נסגר התיק נגד שני מתנחלים שירו למוות בפלסטיני בתקרית ליד הכפר קוסרא

הפרקליטות סגרה את התיק, שנפתח בעקבות תקרית שבה הותקפו מטיילים ישראלים סמוך לכפר, מחוסר אשמה. השניים נחשדו בגרימת מוות ברשלנות, אך נקבע כי פעלו מתוך הגנה עצמית

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבוצת המטיילים שהותקפה ליד כפר קוסרא, בנובמבר האחרון
קבוצת המטיילים שהותקפה ליד כפר קוסרא, בנובמבר האחרון

הפרקליטות הודיעה היום (שני) על סגירת תיק החקירה נגד שני מתנחלים תושבי צפון הגדה המערבית שירו למוות בפלסטיני תושב קוסרא, במהלך התקרית שבה הותקפו מטיילים סמוך לכפר. התיק נסגר מחוסר אשמה, לאחר שנקבע כי הירי בוצע מהגנה עצמית וכי אין מקום להעמידם בסעיף החשד של גרימת מוות ברשלנות.

בתום החקירה נקבע כי ההרוג מוחמד עודה, חקלאי בן 48, היה מעורב בזריקת האבנים לעבר 20 המתנחלים שטיילו באזור בסוף נובמבר במסגרת טיול בר מצווה. הפלסטינים טענו לאחר התקרית כי עודה עסק בעיבוד שטח חקלאי שבבעלותו באזור, וכי הירי קדם למתקפה על הקבוצה. בתקרית נפצעו קל שני מטיילים ישראלים בשנות ה-40 לחייהם מיידוי אבנים.

לפי הפרקליטות, "הירי בוצע בעת שהתוקפים עמדו במעלה המדרון והשליכו אבנים מטה. הגרסה בדבר ירי אזהרה יכולה להתיישב עם הפגיעה במנוח שהשליך את האבנים מעליהם. תימוכין נוסף לגרסת החשודים נמצא בין היתר בעדות אחד מתושבי קוסרא שהעיד כי החשודים ירו לצורכי הגנה עצמית רק לאחר שהושלכו לעברם האבנים".

בתחקיר צה"ל שנערך לאחר האירוע נקבע כי הגורם הישיר לתקרית היה ניסיון פגיעה במתנחלים על ידי פלסטינים. עם זאת, הצבא ביקר את המתנחלים על כך ש"גורמים נוספים לתקרית היו יציאה לטיול ללא תיאום, על אף שהועברה פנייה בנושא אשר לא נענתה. בעקבות כך הובהר נוהל תיאום הטיולים".

בינואר הורה שופט בית המשפט הצבאי לערעורים סגן-אלוף רונן עצמון לשחרר את אחד הנאשמים המרכזיים בתקיפת המטיילים, וביקר את ניהול החקירה על ידי משטרת מחוז ש"י. בין השאר קבע השופט כי כתב האישום שהוגש נגדו היה מבוסס על זיהוי פגום, וכי בוצעו פעולות חקירה "שבכוחן להטעות את המתלונן ולגרום לו לזהות בטעות את הנאשם". לדברי השופט עצמון, "התובע לא הכחיש כי נפלו פגמים בהליכי החקירה".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, שייצג את השניים, מסר בתגובה: "הם קיבלו בברכה את הודעת הפרקליטות אך סבורים שיש לראות בחומרה את התנהלות גורמי האכיפה שבזבזו זמן יקר בחקירת שני יהודים שחירפו את נפשם בהגנה על הילדים. לא יעלה על הדעת שבמשך שנים כה רבות תימשך אכיפה סלקטיבית רק נגד יהודים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ