ארה"ב מנעה פרסום הצהרה של מועצת הביטחון על העימותים בגבול עזה

טיוטת ההצהרה שהפיצה כווית קראה לחקור את הרג הפלסטינים בצעדה והביעה צער על מותם של חפים מפשע. ארה"ב הודיעה שתתנגד לה ומנעה את קידומה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי משוחחת עם סגן השגריר הבריטי בישיבת מועצת הביטחון, לפני כשבועיים
שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי משוחחת עם סגן השגריר הבריטי בישיבת מועצת הביטחון, לפני כשבועייםצילום: Mary Altaffer/אי־פי

ארה"ב מנעה אתמול (שבת) את קידומה של טיוטת הצהרה של מועצת הביטחון של האו"ם הקוראת לחקור את העימותים בגבול עזה, שבהם נהרגו 15 פלסטינים - כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-אף-פי על בסיס מקורות דיפלומטיים. 

ההצעה הוגשה על ידי כווית, המייצגת את המדינות הערביות במועצה, ודרשה "חקירה שקופה ובלתי תלויה" של האלימות. עוד נכתב בה כי המועצה מביעה דאגה עמוקה לנוכח המצב בגבול, מדגישה את חשיבותה של הזכות להפגנה בלתי אלימה ו"מביעה צער על אובדן חייהם של פלסטינים חפים מפשע".

טיוטת ההצעה הופצה לחברות המועצה ביום שישי. דיפלומט במועצת הביטחון אמר לאי-אף-פי כי יום לאחר מכן הציגה ארה"ב התנגדויות לנוסח ואמרה שלא תתמוך באישור ההחלטה. נציגות ארה"ב במועצת הביטחון סירבה למסור תגובה.

הטיוטה דרשה גם "לכבד את דיני זכויות האדם הבינלאומיים ואת הדין ההומניטרי, כולל הגנה על אזרחים", ונכתב בה כי מועצת הביטחון "קוראת לכל הצדדים להפגין איפוק ולמנוע הסלמה נוספת". עוד הודגש בה הצורך לקדם הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים שיתבסס על פתרון שתי המדינות.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר הבוקר כי קידום ההחלטה היה "ניסיון מחטף פלסטיני" וכי ארה"ב בלמה אותו בשיתוף עם ישראל. "הנוסח שהיה מקובל על כל חברות המועצה למעט ארה"ב היה לחקור את מותם של 'חפים מפשע'", אמר דנון בראיון לכאן ב', "אבל העובדות ברורות. בימים אלה אנחנו מעבירים לנציגים השונים חומר על אותם מחבלים שלקחו חלק בפעילות הזו".

עוד הוסיף דנון "נדהמתי לראות את מידת הצביעות ולשמוע נציגים אירופיים משווים את מדינת ישראל לארגון טרור וקוראים לשני הצדדים לגלות איפוק, זו צביעות. במדינה אחרת היו מאות הרוגים, לא עשרות. אנחנו לא צריכים לחשוש משום בדיקה, אנחנו יודעים לבדוק את עצמנו, גם בצוק איתן עשינו את הבדיקות שלנו". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ