רון לאודר: ישראל עלולה להפוך ממדינה מודרנית לתיאוקרטיה

נשיא הקונגרס היהודי העולמי הזהיר מפני כניעת ישראל לדתיים קיצוניים והתרחקות יהודי התפוצות. לדבריו, ויתור על פתרון שתי המדינות מסכן את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לאודר בוועידה השנתית של הג'רוזלם פוסט בניו יורק, בשנה שעברה
לאודר בוועידה השנתית של הג'רוזלם פוסט בניו יורק, בשנה שעברהצילום: מארק ישראל סלם
הארץ

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר אמר כי ישראל מסתכנת בכך שתהפוך ממדינה מודרנית וליברלית לסמי-תאוקרטיה. במאמר שפורסם אתמול ֹ(ראשון) בניו יורק טיימס הזהיר לאודר מפני "מותו של פתרון שתי המדינות, כניעתה של ישראל לדתיים קיצוניים והניכור ההולך וגדל של יהודי התפוצות". לדבריו, בכך שהיא "נכנעת ללחצים שמפעילות קבוצות מיעוט בישראל", ישראל מתנכרת לחלק גדול מהעם היהודי.

לאודר הבהיר במאמרו כי רוב גדול בקרב יהודי העולם מתנגד להדרתן של נשים מחלק מהפרקטיקות הדתיות בישראל, לחוקי הגיור המחמירים ולאיסור על תפילה שוויונית בכותל המערבי. הם מוטרדים מהתחושה שישראל "נוטשת את החזון ההומניסטי של בנימין זאב הרצל ולובשת דמות שאינה הולמת את ערכי היסוד שלה או את רוחה של המאה ה-21".

עוד כתב לאודר כי הציבור החרדי בישראל, "שמכריע בסוגיות דתיות ושולט במקומות הקדושים בישראל", לא מקבל את רוב יהודי התפוצות. הוא הוסיף כי שבעה מתוך שמונה מיליון היהודים שחיים מחוץ לישראל הם דתיים מודרניים, קונסרבטיבים, רפורמים או חילונים. לדבריו, רבים מהם חשים, במיוחד בשנים האחרונות, כי "המדינה בה תמכו כספית, פוליטית ורוחנית הפנתה להם את גבה".

לאודר הזהיר במאמר כי ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית נמצאת בסכנה. הוא ציין כי הוא מחזיק בעמדות רפובליקאיות ותומך במפלגת הליכוד מאז שנות השמונים, "אך המציאות היא ש-13 מיליון בני אדם מתגוררים בין נהר הירדן לים התיכון - וכמעט מחצית מהם פלסטינים". לדבריו, אם המגמות הנוכחיות בישראל לא ישתנו, ישראל תיאלץ לבחור בין מתן זכויות אזרח מלאות לפלסטינים ובכך תחדול מלהיות מדינה יהודית, או למנוע מהם זכויות ובכך להפסיק להיות דמוקרטיה. הוא קבע כי כדי למנוע זאת, ישראל חייבת לאמץ את פתרון שתי המדינות.

לאודר המשיך וכתב כי "ההסתה הפלסטינית מסוכנת, אך כך גם תוכניות הסיפוח שמקדמים גורמים מימין, והבנייה הנרחבת מעבר לקו הירוק". לדבריו, בשנים האחרונות מתרחבת בניית התנחלויות בגדה המערבית על קרקעות "שבכל הסכם עתידי יהיו חלק מהמדינה הפלסטינית". מדיניות ישראלית זו יוצרת מציאות בלתי הפיכה של מדינה אחת לשני עמים".

נשיא הקונגרס היהודי העולמי צפוי לנאום הערב ב"פורום הבינלאומי למלחמה באנטישמיות" שיתקיים בירושלים, מעט לפני שר החינוך נפתלי בנט. מוקדם יותר היום הוא נפגש עם שר החינוך.

לקריאת המאמר המלא

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ