השר אריאל פועל לבטל את השירות הלאומי ב"בצלם", אף שהתקן כלל לא מאויש

אורי אריאל, הממונה על מינהלת השירות הלאומי, הורה לזמן את מנכ"ל הארגון לשימוע בעקבות הקריאה לחיילים בעזה לסרב פקודה. בעבר יוזמה דומה נפסלה על ידי המשנה ליועמ"ש

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריאל, בפברואר האחרון
אריאל, בפברואר האחרוןצילום: אמיל סלמן

הממונה על מינהלת השירות הלאומי, השר אורי אריאל, פועל לבטל את השירות הלאומי בארגון "בצלם", אף שהתקן אינו מאויש כבר שנתיים. אריאל הורה לראש המינהלת, שר-שלום ג׳רבי, לזמן את אנשי הארגון לשימוע בעקבות קמפיין שפורסם במהלך החג ובו ביקש הארגון מחיילים לסרב פקודה אם יתבקשו לירות על מפגינים לא חמושים בהפגנות בגבול עזה. 

התקן אינו מאויש בשל החלטה של הארגון, אף שבעבר קבעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי לא ניתן לשלול מהארגון את התקן. דרישתו של אריאל, שפורסמה לראשונה ב"ישראל היום", כללה דרישה לזמן את מנכ״ל בצלם חגי אלעד לצורך ביטול ההתנדבות באופן מיידי. "פעילות הארגון לעידוד סרבנות היא עבירה ברורה על חוק העונשין", צוטט אריאל. "לכן פניתי למנכ״ל השירות הלאומי שיזמן מיידית בשבוע הבא את מנכ״ל בצלם לשימוע לפני שלילת אישור גוף מפעיל מארגון בצלם".

במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן קרא הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את אנשי בצלם בחשד להסתה לאי-ציות. "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון לזרוע חשש ופירוד בקרב לוחמי צה"ל ומפקדיו, בעת שצה"ל מגן על גבולה הדרומי של ישראל מפעולות חבלה ומפרובוקציות המאורגנות על ידי ארגון חמאס", מסר ליברמן. "גם במצבים המורכבים ביותר, מפקדי צה"ל ולוחמיו פועלים באופן ערכי וחוקי. הניסיון לחתור תחת המערכת הצבאית ולהנחות את החיילים לפעול אחרת, הוא חמור מאוד".

בפועל, עד כה לא נעשתה פנייה לארגון מהמינהלת. בעבר, ניסה מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי לבטל את תקן השירות הלאומי של הארגון, אולם, כאמור, המשנה ליועמ"ש זילבר סיכלה זאת. בחוות דעתה, שפורסמה ב-2014, מתחה זילבר ביקורת חריפה על דרך קבלת ההחלטה. בבצלם החליטו אז שלא לאייש את התקן "כיוון שהמדינה מתייחסת להתנדבות בחברה האזרחית כאל חסד שהיא מעניקה ומיועד להטיב רק עם ארגונים שהיא חפצה ביקרם, ולא כזכות דמוקרטית של אזרחים להתנדב ולתרום לחברה האזרחית בהתאם לערכים שלהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ