ארדואן: פעולות ישראל בעזה בלתי אנושיות, ביקשתי מטראמפ להתערב

נשיא טורקיה תקף גם את מבקריו ואמר: "לא שמעתי התנגדות ראויה לציון לטבח של ישראל בעזה, מצד מי שביקרו את המבצע בעפרין"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן באיסטנבול, היום
הארץ

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן גינה את הרג המפגינים הפלסטינים בגבול עזה בסוף השבוע. "אני מגנה בתקיפות את ממשלת ישראל על המתקפה הבלתי אנושית שלה", אמר בנאום באיסטנבול, "ישראל תכלא תחת הדיכוי שלה את פלסטין. אנחנו נמשיך לתמוך באחינו ואחיותינו הפלסטינים".

ארדואן תקף גם את מבקריו. "לא שמעתי התנגדות ראויה לציון לטבח של ישראל בעזה, מצד מי שביקרו את המבצע בעפרין", אמר ארדואן ביחס לפעולות צבא טורקיה במחוז הכורדי עפרין בסוריה. "זוהי ההוכחה הברורה ביותר לחוסר כנותם של אלה שמתרכזים בנו אבל לא אומרים כלום על כך שישראל תוקפת מפגינים על אדמתם שלהם". ארדואן הוסיף ששוחח עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביום שישי ואמר לו: "אתה לא עומד להתערב שם?".

מוקדם יותר (שבת) שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני קראה לחקור את הרג המפגינים בעזה. "השימוש בתחמושת חיה צריך להיות, באופן מיוחד, תחת חקירה עצמאית ושקופה", כתבה מוגריני, "בזמן שלישראל הזכות להגן על עצמה וגבולותיה, השימוש בכוח צריך להיות מידתי בכל עת".

"חופש הביטוי והאסיפה הן זכויות יסוד וחייבות להיות מכובדות. כל הצדדים צריכים לנהוג באיפוק ולהימנע מהסלמה וכל מעשה שעשוי לסכן אזרחים. האיחוד שב על קריאתו לסיום הסגר על עזה ופתיחה מלאה של המעברים תוך התייחסות לחששות הביטחוניים הלגיטמיים של ישראל".

הלילה קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לפתוח בחקירה שקופה ובלתי תלויה של האירועים אתמול, בהם נהרגו 15 פלסטינים. בהצהרה מיוחדת שפרסם דובר האו"ם, פרהאן חאק, הוא אמר כי גוטרש "מודאג מאוד" ו"מבקש מהגורמים המעורבים להימנע מכל פעולה שעלולה להוביל לנפגעים נוספים, ובפרט אזרחים".

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה לבקשת כווית לדיון חירום בנושא. בדיון אמר בכיר באו"ם, טיה ברוק זריהון, למועצת הביטחון כי המצב ברצועת עזה עלול להסלים בימים הקרובים, וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, ובמיוחד בילדים. הוא הוסיף כי "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי", והדגיש כי יש להשתמש בירי קטלני רק כמוצא אחרון. דיפלומט אמריקאי אמר למועצה כי הוא "חש צער עמוק בשל אובדן חיי האדם בעזה" וכי הוא מפציר בצדדים לפעול להרגעת המתיחות ולמנוע עימותים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ