נתניהו על ההפגנות בעזה: ישראל פועלת בתקיפות ובנחישות כדי להגן על עצמה

משרד החוץ פרסם הערב הודעה בה נכתב כי "מי שטועה לראות במפגן הרצחני הזה ולו קמצוץ של חופש ביטוי הוא עיוור לאיומים עמם מתמודדת מדינת ישראל"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנות בעזה, אתמול
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) לראשונה לעימותים בעזה, בהם נהרגו 15 פלסטינים ומאות נפצעו. "כל הכבוד לחיילינו ששומרים על גבולות המדינה ומאפשרים לאזרחי ישראל לחגוג את החג בשקט", נכתב בהודעה מטעם לשכתו, "ישראל פועלת בתקיפות ובנחישות כדי להגן על ריבונותה וביטחון אזרחיה".

במקביל, משרד החוץ פרסם הערב הודעה בה נכתב כי "הגדר בין ישראל לבין רצועת עזה מפרידה בין מדינה ריבונית לבין ארגון טרור. היא מפרידה בין מדינה שמגינה על אזרחיה לבין רוצחים השולחים את בני עמם אל הסכנה". עוד נכתב כי "הגדר מפרידה בין צבא שמפעיל כוח מתוך הגנה עצמית ובצורה ממוקדת ופרופורציונאלית לבין החמאס, שמנסה לפגוע מזה שנים, כולל אתמול, במיליוני ישראלים ושמקדש את הרצח והמוות. מי שטועה לראות במפגן הרצחני הזה ולו קמצוץ של חופש ביטוי הוא עיוור לאיומים עמם מתמודדת מדינת ישראל".

נתניהו, השבועצילום: עופר וקנין

הדברים מגיעים כשברקע קריאות בעולם לחקור את הרג המפגינים הפלסטינים. מוקדם יותר שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה כי "השימוש בתחמושת חיה צריך להיות, באופן מיוחד, תחת חקירה עצמאית ושקופה". לדבריה, "בזמן שלישראל הזכות להגן על עצמה וגבולותיה, השימוש בכוח צריך להיות מידתי בכל עת. חופש הביטוי והאסיפה הן זכויות יסוד וחייבות להיות מכובדות. כל הצדדים צריכים לנהוג באיפוק ולהימנע מהסלמה וכל מעשה שעשוי לסכן אזרחים. האיחוד שב על קריאתו לסיום הסגר על עזה ופתיחה מלאה של המעברים תוך התייחסות לחששות הביטחוניים הלגיטימיים של ישראל".

הלילה קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לפתוח בחקירה שקופה ובלתי תלויה של האירועים. בהצהרה מיוחדת שפרסם דובר האו"ם, פרהאן חאק, הוא אמר כי גוטרש "מודאג מאוד" ו"מבקש מהגורמים המעורבים להימנע מכל פעולה שעלולה להוביל לנפגעים נוספים, ובפרט אזרחים".

צוות רפואי מטפל בפצוע פלסטיני בעימותים ליד הגבול בדרום רצועת עזה, היוםצילום: SAID KHATIB/אי־אף־פי

ראשת מרצ תמר זנדברג קראה לחקירה ישראלית של האירועים בגבול רצועת עזה. "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית, לרבות בחינת הוראות הפתיחה באש וההתכוננות הצבאית והמדינית לאירועים", אמרה.

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה לבקשת כווית לדיון חירום בנושא. בדיון אמר בכיר באו"ם, טיה ברוק זריהון, למועצת הביטחון כי המצב ברצועת עזה עלול להסלים בימים הקרובים, וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, ובמיוחד בילדים. הוא הוסיף כי "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי", והדגיש כי יש להשתמש בירי קטלני רק כמוצא אחרון. דיפלומט אמריקאי אמר למועצה כי הוא "חש צער עמוק בשל אובדן חיי האדם בעזה" וכי הוא מפציר בצדדים לפעול להרגעת המתיחות ולמנוע עימותים נוספים.

פלסטיני רעול פנים מיידה אבנים סמוך לגבול בדרום רצועת עזה, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ