צה"ל מסייג את ההודעה על נסיבות פציעתו של מוחמד תמימי: "הצגנו את שתי הגרסאות"

מתאם הפעולות בשטחים אמר כי הסתמך על הודאתו של תמימי כשכתב כי הוא נפגע מאופניים ולא מירי. בהודעה המקורית כתב כי משפחת תמימי משקרת וכינה את גירסתה "פייק ניוז"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד תמימי בביתו בנבי סאלח, בחודש שעבר
יניב קובוביץ

מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב מרדכי, פרסם היום (שלישי) הודעה שנייה בנוגע לנסיבות שבהן הנער מוחמד תמימי נפצע בראשו. זאת לאחר שהודיע אתמול כי הנער בן ה-15 הודה שנפצע מפגיעת כידון אופניים ולא מירי, כפי שטען בתחילה. בהודעתו מהיום כתב כי הציג את שתי הגרסאות לפציעה, זאת שהנער אמר בחקירתו וזאת שהציג אביו.

בהודעה הראשונה אמר מרדכי כי מוחמד תמימי הודה כי לא נורה בראשו אלא נפצע ברכיבה על אופניו בחודש דצמבר. בפוסט בפייסבוק כתב מרדכי כי הודאתו של תמימי סותרת את דברי אביו כי הנער נפגע מכדור גומי וכי הרופאים נאלצו להסיר חלק מגולגולתו.

"אביו של הנער, פדל א-תמימי, טען בכלי התקשורת שבנו נפגע מכדור גומי בגולגולתו בעימותים שפרצו בכפר נבי סאלח, ולכן נאלצו הרופאים להסיר חלק מהגולגולת כדי להוציא את הקליע", כתב מרדכי בפייסבוק. "הפלא ופלא, היום הודה הנער מוחמד א-תמימי בכבודו ובעצמו בפני המשטרה ובפני אנשי מנהלת התיאום והקישור, שבדצמבר הוא נפצע בגולגולתו בעת שרכב על אופניו, ונפצע כתוצאה מנפילה ופגיעה של כידון אופניו בראשו", הוסיף. המתאם סיכם: "תרבות השקר וההסתה הפלסטינית אינה עוצרת בקרב הצעירים ובקרב המבוגרים במשפחת תמימי". על תמונתו של הנער שהעלה מרדכי לפוסט מופיעה חותמת עם המלים "פייק ניוז".

בהודעה החדשה מהיום נכתב: "מתאם פעולות הממשלה בשטחים מבקש להבהיר באופן שאינו משתמע לשני פנים כי הפוסט שהועלה בשמו ב'אלמונסק', עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, מתבסס על גרסתו של הנער כפי שחזר עליה. נדגיש כי הצגנו את שתי הגרסאות, זו של האב וזו של הבן, תחת הכותרת 'מהי האמת ביחס למוחמד תמימי?' ובהתייחס לתרבות השקר וההסתה הפלסטינית. גם במקרה זה, האמת באשר היא תמיד נר לרגלינו ונמשיך להציג את האמת כדי לחשוף את מנגנון ההסתה הפלסטיני". בהודעה נכתב כי עדות הנער צולמה.

בנבי סאלח אמרו כי תמימי אמר בחקירתו שנפגע מכידון אופניים ולא מירי כדי להביא לשחרורו. לדבריהם, הוא היה מפוחד וחשש שאם יספר שנפצע מירי יתבססו נגדו חשדות שיותירו אותו במעצר.

גרסת מתאם הפעולות בשטחים לא עולה בקנה אחד עם עדויות ראייה שהגיעו לידי "הארץ". אחד העדים סיפר כי ביום פציעתו התמקמו כוחות צה"ל במתחם שבו וילה לא מאוכלסת וביתן נוסף, צפונית לבית משפחת תמימי, וירו לעבר מיידי אבנים במטרה לפזרם. תמימי טיפס על סולם שנשען בדרך קבע על חומת המתחם, וברגע שראשו עבר את החומה הוא נורה ונפל אחורנית עם הסולם, שותת דם.

תמימי נורה בראשו זמן קצר לפני שבת דודתו תועדה סוטרת לחיילים שעמדו בכניסה לביתה בכפר נבי סאלח. הוא נותח על ידי רופאים, שהוציאו כדור מתכת מגולגולתו. מאז פציעתו בתחילת דצמבר ממתין מוחמד תמימי לניתוח לשחזור חלק הגולגולת שלו שהוסר. אתמול עצר הצבא את הנער במבצע מעצרים גדול בכפרו עם עוד תשעה צעירים, כמחציתם קטינים. בתום חקירתו שוחרר לביתו.

לאחר פרסום הפוסט הגיבה משפחת תמימי: "נראה שהניסיון להכפיש את שמנו מעביר את ישראל על דעתה. מה שהתחיל עם ניסיון מופרך לטעון שאנחנו כלל לא משפחה אמיתית, עובר עכשיו להכחשת המציאות המתועדת. מוחמד בן ה-15 נורה בכדור מצופה גומי אל מול עדי ראייה, והכדור הוצא מראשו בניתוח. אלו עובדות. פולי מרדכי וממשלת ישראל הוכיחו היום רק דבר אחד - אין שפל אליו לא יגיעו בנסיון לפגוע במאבקנו הצודק לחירות ולסיום הכיבוש".

עורכת הדין של תמימי, גבי לסקי, המייצגת גם את עהד אמרה שבשבוע הבא אמור מוחמד לעבור ניתוח לשחזור גוגלותו. ״אלוף בצה"ל מנצל בציניות את החקירה ההזויה הזו שלא היתה צריכה להתרחש. זו חקירה רשלנית, אומללה ומוזמנת, שעל אף החומר הרפואי גורמת לילד מפוחד להגיד שנפל מאופניים״.

בתגובה לפניית "הארץ" בנושא, בצבא אמרו אתמול כי מוחמד תמימי נחקר במשטרה וכי הם אינם יודעים לאשר בוודאות מה מקור פציעתו.

עהד תמימי נעצרה ביום התקרית בעקבות תיעוד שלה תוקפת חיילים. לפני כשבועיים החליט בית המשפט הצבאי בעופר כי משפטה יתנהל בדלתיים סגורות. כמו כן קבע השופט כי הדיון הבא בעניינה ייערך בתחילת חודש מארס, ומאחר שמעצרה הוארך עד תום ההליכים - היא תישאר בו עד לסיום משפטה ומתן גזר הדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ