הפלסטינים מחרימים: ישראל ומדינות ערביות דנו בבית הלבן במשבר ברצועת עזה - מדיני ביטחוני - הארץ

הפלסטינים מחרימים: ישראל ומדינות ערביות דנו בבית הלבן במשבר ברצועת עזה

הרשות הפלסטינית לא שלחה נציג בשל החלטתה להחרים את ממשל טראמפ. שליחו של טראמפ אמר בדיון כי "חמאס אינו ראוי לשלוט בעזה"

אמיר תיבון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הפגנה נגד הרשות הפלסטינית ברפיח, אתמול
אמיר תיבון
ג'קי חורי

נציגים מ-19 מדינות, ובהן ישראל וכמה מדינות ערביות, השתתפו היום (שלישי) בדיון מיוחד שערך הבית הלבן בנושא המשבר ברצועת עזה. הדיון נערך שעות ספורות בלבד לאחר ניסיון הרצח של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי אל-חמדאללה בביקורו ברצועה. הרשות הפלסטינית לא שלחה נציג לדיון, וזאת כחלק מהחלטתה להחרים את ממשל טראמפ בעקבות הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל בדצמבר.

באירוע בבית הלבן השתתפו נציגי מצרים וירדן וכן נציגים של מדינות שלישראל אין עמן יחסים רשמיים כמו קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ועומאן. את ישראל ייצג מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. את רוב המדינות הערביות ייצגו דיפלומטים בדרג ביניים. בדיון השתתפו גם נציגים מטעם האיחוד האירופי והאו"ם. המשתתף הבכיר ביותר מטעם הממשל האמריקאי היה ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו המיוחד של נשיא ארה"ב טראמפ.

בפתח האירוע אמר השליח המיוחד של טראמפ לתהליך השלום, ג׳ייסון גרינבלט: "אנו מצרים על כך שהרשות הפלסטינית לא נמצאת אתנו כאן היום. הדיון הזה אינו עוסק בפוליטיקה. זה דיון על בריאות, בטיחות ואיכות החיים של תושבי עזה, של כלל הפלסטינים, של ישראל ושל מצרים". גרינבלט הבהיר כי המטרה היא למצוא פתרונות מעשיים לסוגיות כמו מים, חשמל, תעסוקה וביטחון בעזה. 

גרינבלט הוסיף כי בביקוריו בישראל בשנה החולפת, הוא ביקר כמה פעמים בגבול ישראל-עזה, ופגש אזרחים ישראלים המתגוררים באזור זה, לצד פלסטינים מעזה שקיבלו היתרים לבקר בישראל לצורך לימודים, עסקים או קבלת טיפול רפואי. "פגשתי אנשים שחולמים על חיים טובים יותר", אמר גרינבלט. "במקביל ראיתי את המנהרות שחמאס חופר כדי לבצע פיגועים בישראל, ואת שרידי הרקטות שחמאס משגר לישראל – כל זאת, באמצעות שימוש בכספים שנועדו להיטיב עם האוכלוסייה הפלסטינית בעזה".

גרינבלט גינה את ניסיון הרצח של חמדאללה, ואמר כי התקרית מהווה הוכחה נוספת לכך ש"חמאס אינו ראוי לשלוט בעזה". עוד אמר גרינבלט: "אסור לנו שהאירוע הזה ירתיע אותנו, ואסור שהרשות הפלסטינית תירתע בעקבות זאת. לרשות הפלסטינית יש תפקיד חשוב בעזה". גרינבלט קרא בעבר בכמה הזדמנויות להשיב את רצועת עזה לשליטת הרשות הפלסטינית, שאיבדה את אחיזתה בעזה בשנת 2007 לאחר ההפיכה שביצע החמאס. בנוסף, גרינבלט קרא לחמאס להשיב את גופות החיליים הישראלים ואת האזרחים הישראלים שהארגון מחזיק בידיו מאז מבצע צוק איתן. 

לשכת ראש הממשלה מסרה כי "הכנס בנושא רצועת עזה שהתקיים היום בבית הלבן היה מועיל, וישראל מביעה סיפוק על כך שמדינות רבות באזורנו השתתפו. אנחנו מקווים שהשתתפותן תוביל ליציבות באזור ולקידום השלום עם הפלסטינים. אנחנו מודים לג'ארד קושנר ולג'ייסון גרינבלט שארגנו ואירחו אירוע חשוב זה".

בתוך כך היום קרא ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה למדינות הערביות והמוסלמיות לגבש אסטרטגיה אחידה שמטרתה לסכל את תוכניתו של טראמפ להשגת הסדר מדיני בין ישראל והפלסטינים , שתהיה לדבריו "קללת המאה ולא עסקת המאה".

בפברואר הזהיר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי כי רצועת עזה נמצאת על סף קריסה בשל המשבר ההומניטארי המחריף בה. בישיבת הממשלה אמר איזנקוט כי הידרדרות נוספת עשויה לקרב את האפשרות לעימות ב-2018, אף שלדבריו שני הצדדים אינם מעוניינים בכך. הוא הוסיף כי על ישראל לעשות צעדים משמעותיים כדי למנוע קריסה של הרצועה.

בינואר השתתפו נציגי ישראל, הרשות הפלסטינית וארה"ב בכינוס חירום של פורום המדינות והגופים התורמים לפלסטינים בבריסל. בכינוס הציגה ישראל את תוכניתה לשיקום הומניטארי של רצועת עזה ובמרכזה בניית מתקני תשתיות בתחומי ההתפלה, החשמל והגז, וכן שדרוג של אזור התעשייה ארז בעלות כוללת המוערכת בכמיליארד דולר — וביקשה מהקהילה הבינלאומית לממנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ