נתניהו: הקרן החדשה גרמה לביטול ההסכם עם רואנדה, נקים ועדת חקירה שתבדוק אותה

לדברי ראש הממשלה, הקרן החדשה הובילה ללחץ אירופי על רואנדה. נתניהו האשים את הקרן בקבלת מימון מגורמים עוינים לישראל והוסיף כי מטרתה היא הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה. הקרן: נתניהו עבר כל קו אדום בהסתה נגדנו, לא היה לנו מגע עם רואנדה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) כי יפעל להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את פעילות הקרן החדשה לישראל. נתניהו טען כי הקרן היא זו שגרמה לממשלת רואנדה לסגת מההסכם לגירוש מבקשי המקלט מישראל, ועל כן ביקש מיו"ר הקואליציה דודי אמסלם להקים את הוועדה. לדבריו, הקרן "מסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

"הגורם המרכזי שהפעיל לחץ אירופי על ממשלת רואנדה לסגת מההסכם להוצאת המסתננים מישראל, זוהי הקרן החדשה לישראל", כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו. "הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג'ורג' סורוס. מטרת העל של הקרן היא מחיקת הצביון היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה, לצד מדינת לאום פלסטינית נקייה מיהודים בקווי 67' שבירתה ירושלים", טען.

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: ההסכם שמבטל את הגירוש טוב, אך המאבק רחוק מסיום // אור קשתי ■ מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכים ■ הקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצר ■ ההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישי ■ דקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהו ■ נתניהו כבר התקפל בעבר, אך זו הכניעה המבישה מכולן // יוסי ורטר ■ הפיאסקו הגדול בתולדות שלטון נתניהו מעיד כי הוא אינו כשיר לכהן כראש הממשלה // דן מרגלית

נתניהו הוסיף כי "מזה עשרות שנים הקרן מממנת ארגונים אנטי ציונים ופרו-פלסטינים, ביניהם כאלה שמוציאים את דיבתם של חיילי צה"ל, כמו שוברים שתיקה ובצלם, וכאלה שנלחמים למען מחבלים פלסטינים כמו ארגון עדאלה. אני לא מכיר אף דמוקרטיה מערבית, ובמיוחד ארה"ב, שלאורך זמן היתה מוכנה לסבול פעילות עוינת הממומנת על ידי מדינות זרות, כפי שקורה כאן בישראל עם הקרן מזה עשרות שנים".

בקרן החדשה הגיבו לדברי ראש הממשלה ואמרו: "נתניהו עבר כל קו אדום בהסתה נגדנו, לא היה לקרן מגע עם ממשלת רואנדה. כל המידע על הפעילות של הקרן החדשה לישראל וארגוניה חשוף, שקוף ומדווח". בקרן קראו לראשי המפלגות לפעול נגד נתניהו. "אנו קוראים לכל הציבור שחרד מהאיום שביבי מטיל על הדמוקרטיה הישראלית להתייצב לצד הקרן החדשה לישראל ומצפים כך גם מכל ראשי המפלגות: גבאי, לפיד, זנדברג, עודה, כחלון, בנט, ליברמן, ליצמן ודרעי, וכן גם קולות ליברליים מתוך הליכוד. זה הוא קרב על הדמוקרטיה הישראלית. ישראל זה אנחנו".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, מתח ביקורת על הודעת נתניהו בעניין הקרן החדשה לישראל. "עלוב ועצוב: ראש הממשלה איבד את הבושה כשתהליך קבלת ההחלטות והבריחה שלו מאחריות נחשפו ברבים", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "הציבור לא יקנה את הניסיון הפתטי והמסוכן לשסות ולהסית נגד אזרחים, הפעם נגד הקרן החדשה לישראל. הקרן החדשה לא אחראית למצב בדרום תל אביב, לא ליוקר המחיה, לא למשבר הדיור ולא  לתהליך הקיטוב המסוכן בין חלקי החברה הישראלית", הוסיף.

לדברי גבאי, "נתניהו ושותפיו נושאים באחריות למסע המקארתיסטי המסוכן הזה. ניאבק מולו בכל העוצמה המוסרית של החברה בישראל - בלי הבדל בין ימין לשמאל. ובעיקר: לא נאפשר להם לבלבל את הציבור, שמבין שהסוגיה שצריכה להטריד אותו היא אחת: ראש הממשלה איבד את היכולת לתפקד".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, הביעה תמיכה בקרן החדשה לישראל וצייצה בטוויטר: "תרמתי לקרן החדשה לישראל. הצטרפו בסולידריות מול ההסתה".

גם אתמול הטיל נתניהו אחריות לביטול ההסכם על הקרן החדשה לישראל. בעקבות הביקורת על ההסכם שספג מימין, הודיע נתניהו על הקפאת ההסכם וכתב בפייסבוק: "בשבועות האחרונים, בלחץ אדיר על רואנדה של הקרן החדשה לישראל וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה".

לפי ההסכם שהוצג אתמול ובוטל, 16,250 מבקשי מקלט היו אמורים לעזוב את ישראל למדינות מערביות, ומספר זהה היה אמור להיקלט בישראל. היום הודיע נתניהו כי ימשיך לנסות להוציא מישראל את מבקשי המקלט. "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים", הודיע.

בשנה שעברה ניסו כמה חברי כנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת ארגוני שמאל, אולם היוזמה נבלמה בידי היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון. בחוות הדעת ששלח ינון ליו"ר הכנסת נכתב כי הכנסת לא יכולה לבצע חקירה אידיאולוגית של גופי חברה אזרחית. עם זאת, ייתכן שחוות הדעת של ינון אינה רלוונטית להודעה הנוכחית של נתניהו, שלפיה בכוונתו לחקור עניין מדיני, שבו הקרן החדשה לישראל התערבה כביכול בהסכם עם רואנדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ