למעלה משנתיים לאחר הירי בבת ה-18 שהיתה בדרכה הביתה, נפתחה חקירת מצ"ח

סמאח עבדאללה עברה עם משפחתה במחסום חווארה לאחר שארע במקום ניסיון פיגוע. בצבא הודו שנורתה בשוגג, ואביה של עבדאללה טען שהם כבר עמדו לעזוב את המקום כאשר נורו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונתה של סמאח עבדאללה, ב-2015

למעלה משנתיים לאחר שנהרגה, הודיעה אתמול (חמישי) הפרקליטות הצבאית כי תיפתח חקירת מצ״ח בגין נסיבות מותה של הפלסטינית סמאח עבדאללה, שנורתה למוות על ידי חייל צה״ל בנובמבר 2015. בצבא הודו שנורתה בשוגג כשהרכב בו נסעה עבר את מחסום חווארה.

לפי הודעת הפרקליטות הצבאית, ביום האירוע הוצבו חיילים בכיכר הסמוכה למפקדת החטיבה המרחבית שומרון, לאחר שיום קודם לכן התרחש באזור ניסיון פיגוע. זמן קצר לפני שעברה סמאח במקום, במכונית בה נסעה עם כל משפחתה, נורה למוות פלסטיני ששלף סכין במרחק 10 מטרים מאזרח. אביה של סמאח העיד במשטרה כי הירי החל לאחר שחלף על פני החיילים, וכי הם ירו בו כשכבר היה בדרכו להתרחק מהזירה. ברכב זוהו שלושה חורים שמעידים על מעבר קליעי ירי. 

עבד עבדאללה, אביה של סמאח, ליד המכונית בה מתה בתו, ב-2015צילום: אלכס ליבק

לפי הודעת התובעת הצבאית הראשית, אלוף משנה שרון זגגי-פנחס, "על סמך החומרים שנאספו והממצאים שעלו מהם, מצאה הפרקליטות הצבאי הראשית שהאירוע אינו מעורר חשד סביר לביצוע עבירה פלילית ולכן החליטה שלא להורות על פתיחתה של חקירה". התובעת כתבה לעורכי הדין של סמאח כי "ביום 28 בדצמבר 2016 הגשתם ליועץ המשפטי לממשלה השגה על החלטת הפרקליט הצבאי הראשי... ב-28 בדצמבר 2017, בטרם הועבר מענה להשגה, הגשתם עתירה לבג"ץ ... לאור הטענות שעלו בהשגה ובעתירה בדבר ירי מכיוון נוסף ולאחר התייעצות עם גורמי פרקליטות המדינה החליט הפרקליט הצבאי הראשי כי מן הראוי שהטענות ייבחנו בחקירת מצ"ח".

עם זאת, במכתב הודגש כי חרף הטענה שהרכב נורה מכיוון נוסף, "בחומר שנאסף לא נמצאה אינדיקציה לכך שהקליע שפגע לכאורה בשמשה הקדמית הגיע מירי מקדמת הרכב". עורכת הדין סופיה ברודסקי, מעמותת "יש דין" שהגישו את העתירה לבג"ץ, אמרה: "מכעיס ומצער שכדי להביא את הגורמים האמונים על אכיפת החוק בצבא לעשות את המוטל עליהם, ולחקור הריגה של צעירה שנסעה לתומה עם משפחתה, נדרשים ערערים והשגות ועתירות לבג"ץ ועיכוב של שנתיים. העובדה הזאת מצביעה על הזלזול בחייהם של פלסטינים". סמאח, בת 18 במותה, למדה קוסמטיקה במכללה במרכז שכם. היא היתה בדרך חזרה מהמכללה לביתה כשנורתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ