אחרי הביקורת מימין

נתניהו הודיע על הקפאת יישום הסכם מבקשי המקלט - אף שכבר חתם עליו

ראש הממשלה אמר שהקרן החדשה וגורמים באירופה הפעילו לחץ על רואנדה לעזוב את ההסכם עם ישראל. חשבון הטוויטר של האיחוד האירופי בישראל הגיב בלאות: "זה כנראה אחד הימים האלה"

נעה לנדאו
חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו במשרד ראש הממשלה, היום
נתניהו במשרד ראש הממשלה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
נעה לנדאו
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שני) כי הוא מקפיא את יישום התוכנית שהחליפה את גירוש מבקשי המקלט מישראל - אף שכבר חתם עליו. "אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב. לכן החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר בבוקר", כתב נתניהו בפייסבוק, "ולאחר שאפגש עם הנציגים אביא את ההסכם לבחינה מחודשת". 

"ידידים יקרים, אני קשוב אליכם כמו תמיד", כתב נתניהו, "ראשית, אני מבקש שתבינו את השתלשלות הדברים: בשנתיים האחרונות פעלתי מול רואנדה כדי שזו תשמש כ'מדינה שלישית' הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם. זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה".

עיקרי התוכנית

"בשבועות האחרונים, בלחץ אדיר על רואנדה של הקרן החדשה לישראל וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה. במצב זה החלטתי לחתור להסכם חדש שיאפשר בכל זאת את המשך הוצאת המסתננים". זוהי הפעם הראשונה שנתניהו מודה שרואנדה היא המדינה השלישית, שאליה התכוונה ישראל לגרש את מבקשי המקלט.

האיחוד האירופי הגיב להודעה על השעיית ההסכם בלאות: "זה פשוט כנראה אחד הימים האלה", נכתב בחשבון הטוויטר של האיחוד האירופי בישראל, "ב-20:57 מברכים את ישראל ואת נציבות הפליטים של האו"ם על ההסכם. ב-21:46 עושים לייק להודעת משרד החוץ הישראלי לידיעה, וב-22:50 רה"מ השעה אותו והאשים, בין היתר, את האיחוד האירופי (היכן שנציבות הפליטים של האו"ם מקווה שייקלט מספר משמעותי של פליטים").

הודעת נתניהו מגיעה בעקבות ביקורת חריפה מצד פוליטיקאים מהימין על ביטול התוכנית לגירוש מבקשי המקלט. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שאמר מוקדם יותר כי התוכנית החדשה היא כניעה מוחלטת לקמפיין שקרי, ברך את נתניהו על כך שהשעה אותה. "החלטה נכונה של רה״מ. מברך אותו על כך", אמר בנט, "השהיית המתווה אינה מספקת. עלינו להתקדם למתווה חדש שיוציא מסתננים בלתי חוקיים מישראל. ישראל אינה לשכת התעסוקה של העולם".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי תקף את החלטת נתניהו: "ערב עצוב, מביך ובעיקר מטריד. אין לנו שום סיבה להניח שבנושאי ביטחון תהליך קבלת ההחלטות של ראש הממשלה טוב יותר". ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הצטרפה לדבריו. "איזה קשקוש. הוא ממילא לא יכול לגרש יותר אפילו אדם אחד נוסף. השעיה משמעה שכולם נשארים פה, בלי שום הסכם עם שום מדינה במערב", צייצה יחימוביץ' בטוויטר והוסיפה: "עליבות".

מוקדם יותר גם ראשי המאבק נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב גינו את חתימת ההסכם עם האו"ם. שפי פז, מראשי המאבק בדרום העיר, ופעילים נוספים נפגשו הבוקר עם בכירים במשרד ראש הממשלה ואלה הציגו להם את המתווה החדש בעניין מבקשי המקלט וביקשו את תמיכתם. הם נפגשו בין השאר עם ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ועם ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ.

פז הביעה בפגישה את התנגדותה הנחרצת למתווה ואמרה כי "ההסכם הוא ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות רשלנית לכל אורך השנים". לדבריה, "ההצעה הזו הוגשה לנו כעובדה מוגמרת והוצגה כ'ניצחון' תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. אנחנו לא מאמינים יותר לשום הסכם ולשום הבטחה. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק עד ליציאת המסתנן האחרון מהשכונות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ