נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה נכנע לדרישת מפלגתו והתפטר על רקע פרשות שחיתות

תשע שנות שלטונו של הנשיא התאפיינו בהידרדרות כלכלית והאשמות בשחיתות, בהן הטיית מכרזים לטובת מקורביו. הוא נשא נאום פרידה לאומה שבו הסכים לדרישת מפלגת השלטון להדיחו

לוגו רויטרס
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זומה בנאום הפרידה שנשא לאומה, הערב
זומה בנאום הפרידה שנשא לאומה, הערבצילום: SIPHIWE SIBEKO/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה הודיע הערב (רביעי) כי הוא מתפטר מתפקידו, בעקבות דרישה של מפלגת השלטון כי יסיים את תשע שנות כהונתו, לאחר ששמו נקשר בפרשיות שחיתות רבות. 

אתמול הודיע הוועד המנהל של מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) כי החליט להדיח את זומה, והציב בפניו אולטימטום, לפיו אם הנשיא לא יקבל את ההכרעה של מפלגתו - היא תיזום הצבעת אי-אמון בקונגרס. 

זומה, בן 75, נשא נאום התפטרות בן 30 דקות לאומה, שבו אמר כי הוא מתנגד לאופן שבו דחקה אותו המפלגה לפרישה מוקדמת, אך מקבל על עצמו את החלטתה. "אף על פי שאני לא מסכים עם ההכרעה של ההנהגה של הארגון שלי, תמיד הייתי חבר ממושמע של ה-ANC", אמר זומה, "חיים לא צריכים להיפגע בשמי וגם ה-ANC לא צריכה להיות מפולגת בשמי". 

תשע השנים הסוערות של זומה בשלטון התאפיינו בהידרדרות המצב הכלכלי במדינה ובהאשמות רבות בשחיתות, בהן בין היתר הטיית מכרזים ממשלתיים למען מקורביו. התנהלותו פגעה קשות בתדמית של מפלגתו ובלגיטימיות שלה, לאחר שהנהיגה את המדינה מאז סיום שלטון האפרטהייד בשנת 1994.

בכיר ב-ANC אמר בעקבות ההתפטרות כי היא מביאה ודאות למדינה, שטולטלה על ידי דרמה פוליטית במשך שבועות ארוכים. לדבריו "ההחלטה מספקת יציבות לאזרחי דרום אפריקה, בזמן שבו האתגרים החברתיים והכלכליים של המדינה דורשים תגובה החלטית ומידית".

בדצמבר האחרון, ערכה המפלגה בחירות על הנהגתה, שבהן נבחר איש העסקים לשעבר סיריל רמפוזה להחליף את זומה. רמפוזה יחליפו כעת בתפקיד הנשיא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ