אמסלם: ועדת חקירה בעניין הקרן החדשה נועדה להעלות את הנושא לשיח הציבורי

יו"ר הקואליציה אמר כי לוועדת החקירה שנתניהו מעוניין להקים לא יהיו סמכויות, בדומה לוועדות חקירה אחרות של הכנסת. מנכ"ל הקרן: כולם מוזמנים לחקור, הדיבור על זה מגוחך

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: אביגדור יצחקי, מאיר בן שבת , רה"מ  נתניהו, השר דרעי ופרופ' שלמה מור יוסף, השבוע
מימין: אביגדור יצחקי, מאיר בן שבת , רה"מ נתניהו, השר דרעי ופרופ' שלמה מור יוסף, השבועצילום: עמוס בן גרשום / לע"

יו"ר הקואליציה חבר הכנסת דודי אמסלם, אמר היום (רביעי) שלוועדת החקירה שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין להקים לבדיקת פעילות הקרן החדשה לישראל לא יהיו סמכויות, ושמטרתה להעלות את הנושא לשיח הציבורי. את הדברים אמר בראיון לכאן ב'. 

מנכ"ל הקרן החדשה מיקי גיצין אמר בראיון כי כל אחד מוזמן לחקור את הקרן ושהוא יגיע אם יקראו לו לחקירה. "ועדת החקירה היא ספין והעצם הדיבור על זה הוא מגוחך", אמר בראיון לכאן ב'. לגבי ההאשמה של נתניהו כי השפעת הקרן החדשה על אירופה הובילה את רואנדה לסגת מהסכם הגירוש, אמר: "שקר מוחלט. הפעילות היתה פה בישראל".

לראיון המלא עם דודי אמסלם (נושא ועדת החקירה - החל מהדקה ה-13):

גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי ביקר את ועדת החקירה, וכתב בפייסבוק אתמול "הציבור לא יקנה את הניסיון הפתטי והמסוכן לשסות ולהסית נגד אזרחים, הפעם נגד הקרן החדשה לישראל. הקרן החדשה לא אחראית למצב בדרום ת״א, לא ליוקר המחיה, לא למשבר הדיור ולא לתהליך הקיטוב המסוכן בין חלקי החברה הישראלית".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, הביעה אתמול תמיכה בקרן החדשה לישראל וצייצה בטוויטר: "תרמתי לקרן החדשה לישראל. הצטרפו בסולידריות מול ההסתה".

הקואליציה בחנה גם בשנה שעברה אפשרות להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לפעילות ארגוני השמאל, אך המהלך לא קודם בסופו של דבר. בזמנו, היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, אמר כי לכנסת אין סמכות להקים ועדת חקירה בנושא. במכתב ששיגר ליו"ר הכנסת קבע ינון, "כי לכנסת אין סמכות להקים ועדת חקירה בנושא שבנדון או כל ועדת חקירה שעניינה, הלכה למעשה, חקירה אידיאולוגית של גופי החברה האזרחית בישראל מימין או משמאל". עוד כתב כי: "גופי החברה האזרחית רשאים לפעול בחופשיות רבה ובהתערבות מינימאלית של רשויות המדינה וזאת במסגרת המגבלות החוקיות המצומצמות יחסית הקיימות בתחום חופש הביטוי וחופש ההתאגדות".

מיקי גיצין, ב-2017צילום: ללא קרדיט

נתניהו הציג אתמול את הרעיון להקים ועדת חקירה שתחקור את פעילות הקרן החדשה. לדבריו, הקרן "מסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". בעמוד הפייסבוק שלו כתב: "הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג'ורג' סורוס. מטרת העל של הקרן היא מחיקת הצביון היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה, לצד מדינת לאום פלסטינית נקייה מיהודים בקווי 67' שבירתה ירושלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ