משפחת הפלסטיני שתועד נורה בגבו: בניגוד לטענת צה"ל, הוא לא היה פעיל חמאס

קרוביו של א-נביא אמרו לוושינגטון פוסט כי הוא עבד בחנות הפלאפל של אחיו ולא השתייך לאף ארגון חמוש. צה"ל הודיע שעשרה מ-15 ההרוגים בהפגנות היו פעילי טרור, וכלל את שמו של א-נביא ברשימה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

קרובי הפלסטיני שתועד נורה בגבו במהלך צעדת המחאה ביום שישי אמרו אתמול (שבת) שהוא לא היה פעיל חמאס. בשיחה עם וושינגטון פוסט, אמרו קרוביו של עבד אל-פתח עבד א-נביא שהוא לא היה חבר בפלג חמוש. אתמול מסר דובר צה"ל כי עשרה מ-15 ההרוגים בהפגנות היו פעילי טרור. ברשימת השמות שפרסם אתמול צה"ל הופיע שמו של א-נביא וצוין כי הוא היה פעיל בזרוע הצבאית של חמאס. 

קרוביו של א-נביא, בן 18, אמרו לוושינגטון פוסט כי הוא עבד בחנות הפלאפל של אחיו במשך השבוע, ובימי שישי במטבח. לפי הדיווח, בסוכת האבלים של המשפחה לא היו שלטים המצביעים על כך שהשתייך לאחד הארגונים ברצועה, בניגוד לאלו של הרוגים אחרים. בכרזות הוא אינו לובש מדים. גורמים בצה"ל טענו היום (ראשון) שגרסתם, לפיה מדובר בפעיל חמאס, מגובה במידע מודיעיני.

סרטון של הירי בא-נביא, ביום שישי

משפחתו של א-נביא אמרה שהוא השליך אבנים בהפגנה. "לא היו לו אקדח, (בקבוק) מולוטוב. הוא החזיק צמיג", אמר לוושינגטון פוסט אחיו, מוחמד עבד א-נביא, "הוא לא הלך לכיוון הצד הישראלי, הוא רץ לכיוון השני". צלם שהיה במקום אמר שהוא נורה בגבו כשהיה במרחק מאות מטרים מהגדר.

באחד הסרטונים נראים שני פלסטינים כשהם מתרחקים בריצה מאזור הגבול לכיוון קבוצת מפגינים גדולה. כשהם נמצאים מטרים ספורים מקבוצת המפגינים נשמעת ירייה, ואחד מהם נופל לארץ. לאחר מכן מתקבצים אנשים סביבו לסייע לו.

לאחר פרסום התיעוד אתמול מסר דובר צה"ל כי "חמאס מפיץ סרטונים שונים, בהם גם כאלה המציגים רק חלקי אירועים, ערוכים ומפוברקים. צה"ל פעל אתמול למול הפרות סדר אלימות ופעילות טרור, שכללו ירי לעבר חיילי צה"ל, ניסיונות חדירה לישראל, ניסיונות פגיעה בתשתית ביטחונית, יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה והבערת צמיגים. הכוחות פעלו לפני נהלי הפתיחה באש ובצורה שקולה, תוך שנמנעו מלפגוע באזרחים אותם הציבו החמאס בחזית מתוך רצון להביך את ישראל תוך סיכון אותם אזרחים. הפעלת הכוח של צה״ל היא שמנעה את התממשות התרחיש אותו ניסה החמאס ליצור של פגיעה בתשתיות ביטחונית והפרה המונית של הריבונות הישראלית. נציע שלא לקחת את תעמולת חמאס כעובדה. נמשיך לפעול להגנת הריבונות הישראלית ואזרחי ישראל, כל מי שלוקח חלק בהפגנות האלימות שם עצמו בסיכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ