תושב יריחו הוכה ונהרג בעת מעצרו; צה"ל: הוא רץ לעבר החיילים עם מוט ברזל

בתיעוד התקרית נראים החיילים מכים את העצור בעודו שוכב על הרצפה. צה"ל: הוא תקף את החיילים והכוח ירה לעברו ■ על הגופה לא נמצאו סימני ירי, ממצא שמחזק את ההערכה כי הוא מת מהמכות

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
יניב קובוביץ
יותם ברגר

תושב יריחו נהרג לפנות בוקר (חמישי) בעת מעצרו בידי כוחות צה"ל. בהודעת מועדון האסיר הפלסטיני נכתב כי האיש, יאסין אסראדיח בן 36, הוכה על ידי החיילים בעת מעצרו ומת מחנק לאחר ששאף גז מדמיע. לפי דובר צה"ל, אסראדיח ניסה לתקוף את החיילים והם הגיבו בירי. אולם על פי מקורות בצבא, על הגופה לא נמצאו סימני ירי. בהתאם לכך, המקורות מעריכים כי העצור מת כתוצאה ממכות החיילים.

יאסין אסראדיח
יאסין אסראדיח

האירוע התרחש במהלך פעילות למעצר מבוקשים של גדוד לביא הבקעה בגזרת יריחו. לפי צה"ל, אסראדיח רץ לעבר החיילים שפעלו במקום כשבידו מוט ברזל והם הגיבו בירי. כמו כן נמסר כי על גופו נמצאה סכין. בהודעה הראשונה שנמסרה מהצבא נכתב כי הפלסטיני ניסה לחטוף נשק מאחד החיילים, אך פרט זה לא מופיע בהודעה מאוחרת יותר. ההודעה כי בתקרית אסראדיח ניסה לחטוף נשק מבוססת על דיווח החיילים שהיו מעורבים בתקרית ונבדקת כעת על ידי צה"ל.

ברשתות החברתיות הפלסטיניות פורסם תיעוד של התקרית. בצה"ל אישרו כי הסרטון מתעד את המעצר. עם זאת, בצה"ל אמרו כי הסרטון לא מתעד את האירוע באופן שמאפשר ללמוד את התמונה המלאה של המקרה. 

סלימאן אסראדיח, אחיו של יאסין, אמר ל"הארץ" כי "אחי היה באזור והוא ככל הנראה ניסה לברוח מהעימותים או הכוח ואז היכו אותו. משיחות שלי עם בעלי חנויות באזור אנחנו לא בטוחים אם הוא שאף גז או ירו בו מטווח קצר. אני מעריך שירו בו לאחר שהיכו אותו כי רואים בבירור שהוא הוכה". הוא הוסיף כי המשפחה מתעקשת על נתיחת הגופה. "החיילים היו יכולים לעצור אותו ולא לירות בו מטווח אפס".

עיד בראהמה, מנהל מועדון האסיר ביריחו, סיפר ל"הארץ" כי אסראדיח היה בחיים בעת מעצרו בסמוך לשעה שתיים בלילה, וכשעתיים לאחר מכן קיבלה המשפחה הודעה על מותו. לפיו, גופתו של אסראדיח הועברה למכון המשפטי באבו-כביר ורופא מטעם המשפחה היה נוכח בנתיחה. בכוונת מועדון האסיר ומרכז אדמיר למען זכויות האסירים הפלסטינים לפנות לאו"ם בנושא. 

משפחתו של אסראדיח סיפרה ל"הארץ" כי אסראדיח לא היה פעיל באף ארגון פלסטיני ולא היה ידוע להם אם הוא היה מבוקש על ידי כוחות הביטחון. במשפחתו הוסיפו כי ב-2002 נפצע מירי באינתיפאדה השנייה באזור יריחו. קרובי משפחתו סיפרו כי אסראדיח היה רווק ושיחק כדורגל בקבוצת אלהלאל ביריחו. במקביל עבד אסראדיח בעבודות מזדמנות כגון בניין וחקלאות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הלילה במהלך פעילות למעצר מבוקשים בעיר יריחו התפתחה הפרת סדר אלימה שבמהלכה מחבל חמוש במוט ברזל רץ לעבר כוח צה״ל וניסה לתקוף אותו. הכוח הגיב בירי, התעמת עם המחבל מטווח קרוב והצליח לבלום אותו. על גופו של המחבל נמצאה סכין. הוא פונה על ידי הכוח מהנקודה לקבלת טיפול רפואי. בהמשך נקבע מותו. האירוע בבדיקה".

בתגובה מוקדמת יותר של צה"ל נמסר כי "במהלך פעילות למעצר מבוקשים בעיר יריחו שבמרחב החטיבה המרחבית "הבקעה והעמקים", התפתחה הפרת סדר אלימה שבמהלכה פלסטיני חמוש בסכין תקף כוחות צה״ל וניסה לחטוף את נשקם האישי. במהלך המעצר נפצע הפלסטיני וקיבל טיפול רפואי מכוח צה"ל במקום, בהמשך נקבע מותו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ