הארץ

ארגון בצלם קורא לחיילי צה"ל לסרב פקודה ולא לירות במפגינים לא חמושים בגבול עזה, בעקבות הרג המפגינים ברצועה בסוף השבוע האחרון. הקריאה לסירוב היא חלק מקמפיין המנוהל תחת הכותרת "מצטער המפקד, אני לא יורה", הטוען כי הירי במפגינים הוא לא חוקי, ופקודה לעשות כן היא לא חוקית בעליל. שר הביטחון אביגדור ליברמן כינה את הקמפיין "המרדה" ואמר בריאיון לירון וילנסקי וקובי סודרי בגל"צ: "זה לא קמפיין נגד החיילים, זה קמפיין המרדה, ויש סעיף בחוק שמתייחס לכל הקריאה להמרדה. שוחחתי כבר עם יועצים משפטיים במערכת הביטחון ונפעל בהתאם למה שמצופה".

בארגון נימקו את מסע הפרסום בהפגנות הצפויות ביום שישי הקרוב. "הצבא נערך להפגנות אלה, ואולם במקום לנסות לצמצם את מספר הנפגעים הבהירו גורמים רשמיים, מראש, כי חיילים יירו אש חיה במפגינים שיהיו במרחק של מאות מטרים מהגדר", נמסר. "בצלם התריע על התוצאות הצפויות של מדיניות זו וכעת שב ומבהיר כי ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי וכי פקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל".

"אנחנו חזרנו והתרענו, גם במהלך יום שישי וגם אחרי ההודעה של ליברמן לפיה לא יהיה שינוי בהוראות הפתיחה באש", אמר מנכ"ל בצלם חגי אלעד. "אנחנו עשינו כמיטב יכולתנו, גם להביא את הניתוח של המצב המשפטי וגם להתריע ולהזהיר כדי שמה שקרה ביום שישי לא יקרה. אבל זה מה שקרה, לעין המצלמות, כל העולם ראה. אי אפשר לקבל את זה שביום שישי הקרוב דבר כמו זה יקרה פעם נוספת".

בתשובה לשאלה האם להערכתו חיילים יסרבו פקודה נוכח הקמפיין, אמר אלעד: "הדרישה שלנו מופנית כלפי הממשלה ודרג מקבלי ההחלטות. שם האחריות מתחילה. ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ״ל. זו האחריות שלהם לשנות לאלתר את ההנחיות שהם נותנים לצבא, את הוראות הפתיחה באש. אם הם מועלים באחריות שלהם כלפי החיילים, ושולחים חיילים לגבול את הרצועה עם פקודות לא חוקיות אנחנו באים ומזכירים שבסופו של דבר במצב כזה, לכל חייל יש אחריות למה שהוא עושה. לפי החוק בישראל, חיילים צריכים לא לציית לפקודות לא חוקיות". אלעד הוסיף כי הארגון יסייע לחיילים שיועמדו לדין בגין סירוב פקודה. "לא נכנסתי לפרטים של תסריט כזה בצורה מפורטת, אבל בוודאי שיהיה סיוע משפטי לחיילים שינסו לשמור על החוק ולא לציית לפקודות לא חוקיות. בוודאי".

בהודעת הארגון נכתב כי "ציות לפקודות בלתי חוקיות בעליל הוא עבירה פלילית. לכן, אם החיילים בשטח יקבלו פקודות לירות אש חיה באזרחים לא חמושים – מוטלת עליהם החובה לסרב לציית להן. עוד נמסר כי "לבצלם חשוב להבהיר כי אי החוקיות של פקודות כאלה 'אינה פורמלית, נסתרת או נסתרת למחצה' כפי שקבע השופט בנימין הלוי בפרשת כפר קאסם. להיפך, זוהי 'אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם, אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב, אם העין אינה עיוורת והלב אינו אטום או מושחת'".

אתמול עלה מספר ההרוגים הפלסטינים בהפגנות סמוך לגדר הרצועה ל-19, עם מותו של פלסטיני בן 25 בידי כוח צה"ל מזרחית למחנה הפליטים אלבוריג' במרכז רצועת עזה. לפי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני, ההרוג, אחמד עומר ערפה מהעיר דיר אל־בלח, נפגע מירי חי בחזהו ליד גדר המערכת. לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, מאז יום שישי נפצעו יותר מ–800 מפגינים מירי חי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ