מתנחלים בחברון פינו את בית המכפלה - אך נכנסו לבתים אחרים במחלוקת

הבתים המכונים בית רחל ובית לאה מצויים בסכסוך בעלות כמה שנים והמתנחלים טרם הציגו הוכחות על רכישתם

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד הבתים בחברון אליו עברו המתנחלים, הבוקר
יותם ברגר

עשרות מתנחלים נכנסו הלילה (שלישי) לשני בתים בחברון שפלסטינים טוענים לבעלות עליהם. במינהל האזרחי טרם נקבע אם הבתים, שהמתנחלים מכנים בית רחל ובית לאה, נרכשו על ידם כחוק או שנותרו בבעלות פלסטינית. הבתים, שנמצאים בקרבת לב היישוב היהודי, בכיוון מערת המכפלה, עמדו עד כה נטושים. ב-2016 עברו לגור בהם אנשי עמותת הרחיבי מקום אהלך, העוסקת ברכישת בתים בחברון, ופונו. המבנים מצויים בשלב הראשוני ביותר של בירור בעלות ועד כה טרם הציגו המתנחלים הוכחות על רכישתם. 

בשבוע שעבר התפנו מרצון אנשי העמותה ממבנה אחר בחברון, המכונה בית המכפלה, שאף הוא מצוי בסכסוך בעלות. אנשי העמותה עברו אליו לפני כמה חודשים ושהו בו אף שהדיונים בסכסוך לא הסתיימו, בניגוד לחוק. לאחר שהמדינה ביקשה לפנותם מהמבנה הם עתרו לבג"ץ, וזה הודיע כי אין מניעה לפנותם. הם התפנו לאחר שהובטח להם שהדיון בעניין הבעלות על הבית יזורז.

גורם בצה"ל אמר ל״הארץ״ כי המתנחלים קיבלו אתמול טרם הכניסה לבתים ״היתר עסקה״ בנוגע לרכישתם, אך הדגיש כי לא ניתן להם היתר כניסה למבנים. "היתר עסקה" הוא השלב הראשוני ביותר של הליך רישום בעלות ואינו כולל הליך הוכחות, אלא מעיד שהמינהל האזרחי מכיר בכך שבוצע תשלום עבור הבית. עם זאת, אין משמעותו שהתשלום הועבר לבעלים האמיתיים כדין. על מנת להוכיח בעלות יש צורך בהליך בירור בעלות בוועדת הרישום של המינהל האזרחי. הליך זה יכול להימשך שנים, וטרם התרחש במקרה זה.

לצורך השוואה, בעניין בית המכפלה כבר ניתן היתר עסקה ולאחריו התקיים דיון בוועדת הרישום הראשון שקבע כי המתנחלים לא רכשו את הבית. לאחר מכן, במקרה בית המכפלה, החלטה זו בוטלה בוועדת העררים שהורתה לדון בסוגיה מחדש. משמעות הדבר כי היתר עסקה אינו מייצג בהכרח בעלות על הבית או את כשרות העסקה.

אחד הבתים בחברון אליו עברו המתנחלים, הבוקרצילום: HAZEM BADER/אי־אף־פי

שלמה לוינגר, ממנהיגי המתנחלים שנכנסו לבתים, אמר ל"הארץ" כי ״נעים ונח בפנים. האווירה רגועה, נעימה ונוחה״. לדבריו, אמש נכנסו להתגורר בבתים כעשרים משפחות. "כרגע אין פה (מחוץ לבתים, י״ב) אף אחד", אמר, "הכל רגוע ושקט' אין אפילו אבטחה". הוא טען שהמתנחלים רכשו את הבתים ב-2012, פונו מהם ב-2016, וחזרו בעקבות היתר העסקה שהתקבל מהמינהל האזרחי.

לוינגר, שהיה גם מהעוברים לבית המכפלה שהתפנו בשבוע שעבר, הפנה לדברי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מתחילת 2017, שלפיהם המשטרה בדקה תלונות של פלסטינים על זיוף מסמכי הרכישה והחליטה לסגור את התיק בהיעדר ראיות. ואולם, בפועל לא בוצעו עדיין הליכי הרישום הראשון בהם נקבעת הבעלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ