צה"ל: בן דודה של תמימי נפגע מאופניים ולא מירי; בדיקת סי-טי מראה את הכדור בראשו

לפי מתאם הפעולות בשטחים, הנער מוחמד תמימי הודה בחקירה כי נפצע מכידון אופניים ולא מירי בעימותים עם צה"ל. בנבי סאלח הסבירו שהנער טען שנפגע מאופניו כדי להשתחרר ממעצר

יותם ברגר
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוחמד תמימי ואביו, בחודש שעבר
מוחמד תמימי ואביו, בחודש שעברצילום: אלכס ליבק

בן דודה של עהד תמימי הודה בחקירתו כי לא נורה בראשו בעימותים בכפר נבי סאלח אלא נפצע ברכיבה על אופניו בחודש דצמבר - כך הודיע אמש (שני) מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק של מתאם הפעולות בשפה הערבית כתב מרדכי כי הודאתו של מוחמד תמימי בן ה-15 סותרת את דברי אביו, לפיהם הנער נפגע מכדור גומי ולכן נאלצו רופאים להסיר חלק מגולגולתו. בנבי סאלח אמרו כי מוחמד אמר שנפגע מכידון אופניו כדי להשתחרר ממעצר.

הנער תמימי נורה בראשו זמן קצר לפני שבת דודתו תועדה סוטרת לחיילים שעמדו בכניסה לביתה בכפר נבי סאלח. הוא נותח על ידי רופאים, שהוציאו כדור מתכת מגולגולתו. מאז פציעתו בתחילת חודש דצמבר הוא ממתין לניתוח לשחזור חלק הגולגולת שלו שהוסר. הצבא עצר את תמימי אתמול במבצע מעצרים גדול בכפרו עם עוד תשעה צעירים, כמחציתם קטינים. הנער שוחרר אתמול לביתו בתום חקירתו.

לדברי מרדכי, בחקירתו הודה תמימי כי נפצע בתאונת אופניים. "אביו של הנער, פדל א-תמימי, טען היום בכלי התקשורת שבנו נפגע מכדור גומי בגולגולתו בעימותים שפרצו בכפר נבי סאלח, ולכן נאלצו הרופאים להסיר חלק מהגולגולת כדי להוציא את הקליע", כתב מרדכי. "הפלא ופלא, היום הודה הנער מוחמד א-תמימי בכבודו ובעצמו בפני המשטרה ובפני אנשי מנהלת התיאום והקישור, שבדצמבר הוא נפצע בגולגולתו בעת שרכב על אופניו, ונפצע כתוצאה מנפילה ופגיעה של כידון אופניו בראשו", הוסיף.

מתאם הפעולות סיכם: "תרבות השקר וההסתה הפלסטינית אינה עוצרת בקרב הצעירים ובקרב המבוגרים במשפחת תמימי". על תמונתו של הנער שהעלה מרדכי לפוסט מופיעה חותמת עם המלים "פייק ניוז". 

תמונת ה-CT (מימין), והכדור שהוצא מהראש
תמונת ה-CT (מימין), והכדור שהוצא מהראשצילום: הוועדה העממית של נבי סאלח

גרסת מתאם הפעולות בשטחים לא עולה בקנה אחד עם עדויות ראייה שהגיעו לידי "הארץ". אחד העדים סיפר כי ביום פציעתו התמקמו כוחות צה"ל במתחם שבו וילה לא מאוכלסת וביתן נוסף, צפונית לבית משפחת תמימי, וירו לעבר מיידי אבנים במטרה לפזרם. תמימי טיפס על סולם שנשען בדרך קבע על חומת המתחם, וברגע שראשו עבר את החומה הוא נורה ונפל אחורנית עם הסולם, שותת דם.

פעיל השמאל יונתן פולק, שהיה בזירה, אמר: ״ראיתי אנשים מפנים אותו באותו במהלך הפגנה. רצתי לכיוונם והצטרפתי, כשהם אחזו בו. הכנסנו אותו למכונית ופינינו אותו למרפאה בבית רימא, ומשם לבית חולים ברמאללה. לא היו באזור אופניים, זה לא היה מקום שיכולים להגיע אליו אופניים. היו שם חיילים". בנוסף, לידי ״הארץ״ הגיעו בדיקות הסי-טי של תמימי עם הכדור בראש, ותמונת הקליע לאחר שהוצא מראשו.

בנבי סאלח אמרו כי תמימי אמר בחקירתו שנפגע מכידון אופניים ולא מירי כדי להביא לשחרורו. לדבריהם, הוא היה מפוחד וחשש שאם יספר שנפצע מירי יתבססו נגדו חשדות שיותירו אותו במעצר.

לאחר פרסום הפוסט הגיבה משפחת תמימי: "נראה שהניסיון להכפיש את שמנו מעביר את ישראל על דעתה. מה שהתחיל עם ניסיון מופרך לטעון שאנחנו כלל לא משפחה אמיתית, עובר עכשיו להכחשת המציאות המתועדת. מוחמד בן ה-15 נורה בכדור מצופה גומי אל מול עדי ראייה, והכדור הוצא מראשו בניתוח. אלו עובדות. פולי מרדכי וממשלת ישראל הוכיחו היום רק דבר אחד - אין שפל אליו לא יגיעו בנסיון לפגוע במאבקנו הצודק לחירות ולסיום הכיבוש".

עורכת הדין של תמימי, גבי לסקי, המייצגת גם את עהד אמרה שבשבוע הבא אמור מוחמד לעבור ניתוח לשחזור גוגלותו. ״אלוף בצה"ל מנצל בציניות את החקירה ההזויה הזו שלא היתה צריכה להתרחש. זו חקירה רשלנית, אומללה ומוזמנת, שעל אף החומר הרפואי גורמת לילד מפוחד להגיד שנפל מאופניים״. 

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה התייחס אף הוא לגרסתו של מתאם הפעולות בשטחים וכינה אותה "שקר מתועב". "לירי במוחמד היו מספר עדים, הוא הובהל משם לבית חולים לניתוח - קליע הוצא מראשו והטיפול מתועד בדו"חות רפואיים וצילומים", אמר עודה. לדבריו, "אם הצבא הצליח שוב להוציא מקטין הודאה בדבר שלא קרה במציאות, זה רק עדות נוספת לאכזריות של הכיבוש". ח"כ דב חנין הוסיף לדברים, ואמר כי תמימי "הוא קטין שלא היה צריך לעבור במצבו שום חקירה".

בתגובה לפניית "הארץ" בנושא, בצבא אמרו אתמול כי מוחמד תמימי נחקר במשטרה וכי הם אינם יודעים לאשר בוודאות מה מקור פציעתו.

לפני כשנתיים יזם ח"כ מייקל אורן (כולנו) דיון בכנסת לגבי אמינותה של משפחת תמימי. לדברי סגן השר אורן, שקרא לברר אם המשפחה "אמיתית", העניין עלה לדיון כשעמד בראש ועדת משנה חסויה של ועדת החוץ והביטחון. אז, אמרו בלשכת סגן השר, התעורר חשד כי מדובר במשפחה "לא אמיתית שהורכבה באופן מיוחד עבור הפרופוגנדה הפלסטינית". לפי לשכתו של אורן, "ההשערה הסופית היתה שכנראה מדובר במשפחה, ולאט לאט 'הסתפחו' אליה ילדים שמתאימים לפרופיל שהם מחפשים". עם זאת, סייגו אז בלשכה, "אין מסקנה חד משמעית בנושא".

עהד תמימי נעצרה ביום האירוע בעקבות תיעוד שלה תוקפת חיילים. לפני כשבועיים החליט בית המשפט הצבאי בעופר כי משפטה יתנהל בדלתיים סגורות. כמו כן קבע השופט כי הדיון הבא בעניינה ייערך בתחילת חודש מארס, ומאחר שמעצרה הוארך עד תום ההליכים - היא תישאר בו עד לסיום משפטה ומתן גזר הדין.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ