יותם ברגר
יותם ברגר

הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד אחמד ג'מאל אחמד קונבע, שהיה חבר בחוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח סמוך לחוות גלעד בינואר האחרון. כתב האישום, שהוגש בבית המשפט הצבאי בסאלם, מייחס לקונבע גרימת מוות בכוונה - עבירה המקבילה בדין הצבאי לרצח - וניסיונות רצח נוספים. לפי כתב האישום, קונבע ניסה יחד עם אנשים נוספים לרצוח ישראלים בפיגועים, אך אלה כשלו והחשודים נמלטו מבלי להיתפס.

לפי כתב האישום, בתשעה בינואר החליט קונבע בן ה-28, יחד עם שותפו אחמד נאצר ג'ראר, לרצוח ישראלי ביריות מרכב באזור צומת ג'ית. בסביבות השעה 18:30 באותו היום יצאו השניים במכונית מסוג מאזדה, כשברשותם רובי M-16 וארבע מחסניות. לפי כתב האישום, קונבע "הבחין באוטובוס ישראלי ובו תושבים יהודים והציע לאחמד לבצע את פיגוע הירי לעבר האוטובוס בשל העובדה שעליו מספר נוסעים שבאפשרותם לרצוח, אך בשל נוכחותו של ג׳יפ צבאי במקום החליטו השניים שלא לבצע ירי".

רזיאל שבח

בהמשך נסיעתם בכביש 60, כך לפי כתב האישום, הבחין הנאשם במכונית מסוג סוזוקי בצבע אדום שבה נהג הרב רזיאל שבח. "בשלב זה, זיהו הנאשם ואחמד כי מדובר באדם יהודי דתי בשל פאותיו והכיפה שחבש, והחליטו כי המנוח יהיה מטרת הפיגוע.  לפיכך החל הנאשם לדלוק אחר רכבו של המנוח, תוך שהוא עוקף רכב נוסף שנסע בין רכבו של המנוח לבין המאזדה. אז, במרחק של כארבעה מטרים, הוציא אחמד את כלי הנשק מהחלון וביצע ירי לעבר ראשו של המנוח דרך השמשה האחורית של הרכב... בהמשך לכך צמצם הנאשם את המרחק בינו לבין רכב המנוח למרחק של כשני מטרים, אחמד העביר את נשקו למצב אוטומטי וירה לעבר המנוח צרור נוסף".

לפי כתב האישום, אז החליף ג'ראר מחסנית וירה פעם נוספת. לאחר מכן ירה בשבח בפעם הרביעית, בעוד שקונבע מנסה להימלט. בשלב מאוחר יותר מסר הנאשם את מפתחות הרכב לשותפו שהצית אותו כדי להעלים ראיות. 

כתב האישום נגד ג'ראר טרם הוגש. אך כתב האישום נגד קונבע מייחס לשניהם שורת ניסיונות פיגוע, חלקם עם שותף נוסף. בחלק מהניסיונות פתחו השניים באש ובאחת אף כיוונו כלי נשק לפניו של ישראלי. במקרה נוסף, ב-5 בדצמבר, ירו לעבר אוטובוס באזור דותן והצליחו להימלט. מלבד חיילת אחת שלקתה בחרדה, לא היו נפגעים בתקרית.

מאוחר יותר באותו החודש יצאו השניים על קטנוע לכיוון דותן במטרה לירות לכיוון קרוואנים בהתנחלות, אולם הקטנוע נתקע בדרך ולכן לא ביצעו את הפיגוע. בהמשך, יצרו השניים קשר עם פלסטיני נוסף, מואמן חוסאם אלדין טוקאן, והתכוונו לבצע פיגוע יחד עמו. השלושה אף יצאו לאזור ההתנחלות קדומים במטרה לתכנן פיגוע נוסף אך לבסוף חזרו בהם. באותו החודש יצאו השלושה למחסום ג'למה, וטוקאן וג'ראר ירו צרור כדורים לעבר המחסום ממרחק 800 מטר ונמלטו. גם במקרה זה לא היו נפגעים. 

לאחר מכן, מסוף דצמבר ועד תחילת ינואר 2018, יצאו השלושה בשתי הזדמנויות שונות לאזור קדומים. ב-31 בדצמבר ב-18:00 בערב נסעו הנאשם ושותפו לצומת ג'ית עם כלי נשק מאולתר מסוג "קרלו". הם כיוונו את נשקם לעבר ישראלי שנהג ברכבו, אולם בשל מעצור בנשק לא הצליחו לירות בו. הישראלי, שי הרמתי, יצא מרכבו בניסיון להימלט - אך רכבם של השניים נעלם מהזירה. השניים נתפסו רק שבוע לאחר שרצחו את הרב רזיאל שבח בפשיטה של כוחות הביטחון בג'נין. שני חברי החוליה הנוספים נהרגו מאש צה"ל במהלך ניסיון לעוצרם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ