הנערה הפלסטינית עהד תמימי הורשעה בתקיפת חייל ותרצה שמונה חודשי מאסר

תמימי, שסטרה לחייל, הודתה בארבעה סעיפי אישום, ובהם תקיפת חייל והסתה. הסדרים הושגו גם עם אמה ובת דודתה. עורכת דינה של תמימי: זו הוכחה שהמעצר היה סגירת חשבונות

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמימי בדיון בבית משפט, בינואר
תמימי בדיון בבית משפט, בינוארצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

הנערה הפלסטינית עהד תמימי הורשעה הערב (רביעי) בתקיפת קצין וחייל צה"ל, במסגרת הסדר טיעון שחתמה איתה הפרקליטות הצבאית. על תמימי, שתועדה סוטרת לחייל, נגזרו שמונה חודשי מאסר, שלושה מתוכם כבר רוצו במסגרת מעצרה, וקנס של 5,000 שקל. היא הודתה והורשעה גם בהסתה ובשני אירועים של הפרעה לחייל. לצד תמימי הורשעו גם אמה נרימאן, שתרצה שמונה חודשי מאסר, ובת דודתה נור.

תמימי נעצרה בדצמבר ועל כן יושבת בפועל במעצר כבר שלושה חודשים, שקוזזו מעונשה. אמה תרצה שמונה חודשי מאסר ונקנסה ב-6,000 שקל בגין סיוע לתקיפה, הסתה והפרעה לחייל. נור לא תרצה מאסר נוסף לימי מעצרה, אך נגזרו עליה חמישה חודשי מאסר על תנאי והיא נקנסה ב-2,000 שקל. במהלך היום נעצרה אזרחית ישראלית בבית המשפט הצבאי במחנה עופר, לאחר שסטרה לפרקליט צבאי במהלך הדיון בעניינה של תמימי.

עורכת דינה של תמימי, גבי לסקי, מסרה אחר הצהריים, בטרם אישור ההסדר: "העובדה שבמסגרת עסקת הטיעון נמחקו כל סעיפי האישום שאפשרו את מעצרה עד תום ההליכים מהווה הוכחה לכך שמעצרה הפלילי של תמימי ומשפטה היו מהלכים שנועדו לסגור חשבונות. את הקיץ הקרוב תעביר עהד כאדם חופשי מחוץ לכתלי הכלא הצבאי".

תמימי לא הורשעה באירועי תקיפה נוספים על זה שתועד, וגם לא אירועי השלכת אבנים, שהופיעו בכתב האישום. לפי גורמים שהיו מעורים בפרטי ההסכם, לא מדובר בעונש מקל אך גם לא בעונש חמור במיוחד.

פריצת הדרך הושגה היום במסגרת דיון שהתקיים במשפטה של תמימי, שהתנהל מאחורי דלתיים סגורות. בית המשפט הצבאי לערעורים דחה השבוע את בקשתה של תמימי לקיים את משפטה בפומבי. לדברי לסקי, השופט אלוף-משנה נתנאל בנישו טען כי משפטה של תמימי - כמו כל דיון בעניינם של קטינים - צריך להתקיים בדלתיים סגורות, לטובת הנאשמת וכדי לאפשר הליך הוגן. בשבוע שעבר הודיעה התביעה הצבאית כי אינה מתנגדת לפתיחת ההליך. בינואר קבע בית המשפט הצבאי כי תמימי תישאר במעצר עד תום ההליכים נגדה.

כתב האישום המקורי נגד תמימי כלל חמישה סעיפים של תקיפת כוחות הביטחון, ובהם ידויי אבנים במספר תקריות. היא הואשמה בתקיפת חייל בנסיבות מחמירות, באיום על חייל, בהפרעה לחייל, בהסתה ובזריקת חפצים לעבר אדם או רכוש. היא נעצרה בעקבות אירוע שתועד בדצמבר האחרון, בו תקפה חיילים בידיים חשופות, אך לאחר חקירתה יוחסה לה גם מעורבות בתקריות רבות נוספות.

בגין האירוע שבו התעמתה עם החייל, יוחסה לתמימי הסתה, לאחר שאמרה בשידור בפייסבוק של אמה לאחר התקיפה - כפי שמצוין בכתר האישום: "אני מקווה שכולם ישתתפו בהפגנות כי זה הפתרון היחיד. הכוח שלנו באבן שלנו, ואני מקווה שכל העולם יתאחד כדי לשחרר את פלסטין.  טראמפ קיבל החלטה והם צריכים לשאת באחריות לכל תגובה שתבוא מאיתנו - אם זה פיגועי דקירה או פיגועי התאבדות או זריקות אבנים. כולם צריכים לעשות משהו ולהתאחד על מנת שהמסר שלנו יעבור: אנחנו רוצים לשחרר את פלסטין". בצוות ההגנה טענו במהלך המשפט כי הציטוט מעוות ומתורגם באופן שגוי, אך תמימי צפויה להודות במסגרת הסדר הטיעון בהסתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ