נשיא הונדורס שוקל לבטל את הגעתו לטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות

גורם בכיר במשרד החוץ אמר כי ייתכן שחואן אורלנדו הרננדס יבטל את השתתפותו בטקס בשבוע הבא. אם יגיע, יהיה הרננדס מנהיג המדינה הזרה הראשון הלוקח חלק בהדלקת משואה במעמד הממלכתי

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרננדס בביקורו בישראל לצד נתניהו וליברמן, ב-2016
הרננדס בביקורו בישראל לצד נתניהו וליברמן, ב-2016צילום: עמוס בן גרשום / לע"

נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס שוקל לבטל את הגעתו לטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות. גורם בכיר במשרד החוץ אמר היום (שני) כי ייתכן שהרננדס יחזור בו מכוונתו להשתתף בטקס הממלכתי בהר הרצל, ביום רביעי הבא. לדברי הבכיר, "נשיא הונדורס מוזמן ואנו מקווים שיגיע. בשעות בבוקר שם נוכל לדעת בבירור".

בשבוע שעבר הודיעה יו"ר הוועדה לטקסים ולסמלים, השרה מירי רגב, כי הרננדס אישר את הגעתו לטקס, ויתלווה למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ (מש"ב), כבוגר קורס מנהיגות חברתית של המרכז. זו אמורה להיות הפעם הראשונה שבה מנהיג מדינה זרה ישתתף בהדלקת משואה בטקס.

דבר הזמנתו של הרננדס פורסם על רקע שאלת הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטקס. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התנגד ליוזמה בנושא שהובילה רגב, בטענה לפגיעה בכבוד הכנסת, ועל פי כללי הפרוטוקול, הזמנתו של הרננדס - כראש מדינה זרה - מחייבת את נוכחותו בטקס נתניהו. עם זאת, היא אינה מחייבת שראש הממשל ינאם בטקס.

אתמול הושגה הסכמה בין נתניהו, אדלשטיין ורגב ולפיה ראש הממשלה ידליק משואה ויישא דברים בטקס. על פי המתווה שהושג, נתניהו ידליק משואה לצד 12 מדליקי משואות שכבר שנבחרו. הדברים שנתניהו יישא יהיו קצרים ממה שתכנן, כך שכל צד יוכל לטעון לניצחון בעימות שהתחולל בסוגיה.

נתניהו ואדלשטיין במשכן הכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

בחירתו של הרננדס לכהונה שנייה בדצמבר האחרון גררה הפגנות סוערות בהונדורס, אחרי שגופי פיקוח הבינלאומיים דיווחו על שחיתות בבחירות בהן זכה בפער זעיר. לפי נתוני ארגוני זכויות אדם שפורסמו ב"ניו יורק טיימס", לפחות 22 בני אדם נהרגו בידי כוחות הביטחון שדיכאו את ההפגנות.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג פנתה בשבוע שעבר לשרה רגב בבקשה לבטל את השתתפתו של הרננדס בטקס, וכינתה את הזמנתו "החלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו". לדברי זנדברג, "המילים 'לתפארת מדינת ישראל' יחווירו אל מול האורח הלא קרוא והנסיבות הקשורות בהזמנתו". עו"ד איתי מק פנה למחוז ירושלים במשטרה בבקשה לקבל רישיון להפגין בטקס נגד השתתפותו של הרננדס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ