שקד: יש מקום לשמור על רוב יהודי במדינה גם במחיר של פגיעה בזכויות אדם

שרת המשפטים התייחסה למחלוקות סביב חוק הלאום וחוק איחוד משפחות, והוסיפה שבישראל כמדינה יהודית ראוי שיהיה שוויון זכויות אזרחי, אך לא שוויון זכויות לאומי

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה היום (שני) למחלוקות סביב חוק הלאום וביקרה את בית המשפט העליון על העדפתו ערכים דמוקרטיים על פני ערכים יהודיים. מצד אחד אמרה שקד כי "מדינת ישראל צריכה להיות יהודית ודמוקרטית והערכים צריכים להיות מקבילים ואסור שערך אחד יעלה על השני". מנגד, בהתייחסה למחלוקת בבית המשפט העליון סביב חוק איחוד משפחות, אמרה כי "יש מקום לשמור על הרוב היהודי גם במחיר של פגיעה בזכויות". את הדברים אמרה בכנס שקיים "הקונגרס הישראלי ליהדות ודמוקרטיה".

שאלת חוקתיותו של החוק שמונע איחוד משפחות של בני זוג ערבים־ישראלים עם בני זוגם הפלסטינים הוכרעה פעמיים על חודו של קול, ברוב של שישה שופטים מול חמישה. בסופו של דבר העניקו שופטי הרוב יתרון לשיקולים הביטחוניים אל מול חשיבות הזכות למשפחה, בתיק שפילג יותר מכל תיק אחר אי-פעם את שופטי העליון. שקד נוהגת לצטט בנאומיה את דבריו של השופט מישאל חשין המנוח, שהיה בדעת הרוב שאישרה את החוק, בהם ביקש להקיץ מהחלום כי מדינת ישראל היא מדינת אוטופיה. 

השרה איילת שקד בכנס "הקונגרס הישראלי ליהדות ודמוקרטיה", היוםצילום: אמיל סלמן

"הפריע לי שגם בעמדת המדינה וגם בנימוקי השופטים, המדינה לא הגנה על החוק ממניעים לאומיים דמוגרפיים, היא טענה רק למניעים ביטחוניים", אמרה שקד. לפיה, המדינה צריכה להצהיר שיש מקום לשמור על הרוב היהודי, גם במחיר "פגיעה לא פשוטה בזכויות". "אני מאמינה ששני הערכים, יהודית ודמוקרטית, יכולים לחיות ביחד -אבל מבחינה חוקתית יש יתרון לדמוקרטית וצריך לאזן את זה ולתת לבית המשפט העליון עוד כלי חוקתי שייתן כוח גם ליהודית", הוסיפה.

לדברי שקד, מטרת חוק הלאום היא למנוע פסיקות כמו אלו שניתנו באשר לחוקים למניעת הסתננות וכמו פסק דין קעדאן משנת 2000, שאסר להפלות בין יהודים לערבים בקבלה ליישובים קהילתיים. "בספר החוקים שלנו הערכים האוניברסליים, הזכויות, מעוגנים כבר בצורה מאוד רצינית", אמרה, "אבל הערכים הלאומיים והיהודיים לא מעוגנים". לתפיסתה, בעשרים השנים האחרונות התחדדו יותר בפסיקה הערכים האוניברסליים ופחות הצביון היהודי של המדינה. חוק הלאום נועד להיות "כלי שאנחנו רוצים לתת בידי בית המשפט העתיד לבוא". שקד הדגימה את דבריה באמצעות התייחסות לסוגית גירוש מבקשי המקלט. לדבריה, ללא הגדר שנבנתה והחוקים שנחקקו למניעת הסתננות, "היינו רואים כאן סוג של כיבוש זוחל מיבשת אפריקה. כשבית המשפט דן בחוק הוא צריך להסתכל גם על אופייה היהודי של המדינה".

לשאלת המראיינת דנה וייס אם בית המשפט לא יכול להתחשב באופייה היהודי של המדינה ללא חוק הלאום, השיבה: "הוא יכול, אבל זה כמו שתגידי שבלי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו אז לבית המשפט לא היה אכפת מכבוד האדם וזכויות, אבל זה אחרת כשיש לך כלי חוקתי ביד" .

ביחס לכוונה שלא לכלול את המילה "שוויון" בחוק הלאום, אמרה שקד כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית. היא לא מדינת כל-לאומיה. זאת אומרת כן שוויון זכויות אזרחי אבל לא שוויון זכויות לאומי. ברגע שמכניסים את המילה שוויון, שהיא מילה מאוד כללית, אז בית המשפט יכול לקחת אותו וללכת איתו מאוד מאוד רחוק. יש מקומות שבהם צריכים לשמור על צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית וזה בא לפעמים גם על חשבון השוויון".

שקד הוסיפה כי חוק הלאום בוחר שלא לעסוק בשאלה מיהו יהודי. "לכל אחד יש את היהודית שלו", אמרה. "בחוק הלאום כשמדברים על יהודי, מדברים על לאום. החוק הזה בא לתת כלים בסופו של דבר לבית המשפט בפסיקה היומיומית". בפעם הבאה שיהיה ויכוח אם זה בסדר שיישוב יהיה בהגדרה רק יהודי, הדגימה שקד, "אני רוצה שהתשובה תהיה 'כן, זה בסדר'". השרה הציגה נתון שלפיו שיעור היהודים בגליל וברמת הגולן, מבלי להכליל את חיפה, עומד על 43%. "היהודים הם מיעוט בגליל ואני חושבת ש'ייהוד הגליל' היא לא מילה גסה", אמרה. "פעם דיברנו ככה. בשנים האחרונות הפסקנו לדבר ככה. אני חושבת שזה לגיטימי בלי לפגוע בזכויות המלאות של התושבים הערבים בישראל".

בתגובה לדברי שקד, שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה בהמשך הכנס כי "המהלכים שקורים היום בכנסת אינם מכבדים. הם דורסניים ופוגעים בדמוקרטיה". לדבריה, הניסיון לעגן את הזהות היהודית הוא בפועל תירוץ למחיקת הערכים הדמוקרטיים. "השרה שקד, לא מספיק להגיד שאת רואה את הערכים היהודיים והדמוקרטים שווים - תחוקקי את זה", אמרה. "מדינת ישראל שאין בה שיוויון איננה מדינה יהודית". עוד אמרה: "האמת היא שחוק הלאום שמוחק את השוויון לא בא לחוקק את תעודת הזהות של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - אלא למחוק את תעודת הלידה שלה, מגילת העצמאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ