אחרי מזכ"ל האו"ם, גם באיחוד האירופי קוראים לחקור את הרג המפגינים ברצועת עזה

שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני אמרה ש"השימוש בתחמושת חיה צריך להיות, באופן מיוחד, תחת חקירה עצמאית ושקופה". מוקדם יותר קראה תמר זנדברג לחקירה ישראלית של האירועים

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוגריני בבריסל, בשבוע שעבר
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני קראה הערב (שבת) לחקור את הרג המפגינים אתמול בעזה ולסיים את הסגר על הרצועה. ״השימוש בתחמושת חיה צריך להיות, באופן מיוחד, תחת חקירה עצמאית ושקופה", כתבה מוגריני, "בזמן שלישראל הזכות להגן על עצמה וגבולותיה, השימוש בכוח צריך להיות מידתי בכל עת".

"חופש הביטוי והאסיפה הן זכויות יסוד וחייבות להיות מכובדות. כל הצדדים צריכים לנהוג באיפוק ולהימנע מהסלמה וכל מעשה שעשוי לסכן אזרחים. האיחוד שב על קריאתו לסיום הסגר על עזה ופתיחה מלאה של המעברים תוך התייחסות לחששות הביטחוניים הלגיטמיים של ישראל".

הלילה קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לפתוח בחקירה שקופה ובלתי תלויה של האירועים אתמול, בהם נהרגו 15 פלסטינים. בהצהרה מיוחדת שפרסם דובר האו"ם, פרהאן חאק, הוא אמר כי גוטרש "מודאג מאוד" ו"מבקש מהגורמים המעורבים להימנע מכל פעולה שעלולה להוביל לנפגעים נוספים, ובפרט אזרחים".

כשברקע דברי גוטרש, ראשת מרצ תמר זנדברג קראה לחקירה ישראלית של האירועים בגבול עם עזה. "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית, לרבות בחינת הוראות הפתיחה באש וההתכוננות הצבאית והמדינית לאירועים", אמרה.

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה לבקשת כווית לדיון חירום בנושא. בדיון אמר בכיר באו"ם, טיה ברוק זריהון, למועצת הביטחון כי המצב ברצועת עזה עלול להסלים בימים הקרובים, וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, ובמיוחד בילדים. הוא הוסיף כי "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי", והדגיש כי יש להשתמש בירי קטלני רק כמוצא אחרון. דיפלומט אמריקאי אמר למועצה כי הוא "חש צער עמוק בשל אובדן חיי האדם בעזה" וכי הוא מפציר בצדדים לפעול להרגעת המתיחות ולמנוע עימותים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ