נתניהו שיבח את קאנצלר אוסטריה על מאבקו באנטישמיות, ובמדינה מקווים לסיום החרם הישראלי

סבסטיאן קורץ הודה באחריות ארצו לרדיפת יהודים בשואה והבטיח לפעול למען ביטחונם. "תודה לך על מנהיגותך", אמר נתניהו לקאנצלר שסגנו עומד בראש מפלגה בעלת שורשים אנטישמיים

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך היום (חמישי) את קאנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, על מאבקו באנטישמיות. זאת בעקבות דברים שנשא השבוע קורץ, בהם הביע צער על כך שעשרות שנים לאחר השואה, בארצו עדיין קיימת אנטישמיות. ישראל עדיין מחרימה באופן רשמי את שרי ממשלתו של קורץ ממפלגת הימין הקיצוני "החירות", בעלת השורשים האנטישמיים. עם זאת, בכירים אוסטרים אמרו היום ל"הארץ" כי מהיום בו הודיעה ישראל על החלטתה להחרים את שרי מפלגת החירות, עמדת ממשלתם היתה כי הם מכבדים את ההחלטה, אך שואפים ליחסים מלאים עם ישראל ומקווים לשכנע כי בכוונתם להילחם באנטישמיות בחורמה. בתקופה האחרונה העבירו בכירים אוסטרים מסרים שלפיהם הם מעוניינים בסיום החרם בהקדם.

"אני מברך על נאומו רב העוצמה של הקאנצלר קורץ ועל נחישותו להיאבק באנטישמיות", אמר נתניהו, "אנו מייחסים חשיבות רבה לכוונתו לקדם שורה של החלטות ממשלה בנושא חינוך והנצחת השואה". ראש הממשלה ציין כי ממשלת אוסטריה החליטה להקים אתר זיכרון בווינה, שבו יהיו חקוקים שמותיהם של 66 אלף היהודים האוסטרים שנספו בשואה. "תודה לך, סבסטיאן, על מנהיגותך", הוסיף נתניהו, שנפגש עם קורץ בחודש שעבר.

ראש הממשלה נתניהו וקאנצלר אוסטריה קורץ, בחודש שעבר
ראש הממשלה נתניהו וקאנצלר אוסטריה קורץ, בחודש שעברצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

קורץ אמר בנאומו כי ההיסטוריה של אוסטריה מטילה עליה אחריות מיוחדת בנוגע לשואה. לדבריו, אוסטריה צריכה לתמוך בחיים היהודיים במדינה ולהגן עליה מפני האנטישמיות. "אין לה מקום באוסטריה, וזה דבר שאנו ניאבק בו בכל יום", הצהיר. קורץ הוסיף כי "האחריות ההיסטורית שלנו לא מסתיימת בגבולותינו. יש לנו אחריות מיוחדת למדינת ישראל ולביטחון היהודים שם".

הקאנצלר האוסטרי אמר את הדברים בנאומו לציון 80 שנה לסיפוח מדינתו בידי גרמניה הנאצית. לדבריו, מרגע הסיפוח הפכו היהודים במדינה ליעד לרדיפה, השפלה ועינויים. קורץ הסביר כי באחריותו ובאחריות הדור הנוכחי לדאוג להנצחת השואה גם בעתיד, לאחר שאחרוני הניצולים ימותו.

בדצמבר סיכם קורץ על כניסת מפלגת החירות לממשלה האוסטרית. מנהיג מפלגת הימין הקיצוני, היינץ כריסטיאן שטראכה, התמנה לסגן הקאנצלר, וחברי המפלגה התמנו לשרי ההגנה והפנים. מבקריה של המפלגה טוענים כי מעולם לא התנערה משורשיה האנטישמיים והנאציים, שלהם יש גם ביטוי חיצוני - חלק מתומכי המפלגה נוהגים לקבל את פני מנהיגם במועל יד. שטראכה עצמו פרסם בעבר בעמוד הפייסבוק שלו קריקטורה אנטישמית והשתמש בכרזת הבחירות שלו בסיסמה עם מושגים נאציים. עם זאת, בשנים האחרונות מנסה שטראכה להציג את עצמו כאוהד ישראל, בין היתר על ידי הבטחתו להעביר את שגרירות אוסטריה לירושלים ועל ידי תמיכה בבנייה בהתנחלויות.

קורץ ושטראכה, בינואר האחרון
קורץ ושטראכה, בינואר האחרוןצילום: JOE KLAMAR/אי־אף־פי

לאחר כניסת החירות לקואליציה האוסטרית הודיע נתניהו כי ישראל תחרים את שרי המפלגה ותתקיים עם משרדיהם של שרים אלו קשרי עבודה בדרג המקצועי בלבד. נשיא הקהילה היהודית באוסטריה, אוסקר דויטש, הביע דאגה אז מכניסת המפלגה לקואליציה. "זה לא נורמלי שמפלגת ימין קיצוני פופוליסטית, שנציגיה התקשו להרחיק עצמם מהנאציזם ומשמיעים אמירות נגד תרבויות ודתות אחרות, יהיו חלק מהממשלה", אמר דויטש בדצמבר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ