שלושה פלסטינים שחדרו מעזה עם רימונים וסכינים נעצרו ליד בסיס צאלים - כ-20 ק"מ מהגבול

השלושה הספיקו להיות שעות ארוכות בשטח ישראל לפני שנתפסו. זו הפעם השנייה שפלסטינים מצליחים לחדור מעזה לישראל בתוך ארבעה ימים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשודים שנתפסו מחוץ לבסיס צאלים, הבוקר
החשודים שנתפסו מחוץ לבסיס צאלים, הבוקרצילום: אלי הרשקוביץ

שלושה פלסטינים שחדרו הלילה (שלישי) מרצועת עזה עם סכינים ורימונים נעצרו הבוקר ליד בסיס צאלים - כ-20 קילומטרים מהגבול. זו הפעם השנייה שפלסטינים מצליחים לחדור מעזה לישראל בתוך ארבעה ימים, לאחר שבשבת חדרו לישראל ארבעה פלסטינים דרך גדר המערכת ברצועת עזה, ניסו להצית כלי רכב הנדסיים ונמלטו ללא פגע.

בצה"ל לא קבעו מה היו נסיבות הכניסה של השלושה לישראל. לצד האפשרות שהגיעו במטרה לבצע פיגוע, נבדק אם הם רצו להיתפס בשל המצוקה ברצועה. החדירה לשטח ישראל התבצעה בזמן כוננות שיא בצה"ל סביב הרצועה, על רקע ההכנות לצעדה שמארגן חמאס ליד הגדר ביום שישי. 

מתחקיר ראשוני שערך צה"ל התברר כי השלושה נכנסו לשטח ישראל סמוך לרפיח, בסביבות השעה שתיים לפנות בוקר. בשעות הלילה התקבלה התרעה על נגיעה בגדר המערכת. כוח צה"ל שהגיע למקום לא זיהה כי התרחשה חדירה מעזה ודיווח למפקדיו כי ניתן לחזור לשגרה. סביב השעה תשע בבוקר, בעת סיור שגרתי, גילו חיילים כי הגדר נחתכה וזיהו עקבות סמוך אליה, ובצבא פתחו במה שמכונה נוהל מרדף.

החיפוש הסתיים בשעה 10:35, כששלושת הפלסטינים, תושבי העיר רפיח, נתפסו סמוך לבסיס צאלים לאחר שמאבטח הבחין בהם, כשברשותם שלושה רימוני יד, סכינים ואמצעים לחיתוך גדרות. בחקירתם התברר כי הם השלושה שיצאו מהפרצה שזוהתה בגדר. לפי התחקיר הצבאי, בשום שלב לא נשקף איום כלפי החיילים, אך לא ידוע לאן הם רצו להגיע ואם היה להם יעד מתוכנן. 

בשיחה עם עיתונאים אמר דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, כי לרוב פלסטינים שמנסים לחצות את הגדר מעזה הם מחפשי עבודה, אולם "הפעם אנחנו רואים בהם מחבלים לכל דבר". עם זאת, הוא ציין כי צה"ל מתקשה לקבוע בוודאות שהשלושה התכוונו לבצע פיגוע. "אנחנו יודעים שהם עברו סמוך ליישובים ובחרו שלא להיכנס ולפגע, ולכן עדיין חוקרים את הכוונה שהיתה להם בעצם החדירה לישראל". לדבריו, בשלב זה הצבא לא יכול לקשור בין השלושה לארגון כלשהו.

מנליס אמר עוד כי "צריך להבין שניתן לעבור את הגדר, אבל צה"ל פועל כדי לתפוס באופן מיידי את אלה שמנסים לעבור". הוא ביקש להדגיש כי זהו "אירוע עם פוטנציאל חמור שלא היה צריך להתרחש" והבהיר כי צה"ל ממשיך לתחקר את התקרית מתוך הבנה שתוצאותיה היו יכולות להיות חמורות הרבה יותר. 

גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי הפלסטינים הבינו לאחרונה כי קל יותר להגיע לגדר המערכת ממה שסברו בעבר. זאת, בעקבות התקרית בה חיילים ניגשו אל דגל פלסטין שנתלה על הגדר באזור קיבוץ עין השלושה, ונפצעו מפיצוץ מטען שחמאס הטמין במקום. בפיצוץ המטען בפברואר נפצעו ארבעה חיילים, שניים מהם קשה, אחד בינוני ואחד באורח קל.

הרימונים והסכינים שנתפסו, הבוקרצילום: דוברות המשטרה מרחב הנגב

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, מסר כי חדירת הפלסטינים ומעצרם "טופלו בשילוב כוחות ושיתוף פעולה הדוק ומיטבי של אנשי הביטחון במועצה עם כוחות הצבא. עצם החדירה ותפיסת המחבלים סמוך לבסיס צאלים היא חמורה ותתוחקר על ידי הצבא. יחד עם זאת, התפיסה מוכיחה את היעילות של כוחות הביטחון ואת עוז הרוח של אנשינו, חיילי צה״ל ואנשי הביטחון ביישובים, שמרגע שזיהו את העקבות בשטחנו התגייסו בצורה מוחלטת עד לתפיסתם".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), ראש המועצה האזורית אשכול לשעבר וחבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת מסר כי "השאלה כיצד המחבלים הצליחו לחדור 20 ק"מ לעומק ישראל מהרצועה צריכה להיבדק במהרה על ידי כל הגורמים במערכת הביטחון. האירוע הזה מתווסף לרצף אירועים לאחרונה: ניסיון חדירה נוסף, יירוטי כיפת ברזל והפעלת אזעקות שווא. לאורך זמן צה"ל והאזרחים ביחד בונים את החוסן בעוטף עזה ואין ספק שהאירוע הזה גורם לאמון החזק להיסדק במהירות. חייבים להסיק את המסקנות באופן מיידי ולפעול כדי לתקן את הטעויות, בלי לחפש אשמים ובלי להתעכב".

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני), יו"ר ועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, מסר: "לצערי נוכחנו בימים האחרונים לשני אירועים חמורים שלכאורה לא קשורים - ירי שגוי של כיפת ברזל וחדירת מחבלים לעומק ישראל, המצביעים על חורים בעיתיים ברשת ההגנה של צה"ל. מצופה שמערכת הביטחון תתחקר את האירועים בהקדם המיידי, כך שתהא ערוכה כראוי מול האתגרים הביטחוניים הצפויים בחודשים הקרובים".

בשבת אחר הצהריים חדרו ארבעה פלסטינים לשטח ישראל דרך גדר המערכת ברצועת עזה, ניסו להצית כלי רכב הנדסיים ושבו לשטח הרצועה מבלי שנפגעו. הארבעה הצליחו לחתוך את הגדר ליד קיבוץ כיסופים סביב השעה 17:00, כשבידיהם שקיות ובהן בקבוקים עם חומרי בערה.

הם הגיעו לגדר רגלית, מה שאמור היה להתגלות בתצפיות צה"ל. עם כניסתם רצו הארבעה לכלים ההנדסיים שהוצבו במקום כחלק מהעבודות על קיר המגן שנבנה מסביב לרצועה, וניסו להצית אותם. בשלב כלשהו הגיעו כוחות צה"ל, בהם חיילים מחיל השריון, לנקודת החדירה, וכשהפלסטינים הבחינו בהם הם נמלטו חזרה לתוך עזה ללא פגע.

בסרטון שפרסמה רשת אל-ג'זירה נראו הארבעה ברגע החצייה כשהם נעזרים באדם נוסף. הם טיפסו על תלולית חול עד שהגיעו לכלים ההנדסיים, ולאחר הגעתם עלה מהמקום עשן. מאוחר יותר הם נראו חוצים במהירות את הגדר בחזרה לרצועה, וסמוך להם נראה טנק של צה"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ