צה"ל תרגל תרחיש של התערבות רוסית במערכה צבאית בצפון

לפי קצין בכיר בצה"ל, הצבא תירגל השבוע תרחיש לחימה שבו רוסיה תעביר לישראל מסר כי היא פוגעת באינטרסים שלה באזור. בתרגיל נערך צה"ל לתרחישים של מאות הרוגים ותקיפות סייבר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

צה"ל תירגל תרחיש של לחימה רב-זירתית, שבו נבחנה אפשרות שרוסיה תקשה על ישראל לתקוף בסוריה. לדברי קצין בכיר בצה"ל, התרגיל שקיים הצבא השבוע בחן לכל אורכו את הנוכחות הרוסית, ואת האפשרות שרוסיה תעביר מסר לישראל שלפיו היא פוגעת באינטרסים שלה באזור. "לכל אורך התרגיל בחנו משמעויות שונות של הנוכחות הרוסית", אמר הקצין הבכיר. "תורגל כל מה שניתן לתאם עם הרוסים ומה שלא, איך נפעל מבלי לפגוע באינטרסים שלהם באזור, ומצד שני תרחישים שבהם רוסיה תערים קשיים".

התרגיל המטכ"לי של צה"ל, "אבן הראשה", תירגל את כל צמרת צה"ל והמפקדות הראשיות בלחימה בחזית הצפונית מול חיזבאללה בלבנון, שמתפתחת למלחמה בכל הזירות. התרגיל היה "תרגיל מפקדות" (ללא כוחות בשטח), שעיקרו היה סימולציות של תרחישים ואיומים אפשריים - ובהם תרחישים של התמודדות עם מאות הרוגים, חדירת מחבלים ליישובים ומתקפת סייבר.

זירת התרסקות המטוס סמוך להרדוף, בחודש שעברצילום: JACK GUEZ/אי־אף־פי

במקביל, צה"ל חותם השבוע שני תרגילים נוספים: תרגיל הג'וניפר קוברה, שהוא תרגיל הגנה אווירית משותף לישראל ולארה"ב; וכן תרגיל "עמידה איתנה" שבו צה"ל תירגל את כוחות פיקוד העורף בתרחישי חירום, וכן נשמעו אזעקות.

אלוף יאיר גולן היה ראש מינהלת התרגיל, והוא שיזם את התרחישים בו. צה"ל תירגל בתחילה תרחיש של לחימה בעצימות גבוהה מול חיזבאללה בלבנון, שאליה נוספו אתגרים נוספים בחזית הסורית ומכיוון רצועת עזה. "מדובר בתרגילים רחבי היקף שהם חלק מהמוכנות שלנו למלחמה", אמר הקצין הבכיר. "התרגיל התפתח למקום שבו היו לישראל יותר מ-100 הרוגים, חיילים ואזרחים".

ההערכה בצה"ל היא כי חיזבאללה לא יוכל לכבוש יישוב ישראלי ולהחזיק בו לאורך זמן, אך מקרה שבו כוח מצומצם יצליח לחדור ליישוב לזמן מוגבל ולייצר הישג תודעתי הוא אפשרי בהחלט. לכן, אחד התרחישים שתורגלו היה לחימה שגולשת לשטח ישראל. 

נתניהו פוטין בפגישה בשנה שעברהצילום: Alexei Nikolsky/אי־פי

במהלך התרגיל נתקל הפיקוד בצה"ל גם בתרחישים של תקיפות סייבר מרובות תוך כדי לחימה. לדברי הקצין, התרגיל דימה מציאות מורכבת שבה איראן תנסה תוך כדי הלחימה להעצים את מעמדה באזור.

במהלך תרגיל הג'וניפר קוברה דימו כוחות ההגנה האווירית של ארה"ב וישראל תקיפה של מספר רב של טילים על ישראל. לדברי הקצין הבכיר, "יש פה מסר לכלל הגורמים באזור וגם לאורחים באזור שמערכת היחסים בינינו לבין ארצות הברית היא לא רק אסטרטגית אלא גם אופרטיבית בזמן אמת". בתרגיל של פיקוד העורף התמודדו הכוחות עם תרחישי חילוץ מאתרי הרס, פינוי וקליטה של מפונים מאזור לחימה וטיפול בחומרים אסורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ