מספר האירועים שבהם מתנחלים תוקפים פלסטינים עולה, אך איש לא נתון במעצר

חרף התגברות התופעה וקיומם של סרטונים המתעדים חיילים במקום, המקרים בקושי נחקרים. בצבא אומרים שהסמכות לא בידם ובמשטרה טוענים: אנחנו כלל לא מכירים את האירועים

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתנחלים מיידים אבנים לעבר פלסטינים סמוך לעינבוס, החודש. במרכז התמונה: חייל צה"ל
יותם ברגר

הסרטון היה ברור מאוד. הופיע בו אדם לבוש בגדים אזרחיים, אך עם אפוד צבאי, רוכן מאחורי סלע. בנוכחות חיילים, הוא מתועד יורה לעבר פלסטינים שיידו אבנים. דקות לאחר מכן תועד האיש עומד ליד חיילים כשלצדם צעירים ישראלים המיידים אבנים בעצמם לעבר הפלסטינים. החיילים עדיין עומדים מנגד.

אף כי המקרה תועד בווידיאו והתרחש כבר לפני כמה שבועות, איש לא נעצר; החשוד עדיין אלמוני. בצבא מדגישים כי הוא לא חייל, במשטרה כלל לא מכירים את האירוע וגם מתנחלים באזור לא זיהו אותו.

מתנחלים מיידים אבנים בנוכחות חיילים

המקרה הזה, שצולם על ידי תחקירן של "יש דין", התרחש בכפר בורין שבנפת שכם, בסמוך להתנחלויות ומאחזים. היו מתנחלים שאמרו כי ייתכן שמדובר באחד מאנשי האבטחה של מאחז אחר באזור. אך גם אם מדובר ברבש"צ (רכז ביטחון שוטף צבאי), המקרה מעלה תמיהות. רבש"צ אולי נדרש לארגן שמירות ולתדרך חיילים, אך ירי במרחק כזה מהמאחז אינו בהגדרות התפקיד.

התמיהות לא עולות רק ממקרה זה, שעל פי תושבי האזור אינו היוצא מהכלל. בחודשיים האחרונים, כמה פעמים בשבוע, מדי שבוע, מדווחים פלסטינים מאזור הכפרים בורין, עוריף ועינאבוס (שבקרבת יצהר, הר ברכה וגבעת רונן) על עימותים. שוב ושוב טוענים הפלסטינים כי המתנחלים יורדים מההתנחלויות והמאחזים אל עבר הכפרים שלהם ומיידים אבנים. פעם אחר פעם, הם אומרים, הצבא מגיע כעבור זמן קצר, עומד מנגד, ולבסוף מרחיק את הפלסטינים. אף כי הדברים מגובים בסרטוני וידיאו, המשטרה לא עצרה אף אחד על זריקת אבנים בתקריות אלה. יתרה מזאת, את רוב האירועים המשטרה כלל לא מכירה.

ה–9 במארס סיפק שני סרטונים כאלה. אחד מהם הוא הסרטון מבורין, האחר צולם בכפר עינבוס. שם נראתה חבורת ישראלים מיידה אבנים על בתים, בנוכחות חיילים, שלא עשו דבר. הנעשה בבורין תועד גם יומיים קודם לכן, אז היו אלה ישראלים שהשליכו אבנים לעבר חקלאים. והחיילים עומדים. הרשימה ממשיכה. פעם זו תקיפה באזור יצהר, פעם הקורבן הוא רועה צאן שכמה מכבשיו נשחטו. המקרה האחרון דווקא לא תועד בווידיאו, אך חיילים כן הספיקו להגיע במהרה למקום. הם הזעיקו משטרה — שלא איתרה עד כה את התוקפים. הסטטיסטיקה מתנפחת, אך מספר הבאים בחדרי החקירות נותר מצומצם. נכון להיום רק שני מקרים נחקרים. עצורים אין כלל.

אין זה חדש שחבל הארץ שבפאתי שכם מועד לפורענות. אך בשבועות האחרונים המצב החריף. "הם רוצים למנוע מכל פלסטיני להגיע לאדמות שלו", אמר ל"הארץ" ראש מועצת העיירה חווארה, נאסר עודה. "היום הם יורדים הרבה יותר. לא רק לכפר אחד". לדבריו, "פעם היו תוקפים פלסטיני קרוב להתנחלות. עכשיו הם התחילו לתקוף גם בתים וגם אזורים בתוך שטח B".

אזרח לבוש אפוד צבאי יורה לעבר פלסטינים סמוך לבורין, החודשצילום: מתוך סרטון עמותת "יש דין"

הטענה הזו מתיישבת עם הסרטונים שצילם "יש דין". התקיפות התבצעו פעמים רבות באותם שטחים שאינם צמודים להתנחלויות ממש וקרובים יותר לכפרים. זכריה סדה מארגון "רבנים לזכויות אדם", המתגורר באזור אומר כי "האירועים התחילו להיות יותר חמורים ויותר יומיומיים". הסיבה לדבריו היא "שאין עונש. וכל עוד אין עונש, אתה מרגיש חופשי לתקוף".

מנגד, גם למתנחלים בטן מלאה על הנעשה באזור והם שוטחים תלונות דומות על תקיפות מצד פלסטינים כמעט מדי יום. אלה, לדבריהם, עולים לכיוון המאחזים ומשליכים אבנים ובקבוקי תבערה. גם המתנחלים מציגים תיעוד בווידיאו, הכולל למשל סרטונים שצילמו אנשי "עוצמה יהודית" — בהובלת מזכ"ל המפלגה, צבי סוכות. נראים בהם פלסטינים מיידים אבנים לעבר ההתנחלות יצהר. הם גם טוענים כי פלסטינים באזור סוללים דרכים סמוך להתנחלות בכוונה. "התחיל מערך של פריצות לתוך תחום שמורת הטבע 'בור הציפורים' (הצמודה ליצהר, י"ב)", אמר פעיל ימין בהתנחלות. "היום הגיעו ממש מתחת ליישוב והתחילו לחרוש שם שטח שלא עובד עשרות שנים. זה מורד של הר, אין שם איזה אלמנט חקלאי". לדבריו, "יש הפרה של הסטטוס־קוו".

הפלסטינים מתחילים, אומר אותו פעיל. "זה נכון שאם יש אירוע שערבים עולים אז אחר כך יש כן אנשים שיורדים, בעיקר בני נוער אבל לא רק, ויש חיכוכים — זה נכון", אמר. "אבל זה תמיד בממד של תגובה, ככה אנחנו רואים את זה".

השאלה מי התחיל ואיפה בדיוק, ניצבת במרכז המחלוקת. "זה לא שפלסטינים עולים לכיוון היישובים", אומר סדה. "זה הם יורדים ותוקפים את הפלסטינים בתוך שטח B ויורדים ופוגעים ברכוש פלסטיני. 90% מהמקרים קרו בתוך שטח B".

מתנחלים מיידים אבנים לעבר פלסטינים סמוך לעינבוס, החודשצילום: מתוך סרטון עמותת "יש דין"

שטח B הפך מלת המפתח, שטח שאמנם לא גרים בו ישראלים אך הוא כן באחריות ביטחונית ישראלית. וכאן נכנסים לתמונה גופי הביטחון הישראליים ואזלת ידם, גם נוכח התיעוד בווידיאו, שכולל פעמים רבות תצלומים של התוקפים כשהם גלויי פנים, וממש ליד חיילים שלא עוצרים בעדם. בצבא טוענים כי אין להם סמכות לעצור את הישראלים וכי המשטרה, שבסמכותה לחקור, לא מגיעה בזמן ועל כן האכיפה אינה אפקטיבית.

ואולם, זיו שטהל, מנהלת מחלקת המחקר ב"יש דין", מציגה תמונה מעט אחרת. לדבריה לחיילים דווקא "יש סמכות לעכב עד שתבוא המשטרה... חיילים לא יודעים ולא פועלים לעשות את זה. הם גם מחויבים להגן על הפלסטינים". שטהל מוסיפה כי בדו"ח שפרסם החודש מבקר המדינה ועסק בתיאום בין הצבא ומשטרת מחוז ש"י, עלתה מסקנה שכבר נכתבה בדו"חות קודמים. "חיילי צה"ל מגיעים על פי רוב ראשונים לזירת אירוע של פעילות חבלנית או אירוע פלילי", נכתב שם. "נוהל האוגדה קובע כי על הכוח לעצור את המעורבים באירוע תוך הפרדה ביניהם, עליו לסגור את הזירה ואת זירות המשנה ונאסר עליו להזיז חפצים או לגעת בהם".

אולם בפועל, החיילים לא מעכבים והמשטרה לא עוצרת. עדות נוספת לכך מספקת משטרת מחוז ש"י האמונה על חקירות זריקות האבנים. שם אומרים שלא נעצרו חשודים בהשלכותיהן. את רוב האירועים הם כלל לא הכירו. על אף שבמחוז ש"י לא מכירים באירועים, בצבא התעקשו כי חלק מהמפרים נעצרו. אולם שמותיהם, מקום מעצרם ומצב ההליך לא נמסר.

בכוחות הביטחון מדברים על פעולה אחרת שנעשתה. לפני יותר משבוע, ונוכח ריבוי התקריות באזור, הוצא צו שטח צבאי סגור לאזורים שסביב יצהר, בניסיון להקל על תפיסת מתנחלים שנכנסים לשטחים שבין ההתנחלויות ובין הכפרים. הגורמים הממסדיים יותר בהתנחלויות אפילו בירכו על הצו הזה, כמובן שלא בשמם. לפחות מתנחל אחד נעצר בעקבותיו — אך גם שוחרר על ידי בית המשפט. בשחרורו, אף בוטלו התנאים המגבילים שהטילה עליו המשטרה.

אולי זה לא נראה כך כלפי חוץ, אף בגופי הביטחון מדברים על מצב מטריד. "בגלל צבר האירועים באזור יצהר יש תגבור של כוחות שיטור בגזרה", אמר ל"הארץ" מקור ביטחוני. לדבריו, מאז תחילת השנה נעצרו בגבעות השומרון כ–17 פעילי ימין קיצוני, עשרה מהם תושבי יצהר. "רוב העצורים הם כאלה שהם המחוללים, שמדרבנים, שמורידים. לא רק אלה שזרקו את האבן". לדבריו, "יש קשר של כוחות הביטחון עם גורמי השפעה ביצהר בניסיון לפעול נגד האלימות. זאת בדגש על נערי הגבעות שמסתובבים שם". אולם בינתיים, הוא מסביר, "היישוב עצמו, כולל רכזי הנוער והרבנים, לא מצליחים לרסן את הפעילות האלימה. נבדקת אפשרות לתגבר שם כוחות משטרה ולהציב ביצהר כוח קבוע".

עורכי דין המייצגים פעילי ימין לעתים קרובות אמרו כי אף אם המספר של 17 עצורים בשומרון מתחילת השנה נכון, הם לא מכירים מישהו שההליכים נגדו נמשכו בגין אותם האירועים. "הם עוצרים לא מעט אנשים" אומר עורך דין איתמר בן גביר, אך לדבריו, על יידוי אבנים לא מגיעים לבית משפט. "הראיות שיש להם זה במישור של הפרעות לחייל, וזה קשה מאוד להחזיק אדם במעצר על דבר כזה". הדברים הללו מתיישבים עם טענת המשטרה כי אין עצורים בגין האירועים המצולמים.

"בתקופה האחרונה התרחשו כמה עימותים בין תושבי יצהר לפלסטינים המתגוררים בכפרים הסמוכים ובחלק מהמקרים התפתחו הפרות סדר במרחב", נמסר מדובר צה"ל. "בכלל האירועים הגיעו למקום כוחות צה"ל ופעלו לפיזור הפרות הסדר. במקרים אחדים נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות על מנת לסיים את החיכוך. לאור הערכת המצב הוכרז שטח צבאי סגור באזור המקיף את יצהר על מנת לשמור על הביטחון והסדר הציבורי במרחב".

עוד נמסר כי "מספר מפרי סדר יהודים ופלסטינים נעצרו על ידי כוחות הביטחון. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול על מנת לשמור על הביטחון והסדר הציבורי באזור. צה"ל פועל בשיתוף פעולה עם מג"ב ומשטרת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ