צה"ל: הפעלת כיפת ברזל אתמול לא היתה טעות או תקלה

לדברי מפקד מערך ההגנה האווירית, כיפת ברזל זיהתה ירי שאיים לפגוע באזור זיקים ולכן צה"ל שיגר את טילי היירוט. "מדובר ברגישות יתר של המערכות בשל הערכת מצב שהגדרנו", מסר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יירוטי כיפת ברזל כפי שצולמו באשקלון, אתמול
יירוטי כיפת ברזל כפי שצולמו באשקלון, אתמולצילום: דורון חסן לחשיפה

צה"ל מסר היום (שני) כי הפעלת מערכת כיפת ברזל אתמול בתגובה לירי מקלעים לא היתה טעות אנוש או תקלה טכנית. "מדובר ברגישות יתר של המערכות בשל הערכת מצב שאנחנו הגדרנו, לאור התקופה", מסר תת-אלוף צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית בצבא. "המערכת זיהתה ירי תלול מסלול שמאיים לפגוע באזור זיקים ולכן הופעלה המערכת", הוסיף.

חיימוביץ' התייחס לביקורת על צה"ל כי מיהר לירות מספר רב של טילים מיירטים בעלויות גבוהות כדי לפגוע בקליעים. לדבריו, "במשוואה של הגנה אווירית מול כלכלה, ההגנה תמיד גוברת. בכל מקום שיש לנו דילמה, המשימה היא זו שגוברת. אנחנו לא נוטלים שום סכנה ולא הקטנה ביותר שמישהו ייפגע בגלל עלויות כלכליות".

יירוט של מערכת כיפת ברזל, כפי שפורסם אתמול ברשתות החברתיות

"אנחנו לא יכולים להתחייב להגנה הרמטית, אבל בשגרה אנחנו לא ניקח סיכונים", הוסיף חיימוביץ', "לא כל מה שנפעיל עליו את מערכות ההגנה שלנו בזמן שגרה, נפעיל גם בזמן לחימה. כשאני רואה איום תלול מסלול לישראל לא מעניין אותי אם זה רקטה, טיל, פצצה או קליע. לעתים גם לא ניתן לדעת, ולכן גם ההחלטה היא לפעול ולהסיר את האיום".

עוד נמסר מצה"ל כי בצבא מתכוונים למנוע מחמאס לחשוב שניתן להפעיל את כיפת ברזל בעקבות ירי קליעים, מה שעשוי להעסיק את מערכות ההגנה גם בזמן אמת. בתגובה לירי המקלעים תקף צה"ל שתי עמדות תצפית בצפון הרצועה. 

ירי הקליעים נורה אתמול במהלך תרגיל של חמאס, שכלל ירי רקטות לעבר הים ושימוש בנשק חי. ברצועת עזה הופצו אתמול תצלומים של חמושים מגדודי אל-קסאם ברחבי הרצועה. באזורים הקרובים לגדר ולקווי התפר בין השטח הבנוי לאזור החיץ תרגל חמאס חדירה של טנקים ונגמ"שים ישראליים.

בעקבות האזעקות וקולות הפיצוצים שנשמעו באזור, שישה בני אדם - תושבת שדרות וחמישה תיירים - לקו בחרדה וקיבלו טיפול רפואי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ