ישראל גינתה את הרעלת המרגל הרוסי לבקשת בריטניה, אך מבלי להזכיר את רוסיה

לבקשת ממשלת בריטניה, משרד החוץ הגיב להרעלת סרגיי סקריפאל ובתו ומסר כי ישראל "רואה בחומרה את האירוע בבריטניה". אלא שבהודעה לא צוין מה היה האירוע, מי נפגע בו ומי החשודים בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרגיי סקריפאל בעת מעצרו ב-2006
סרגיי סקריפאל בעת מעצרו ב-2006צילום: STRINGER/רויטרס

משרד החוץ גינה היום (חמישי) "אירוע שהתרחש בבריטניה", מבלי לציין מה היה האירוע ומי האחראי לו. ממשלת בריטניה ביקשה מישראל לגנות את הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפאל ובתו יוליה, שבלונדון מייחסים לרוסיה, ובישראל נענו לבקשה לאחר שהשתהו בכך אך לא התייחסו לאחראים לתקיפה. "אנו מקווים שהקהילה הבינ"ל תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה", נכתב בהודעת משרד החוץ.

הבקשה הבריטית עלתה אתמול בשיחה בין השגריר הבריטי בישראל דיוויד קורי לראש המל״ל מאיר בן שבת בפגישה שנקבעה מראש בנושא אחר. גורמים מדיניים הוסיפו שלא היה עיכוב משמעותי בפרסום הגינוי בהשוואה למקרים קודמים דומים שמתארכים לעתים גם מעבר ליום.

משגרירות בריטניה בישראל נמסר בתגובה: "השגריר נפגש בימים האחרונים עם מספר גורמים רשמיים בכירים, והנושא עלה בשיחות. אנו מצפים לתמיכה נחרצת מכל שותפותינו הקרובות, בהתחשב בעוצמה שבה מעשיה של רוסיה ערערו את הסדר של המערכת הבינלאומית".

ראשת הממשלה בבריטניה תרזה מיי אמרה השבוע כי "ישנה סבירות גבוהה" שמוסקבה אחראית לתקיפת סקריפאל ובתו בגז עצבים, בשבוע שעבר. מיי אמרה בפני הפרלמנט בלונדון כי או שרוסיה אחראית ישירות להרעלת סקריפאל או שהיא אפשרה לגז העצבים שבו נעשה שימוש בתקיפה להגיע לידיים אחרות.

אתמול הודיעה מיי כי בריטניה תגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה, ותקפיא את היחסים הדיפלומטיים בדרגים גבוהים עם מוסקבה - אך לא תנתק אותם לגמרי. גם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה כי האחריות למעשה היא של מוסקבה, וכי "הפשע" הרוסי ראוי לתגובה של מועצת הביטחון של האו"ם.

רה"מ ושר החוץ נתניהו עם ר"מ בריטניה מיי, בשנה שעברהצילום: קובי גדעון / לע"מ

משרד החוץ הרוסי הודיע בתגובה כי הוא רואה בהצהרה של מיי "פרובוקציה גסה וחסרת תקדים, המערערת את היסודות של דיאלוג נורמלי בין מדינות". במשרד החוץ במוסקבה הואסיפו כי "העובדה שממשלת בריטניה בחרה בהחמרה רצינית נוספת של היחסים למען מטרות פוליטיות בלתי הוגנות אינה מתקבלת על הדעת ואינה ראויה".

סקריפאל ובתו הורעלו בשבוע שעבר בגז עצבים המכונה נוביצ'וק. השניים נמצאו מחוסרי הכרה על ספסל בסולסברי ומאז הם מאושפזים במצב אנוש. סקריפאל היה קצין בדרגה המקבילה לאלוף-משנה בחיל המודיעין הרוסי, ולאחר שפרש הורשע ב-2006 בריגול למען בריטניה. הוא שוחרר בעסקת חילופי מרגלים עם ארצות הברית ב-2010. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ