אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
מנגיסטו בדרכו לרצועת עזה בספטמבר 2014
מנגיסטו בדרכו לרצועת עזה בספטמבר 2014צילום: באדיבות "עובדה", ערוץ 12
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

עשרים דקות חלפו מאז נקלט אברה מנגיסטו, הישראלי שחצה את הגבול לעזה, במצלמות צה"ל ועד שהצליח לחצות את גדר המערכת בחוף זיקים - כך עולה מתחקיר התוכנית "עובדה", שפורסם הערב (רביעי).

כוח צה"ל שהגיע למקום דקות ספורות לפני חצייתו ביצע לעבר מנגיסטו ירי אזהרה שלא הצליח להניא אותו מלחצות את הגבול, אך עדותו של חייל חטיבת גבעתי שנכח באירוע ופורסמה לראשונה, יחד עם תיעוד החצייה, מעלה כי מפקדים בצה"ל אסרו במשך עשר דקות על כוח שהיה במשימה אחרת באזור להגיע למנגיסטו. על פי עדותו של החייל, בסרטון שהועבר לידי המשפחה צה"ל "חתך" את הרגעים של המפגש בין הכוח למנגיסטו החוצה.  

בתיעוד האירוע, שהתרחש ב-7 ספטמבר 2014 והועבר למשפחה רק לפני מספר חודשים, ניתן לראות כי אברה מנגיסטו, תושב אשקלון בעל רקע נפשי, נצפה במצלמות התצפית של צה"ל בשעה 13:32, כשהוא נמצא במרחק של כשני קילומטרים מגדר הגבול, כשהוא מחזיק במקל, ותרמיל על גבו.

עדותו של ערן שמעוני, חייל גבעתי שנכח באירוע, חושפת עיכוב משמעותי בהליך קבלת ההחלטות בעת האירוע. על פי עדותו של שמעוני, הוא ועוד שני חיילים, אחד מהם קצין זוטר, שהו בעת תחילת האירוע במחסום ארז, שם הוטלה עליהם המשימה לאבטח את הכוחות העובדים על גדר הגבול. עם זיהויו של מנגיסטו, מספר שמעוני כי דרש מספר פעמים מהמ"מ שיתחילו לנסוע לכיוון, אולם הקצין המתין לקבלת אישורים מבכירים ממנו בגזרה, שאסרו עליו לעזוב את המחסום.

"תמיד אומרים לנו, זמן התגובה בגזרה הזו (גזרת עזה, אב"ז) צריך להיות הכי מהירה בעולם, בכל אירוע", סיפר שמעוני, "מה הכוחניות הזו בלהגיד לנו 'לא, אל תזוזו לשם'? והתצפיות, זה לא אירוע תמים, התצפיות צורחות כבר, כאילו יש משהו, משהו קורה ואנחנו לא נוסעים".

אברה מנגיסטו
אברה מנגיסטוצילום: משפחת מנגיסטו

האישור לכוח לצאת לאזור הגדר הגיע רק כעשר דקות לאחר מכן, ב-13:42. "ואז אנחנו פשוט דוהרים לשם" אמר שמעוני. שבע דקות חלפו (13:49) עד שהכוח הגיע מאזור מחסום ארז לזירה בחוף זיקים, שם, בכל אותה העת, המשיך מנגיסטו לצעוד לכיוון הגבול.

שמעוני סיפר: "המ"מ שלי ניסה לעלות בקשר, (יש) בלאגן בקשר, אנשים מתחילים להבין מה סדר הגודל של האירוע, וכשקורים אירועים כאלה בדרך כלל הקשר לא רלוונטי כבר, צריך להפעיל את הראש. זוכר אותו מנסה לטלפן למ"פ ולא עובד". בהמשך הראיון סיפר שמעוני כי ירה באזהרה לאוויר, ולאחר מכן לעבר רגליו של מנגיסטו, אולם זה לא עצר את אותו.

"אני יורה צרור מכובד מאוד ליד הרגליים שלו, והוא עושה לי ככה (מסתכל עליי בפליאה, אב"ז). מה זה למה הוא עושה ככה? הוא דפוק, מה יש לו? אני יריתי עליך עכשיו, תברח, תרים ידיים, תשכב על הרצפה, תעשה משהו". שלוש דקות חלפו מאז הגיע הכוח לזירת ההתרחשות ועד שמנגיסטו עבר את הגדר ב-13:52.

הפגנה למען השבתו של מנגיסטו לישראל, בשנה שעברה
הפגנה למען השבתו של מנגיסטו לישראל, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

לדברי שמעוני, מהסרטון שקיבלה משפחת מנגיסטו מצה"ל נחתכו חלקים החוצה. "זה ברור", הצביע שמעוני, "זה נחתך. לא סתם כאן, כי פה הכל קרה. חסר זמן בסרטון, חסר אותנו מתנהלים, חסר אותנו פורקים, נשכבים, רואים את אברה, חסרים דברים. התפקיד שלנו היה לעצור אותו, חד משמעית. מביך אותי שקורה דבר כזה, אני מרגיש באמת מבוכה, אתה רוצה להאמין שאתה המדינה הכי מטורפת בעולם, הכי חזקה, הכי מדהימה. דמוקרטיה מתוקנת, ואף אחד לא יכול לבוא ולתת הסברים למשפחה באשקלון, איפה הילד שלהם. לא ביקשנו ממכם להחזיר אותו בכלל, מי ביקש ממכם להחזיר אותו? תנו הסברים מה קרה, תהיו אמיתיים, מה קרה? יכול להיות שחס וחלילה יש פה פאדיחה של מישהו ואז זה ככה מטוטא מתחת לשטיח?".

מצה"ל נמסר כי "התרחיש המרכזי אליו מוכוונים הלוחמים הוא לסיכול ניסיונות חדירה של מחבלים לשטח ישראל. קיים נוהל מבצעי למקרה של חצייה לעבר רצועת עזה, הכולל ירי באוויר וקריאה בניסיון לעצור את האדם החוצה. במקרה זה הגיע כוח צבאי למרחב מבצעי מאוים – בתקופה שלאחר 'צוק איתן' – והפעיל את הנוהל תוך דקות. האירוע המצער תוחקר ברמות הפיקוד השונות, בתחקיר שטח ראשוני ועם המפקדים הרלוונטים, ולקחיו הוטמעו בפקודות המבצעיות. צה"ל מלווה את משפחתו של אברה, ומעניק לה סיוע ותמיכה, וימשיך לעשות כן עד שובו המיוחל". בנוסף נמסר כי העריכה נעשתה מטעמי ביטחון מידע, ולא כדי להסתיר דבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ