אחרי דחיית ההצבעה, ליצמן מדגיש: לא אתמוך בתקציב עד שחוק הגיוס יאושר

סגן השר הודיע: אנו מצפים מסיעות הקואליציה לתמוך בחוק אם הן חפצות בהמשך הקואליציה. ההצבעה על החוקים נדחתה בשבועיים. ליברמן: "התניות החרדים הן סחיטה באיומים"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליצמן בדרכו לישיבת ממשלה, בנובמבר האחרון
ליצמן בדרכו לישיבת ממשלה, בנובמבר האחרוןצילום: אמיל סלמן

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע היום (רביעי) שאם חוקי הגיוס לא יאושרו, לא יתמוך בתקציב המדינה. המפלגות החרדיות דרשו שההצבעה על החוקים תתקיים היום, אך היא נדחתה. "בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל... לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור", מסר ליצמן, "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הן חפצות בהמשך הקואליציה".

החרדים דורשים שהצעות החוק יידונו בוועדות הכנסת בשבוע הבא, ויעלו להצבעה במליאה בשבוע שאחריו. בתום דיונים בלשכת ראש הממשלה, הוחלט שההצבעה במליאה לא תתקיים בשבוע הבא, מפני ששרים רבים יהיו בוועידת אייפא"ק. 

מוקדם יותר היום אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי לא יסכים להתפשר בנושא. "התניות החרדים הן סחיטה באיומים, לא נסכים לקבל דבר כזה. לא תהיה שום פשרה", אמר בתוכניתו של אריה גולן בחדשות "כאן ב". "אני מציע למפלגות החרדיות לרדת מהעץ הגבוה שטיפסו עליו".

"אין לי עניין ליצור משבר או להציב אולטימטום, אנחנו לא מנסים להתעמת עם החרדים. זה לא נגדם, זה בעד ביטחון", הוסיף. "בקואליציה אפשר לעשות הרבה פשרות ולגלות הרבה גמישות, אבל בנושא אחד אין שום פשרה - ביטחון ישראל. אני שומע על דיל בין החרדים לבין זחאלקה, זועבי והרשימה המשותפת – בו אלה יעזרו לטרפד את חוק המואזין ואלו ינסו לקדם את חוק הגיוס. זה פשוט מהלך הזוי".

שר האוצר משה כחלון וחברי סיעתו הביעו התנגדות לחוק. אתמול איים יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי לא יצביע יותר על "החוקים ההזויים שאתם מביאים". ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין לאשר את התקציב לפני תום מושב החורף של הכנסת. במערכת הפוליטית הסבירו כי אישורו המוקדם של התקציב כבר במושב הקיץ ישדר יציבות בקואליציה.

הצעת החוק הראשונה שעליה דורשות המפלגות החרדיות להצביע היא לחוק יסוד ללימוד תורה. על פי הצעה זו, ערך לימוד תורה יהיה עליון מערך השוויון וכך ניתן יהיה למנוע מבג"ץ לפסול בעתיד הסדרי גיוס. החוק השני שיוגש הוא חוק הגיוס, שיאפשר לשר הביטחון לדחות את שירותו של תלמיד ישיבה מגיל 18 ועד גיל 26, כדי לאפשר את המשך לימודיו. החוק קובע במקביל יעדים ומכסות גיוס של תלמידי ישיבה לצה"ל.

את הדרישה לקיים את ההצבעה על חוק היסוד העלה ח"כ ישראל אייכלר בישיבת נשיאות הכנסת. זאת לאחר שהחרדים איימו כי לא יאפשרו את העברת התקציב עד לפתרון בעיית הגיוס. חוק יסוד לימוד תורה קובע כי "לימוד התורה הוא ערך יסוד במורשת העם היהודי". על פי ההצעה, "יראו במי שקיבלו על עצמם להתמסר לתלמוד תורה לתקופה ארוכה כמי שמשרתים שירות משמעותי את מדינת ישראל והעם היהודי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ