תושב רפיח מואשם שתכנן פיגוע נגד ספינה של חיל הים מול חופי רצועת עזה

כתב אישום הוגש נגד אמין ג'ומעה, דייג שהצטרף לג'יהאד האיסלאמי, בגין איסוף מודיעין לצורך שיגור טיל לעבר כוח צה"ל, פגיעה בחיילים וחטיפתם. ג'ומעה: "לא רציתי לפוצץ את הספינות"

יניב קובוביץ
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ומעה (מימין) בהגשת כתב האישום, היום
ג'ומעה (מימין) בהגשת כתב האישום, היוםצילום: אילן אסייג

כתב אישום הוגש הבוקר (רביעי) נגד אמין ג'ומעה, תושב רפיח בן 23, בגין תכנון פיגוע נגד ספינת חיל הים מול רצועת עזה. הבוקר הותר לפרסום כי ג'ומעה נעצר בחודש שעבר יחד עם עוד תשעה פלסטינים מול חופי הרצועה, בעת שאסף לכאורה מודיעין לצורך תכנון הפיגוע. שבעה מהעצורים האחרים שוחררו, נגד שניים הוגשו כתבי אישום בעבירות ביטחון אחרות.

העשרה נעצרו ב-12 במארס, במהלך פעילות ביטחון שוטף של חיל הים, לאחר שכלי שיט שהיו עליו חרגו מאזור הדייג המותר. בחקירת שב"כ עלה כי ג'ומעה, דייג במקצועו, משתייך לג'יהאד האיסלאמי, ובהנחיית מפקדי הארגון ברפיח השתתף בתכנון פיגוע משולב נגד חיל הים.

סעיפי האישום המיוחסים לג'ומעה הם חברות בארגון טרור, הכנה לביצוע עבירות טרור, מסירת ידיעות לאויב, מתן שרות לארגון טרור, שיבוש מהלכי משפט, עבירות נשק, מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת ואיסור פעולה ברכוש. בבקשת הארכת מעצרו עד תום ההליכים נכתב כי כתב האישום מתבסס על הודאתו ועל ראיות ועדים נוספים.

ג'ומעה אמר היום בדיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע: "לא רציתי לפוצץ את הספינות, זו לא היתה הכוונה שלי". עורך דינו מוחמד ג'בארין, המייצג גם את שני הנאשמים האחרים, אמר: "המדינה הגזימה מאוד בעובדות בכתב האישום. מרשי הודה בדברים אך לא כפי שהם מוצגים. הוא לא היה פעיל הג'יהאד האסלאמי, אלא דייג שקיבל משכורת. נכון שנתפס בטלפון שלו שהוא מצלם את ספינות הדבור של חיל הים, אבל לא כדי לבצע פיגוע".

מעצר ג'ומעה והדייגים מול חופי עזה, בחודש שעברצילום: דובר צה"ל

על פי כתב האישום, תכנית הפיגוע היתה כי שישה פעילים בג'יהאד יתקפו ספינה של צה"ל באמצעות שלוש סירות: אחת תשמש לצרכי הטעיה, כך שהספינה תפנה לעברה; שנייה תתקוף את הספינה ותירה לעברה טיל קורנט, כדי לפגוע לחיילים שעל סיפונה; ושלישית תוכננה להתקרב לספינה הפגועה, במטרה לחטוף את החיילים.

ג'ומעה מואשם שיצר לראשונה קשר ב-2016 עם הג'יהאד האסלאמי, באמצעות פעיל בשם אחמד מטאוע מקדאד, והצטרף לשורות הארגון באוגוסט שעבר. לאחר מותם של פעילים בארגון בפיצוץ מנהרת טרור, הציע מקדאד לג'ומעה 5,000 דולר בתמורה להשתתפות בפיגוע נגד חיל הים. במסגרת קידום התוכנית, הוא יצא לכאורה לים ותיעד את ספינות חיל הים במכשיר הטלפון הנייד שלו - מיקומן ואמצעי הלחימה שעליהן.

בנוסף לאיסוף המודיעין הפיגוע נגד חיל הים, ג'ומעה מואשם שהעביר במנהרות ממצרים לרצועת עזה חומרי נפץ, כלי נשק וחביות פיברגלס בשלוש הזדמנויות בעשור האחרון. שניים מהעצורים הנוספים בפשיטה על ספינות הדייגים, מואשמים בחברות בארגון טרור ובקיום עסקאות בנשק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הגשת כתב האישום: "אני מברך את צה"ל והשב"כ על סיכול פיגוע הטרור. כוחות הביטחון יפעלו בכל זירה כדי להגן על מדינת ישראל ועל אזרחינו. זוהי הוכחה לכוונותיהם האמיתיות של ארגוני הטרור בעזה, המנסים להסוות את תוכניותיהם הרצחניות בארגון פרובוקציות על גדר הביטחון, שכל מטרתן היא לתת כיסוי למחבלים לבצע פעילות טרור כנגד ישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר: "צה"ל ושירות הביטחון הכללי מנעו שוב פיגוע טרור נגד כוחותינו. האתגרים בגבול עזה מגוונים ומורכבים. לעם ישראל יש על מי לסמוך. אני מקווה שהפעם חברינו מהשמאל לא ידרשו ועדת חקירה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ