מטענים הופעלו לעבר כוח צה"ל בגבול עזה; חשד שנורה גם טיל נ"ט

המטענים הופעלו במרחק מאה מטרים מהגדר, ובתגובה השמיד צה"ל חמש עמדות חמאס בירי טנק ומטוס חיל האוויר. בעזה דווח על נפגעים. זוהי הפעם השלישית בשבועות האחרונים בה נתקל הצבא בהנחת מטענים בגבול הרצועה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבול רצועת עזה, החודש
גבול רצועת עזה, החודשצילום: אליהו הרשקוביץ

מטעני צד הופעלו הבוקר (חמישי) נגד סיור צה"ל סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה, ונבדקת אפשרות כי נורה טיל נ"ט מסוג RPG לעבר הכוח. מצה"ל נמסר כי אין נפגעים ישראלים בתקרית, וכי הצבא השמיד חמש עמדות תצפית של חמאס בירי טנקים ומטוס חיל האוויר.

בשעות הבוקר המוקדמות הגיע סיור של חיילי שריון לנקודה בגדר שעליה חלה התרעה. כשהגיעו אליה, הופעלו לעברם שני מטענים שהונחו כ-100 מטר מהגדר, בתוך שטח הרצועה. החיילים, שהגיעו למקום בכלי רכב צבאיים, דיווחו על התקרית ובצה"ל בוחנים האם תוך כדי האירוע היה ניסיון ירי טיל נ"ט לעברם.

תיעוד סוכנות שיהאב של תקיפת צה"ל היום

"מדובר באירוע חמור למרות שלא היו בו נפגעים, בגלל הפוטנציאל שהיה יכול להיות בהתערבות ירי נ"ט לעבר החיילים", אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "אנחנו רואים בחמאס כריבון בשטח וכמי שנושא באחריות המלאה לאירוע הזה. נפעל נגד כל ניסיון להפוך את ההפגנות בגדר לאירועים של התמודדות בלחימה מול צה"ל ופיגועי טרור".

מוקדם יותר דווח בכלי תקשורת בעזה על הרוגים ופצועים מהתקיפה הישראלית, אולם דובר משרד הבריאות ברצועה מסר כי "טרם התקבלו בבתי החולים ברצועה פצועים או נפגעים מהתקיפה הישראלית". לפי עדי ראייה, הותקפו לפחות שש עמדות באמצעות יותר מ-14 פגזים.

זהו המקרה השלישי בשבועות האחרונים שבו נתקל צה"ל במטען חבלה בגבול הרצועה. כך, בתחילת החודש ניטרלו כוחות צה"ל מטען שהונח על גדר המערכת בדרום רצועת עזה. לפי צה"ל, המטען נועד לפגוע בחיילים והונח בהפגנות יום השישי ביחד עם זה שהופעל שבועיים לפני כן, ופצע ארבעה חיילים.

באירוע החריג נפצעו שני חיילים באורח קשה, חייל אחד נפצע באורח בינוני ואחד באורח קל. הארבעה בחנו דגל שנתלה על גדר המערכת במהלך העימותים יום קודם לכן, ואז התפוצץ המטען שהוסתר לצד הדגל. בתגובה לפיצוץ המטען תקף צה"ל כמה פעמים ברצועת עזה. בנוסף, מצה"ל נמסר כי "מדובר באירוע חמור שיש בו כדי לערער את היציבות במרחב".

בחודש שעבר הודיע הצבא כי יחריף את הצעדים נגד מפגינים פלסטינים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה על רקע פיצוץ המטען. בסרטון שפורסם בעמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) בערבית אמר המתאם אלוף יואב מרדכי כי "החל מהיום, צה"ל ינקוט באמצעים קשים יותר נגד מפרי הסדר על גבול הרצועה". בחודשים האחרונים נהרגו במהלך העימותים בגבול רצועת עזה כ-15 פלסטינים ונפצעו יותר מ-400.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ