איזנקוט: המשבר ההומניטרי המחריף בעזה עלול להביא לעימות ב-2018

בישיבת הממשלה הזהיר הרמטכ"ל כי הרצועה נמצאת על סף קריסה. לדבריו שני הצדדים אינם מעוניינים בעימות, אולם על ישראל לעשות צעדים משמעותיים כדי למנוע הידרדרות נוספת

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איזנקוט בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בדצמבר
איזנקוט בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בדצמברצילום: עודד אנטמן
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הזהיר היום (ראשון) כי רצועת עזה נמצאת על סף קריסה בשל המשבר ההומניטרי המחריף בה. בישיבת הממשלה אמר איזנקוט כי הידרדרות נוספת עשויה לקרב את האפשרות לעימות ב-2018, אף שלדבריו שני הצדדים אינם מעוניינים בכך. הוא הוסיף כי על ישראל לעשות צעדים משמעותיים כדי למנוע קריסה של הרצועה.

בישיבה הציג הרמטכ"ל את התרחישים האפשריים בעקבות הידרדרות המצב ברצועה. איזנקוט חזר על דברים שהשמיעו בתקופה האחרונה קצינים בכירים בפורומים שונים. לדרג המדיני כבר הובהר כמה פעמים כי הקפאת התקציב לאונר"א, סוכנות האו"ם המסייעת לפליטים הפלסטינים, על ידי ממשל טראמפ צפויה להחמיר את המצב ברצועה.

בצה"ל הבהירו כי אם עד לאחרונה היו נכנסות בין 800 ל-1,200 משאיות המכילות מזון וציוד לרצועה, היום נכנסות כ-300 משאיות - דבר המעיד על ירידה דרמטית ביכולת הקנייה של התושבים ברצועה. בצה"ל הבהירו כי ככל שהמצב יידרדר כך יגיעו יותר מפגינים לגדר המערכת, וכבר עתה אפשר לראות כי מספר המפגינים עולה מדי שבוע. בצה"ל רואים את העימותים ליד הגדר כנקודת תורפה משמעותית, וסבורים כי תקרית חריגה באזור עשויה להביא להסלמה. 

בשבוע שעבר הציגה ישראל בכינוס חירום של פורום המדינות והגופים התורמים לפלסטינים בבריסל את תוכניתה לשיקום הומניטרי של רצועת עזה, וביקשה מהקהילה הבינלאומית להתגייס למימונה. במרכז התוכנית סיוע ישראלי לבניית מתקני תשתיות בתחומי ההתפלה, החשמל והגז וכן שדרוג של אזור התעשייה ארז בעלות כוללת המוערכת בכמיליארד דולרים.

לפני כשלושה חודשים קרא מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, להפעיל מעין "תוכנית מרשל" לרצועה, שבמסגרתה תזרים הקהילה הבינלאומית סכומי כסף גדולים לשיפור כלכלת הרצועה. במאמר שכתב, הבהיר מרדכי כי הוא סבור שקיים "קשר גורדי" בין המצב האזרחי והכלכלי ברצועה לבין המציאות הביטחונית, וכי המשך ההחמרה במצב יאיץ את סכנת ההסלמה בין ישראל לחמאס. על כן, המליץ לישראל לתמוך במהלך נרחב שיביא לדבריו "בשורה אמיתית" לאוכלוסייה האזרחית ברצועה.

הדברים נכתבו במאמר שחיבר מרדכי יחד עם ראש המחלקה לעניינים פלסטיניים במשרדו, אלוף-משנה מיכאל מילשטיין, וסגן אלוף (מיל') יותם אמיתי, והתפרסם בשבוע שעבר באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS).

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ