ברק על הפצצת הכור הסורי: לא אהבתי את האווירה האפוקליפטית שהפיץ אולמרט

בעקבות חשיפת פרטי תקיפת הכור, הבכירים שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות פתחו במאבקי גרסאות ומלחמת קרדיטים ■ לבני: חוץ מארה"ב, מדינה נוספת שותפה במידע בשקט מוחלט בטרם התקיפה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בכנס ברמת אפעל, בשנה שעברה
ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בכנס ברמת אפעל, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין
הארץ

אהוד ברק, שהיה שר הביטחון בזמן הפצצת הכור הגרעיני בסוריה, מתח הבוקר (רביעי) ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט בחודשים שלפני מבצע "מחוץ לקופסה". לדבריו של ברק, התנהלותו של אולמרט אופיינה בתחושת דחיפות ובהילות מופרזת. "באחת מישיבות הקבינט אצל אולמרט היה שלב שבו אני שומע בדיון תיאורים אפוקליפטיים", סיפר הבוקר ברק בראיון בכאן ב'. "לא אהבתי את האווירה האפוקליפטית הזאת... את האווירה הזאת של איומי השמדה ואזכור של אירופה ב-38'".

שר הביטחון דאז השווה את ההתנהלות לזו שקדמה לכניסה למלחמת לבנון השנייה: "קודם מקדימים מעשה למחשבה, ואולמרט סחף איתו ממשלה שלמה". ברק טען שהוא היה הקול המאוזן והשקול: "הדרישה שלי להתעכב, לקחת נשימה, ולעשות את זה במועד המאוחר האפשרי, הצליחה". הוא סיפר על מאמציו לצנן את הרוחות ומאמציו להדגיש שגם אם הכור יהפוך לחם, ישראל תדע להתמודד: "אמרתי 'תחשבו רגע מה היה קורה אם היינו מזהים את זה אחרי שהכור חם, אתם באמת חושבים שהיינו אוספים את החפצים ועוזבים את מדינת ישראל?".

האזינו לראיון המלא עם ברק:

הפצצת הכור הסורי - סיקור נרחב | סוף לעמימות: כך הושמד הכור | המחדל המודיעיני: הכור התגלה באיחור של עשור, רגע לפני שהפך פעיל | עשר שנות איפול: למה דווקא עכשיו | ההפצצה ששינתה את מדיניות מערכת הביטחון הישראלית | גם לסודות המבצעיים הגדולים ביותר יש תאריך תפוגה

ברק שלל את גרסתו של אולמרט לאירועים שקדמו למבצע והתנהלותו שלו בדיונים. בספרו של אולמרט, שפורסם בגרסה אלקטרונית עוד לפני הסרת האיסור על פרסום פרטי המבצע, הוא כותב שבמהלך הדיון עם בכירי המוסד והצבא "ברק, שהיה אחרון הדוברים לפני, אמר, 'אינני רוצה להמליץ. אדבר רק על הסיכונים בפעולה'". הוא מוסיף: "המלצה לא היתה. אם אפשר להתחמק מאחריות - מדוע לא". לדברי ברק, אולמרט "בנה סיפור מופרך ושקרי עליי שמתאים לנפשו העכורה והמפותלת. סיפור כל כך טיפשי שהוא גם לא סביר".

גם חברת הכנסת ציפי לבני, שהיתה שרת החוץ בזמן המבצע, התייחסה הבוקר להפצצה ואמרה בכאן ב' כי חוץ מארה"ב, מדינה נוספת שותפה במידע בשקט מוחלט בטרם התקיפה. לדבריה, הפעולה בסוריה היא מההחלטות הביטחוניות והאסטרטגיות החשובות והמוצדקות שקיבלה ישראל בעשורים האחרונים. "מגיע לאולמרט את הקרדיט הגדול באירוע הזה", אמרה, "מעבר לסיום המוצלח של המבצע הצבאי, ואני לא הולכת להיכנס לוויכוחים שהיו ולמערכת היחסים הבעייתית שהיתה בין ראש הממשלה לשר הביטחון. היתה אווירה לא נעימה בחלק מהישיבות שנבעה מוויכוחים שהיו ביניהם, והנה אחרי כל הוויכוחים צה"ל עושה עבודה נהדרת".

ח"כ עמיר פרץ, שהיה שר הביטחון לפני ברק וסולק מתפקידו ברגע שברק זכה בפריימריז של מפלגת העבודה, אמר בכאן ב' שחרף המתיחות ביניהם, הוא התעקש להציג בפניו את כל פרטי ההיערכות למבצע כיוון שמדובר היה מבחינתו בשאלה קיומית לישראל. הוא הוסיף כי "אולמרט ראוי לכל שבח על הדרך שבה הוא ניווט בדרך".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לפרסום על התקיפה והצהיר: "תנסו לדמיין מה היה קורה אם לא היינו פועלים. היינו מקבלים סוריה גרעינית". לדברי ליברמן, חיל האוויר ויכולות המודיעין התעצמו בהשוואה ליכולות שהיו לצה"ל ב-2007. "את המשוואה הזאת כדאי לכל אחד במזרח התיכון להפנים", הוסיף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ