אחרי הביקורת: נשיא הונדורס ביטל את השתתפותו בטקס הדלקת המשואות

חואן אורלנדו הרננדס החליט שלא להגיע לטקס הרשמי בהר הרצל, שם אמור היה להיות מנהיג המדינה הזרה הראשון שמדליק משואה. הביטול מגיע לאחר ביקורת חריפה מצד האופוזיציה על הזמנתו

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרננדס בביקורו בישראל לצד נתניהו וליברמן, ב-2016
נעה לנדאו

נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, ביטל הערב (שני) את השתתפותו בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום רביעי הבא. הרננדס אמור היה להתלוות למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ (מש"ב), כבוגר קורס מנהיגות חברתית של המרכז. זו היתה אמורה להיות הפעם הראשונה שבה מנהיג מדינה זרה ישתתף בהדלקת משואה בטקס.

הביקורת מהאופוזיציה הגיעה בעקבות המעשים המיוחסים לממשלו של הרננדס ובהם חשדות לשחיתות ודיכוי ההפגנות נגדו בידי הרשויות במדינה באלימות קשה. בחירתו לכהונה שנייה בדצמבר האחרון גררה הפגנות סוערות במדינה, אחרי שגופי פיקוח הבינלאומיים דיווחו על שחיתות בבחירות, שבהן זכה בפער זעיר. לפי נתוני ארגוני זכויות אדם שפורסמו ב"ניו יורק טיימס", לפחות 22 בני אדם נהרגו בידי כוחות הביטחון שדיכאו את ההפגנות.

יו"ר הוועדה לטקסים ולסמלים, השרה מירי רגב, הגיבה היום לטענות נגד הדלקת משואה בידי הרננדס, עוד לפני שהגורמים במשרד החוץ הודיעו על ביטול ההשתתפות. היא טענה כי מדובר בהתנהגות "ילדותית ולא אחראית" בהובלתה של יו"ר מרצ תמר זנדברג, שמצביעה על חבירה של האופוזיציה לתנועת ה-BDS. הבוקר אמר גורם בכיר במשרד החוץ, כי ייתכן שהרננדס יחזור בו מכוונתו להשתתף בטקס הממלכתי בהר הרצל, ביום רביעי הבא.

"אם נשיא הונדורס יחליט שלא להגיע בשל ההשמצות של האופוזיציה, בראשות תמר זנדברג, זה מכוער. זה מראה שהאופוזיציה חברה ל-BDS", אמרה רגב במסיבת עיתונאים שכינסה בהר הרצל. "הונדורס מביאה לעולם את הידע והחוכמה של מדינת ישראל בהרבה תחומים, לא יכול שנשיא הונדורס נבחר בבחירות דמוקרטיות בפעם השנייה, קיבל את ברכת אובמה בבחירות הראשונות ואת של נשיא טראמפ בבחירות השניות, קיבל את ברכת מרקל - ופה יש לאופוזיציה יש מה להגיד. אני מקווה שזה לא יפגע ביחסי החוץ שלנו איתו".

עוד הוסיפה: "ההתנהגות של תמר זנדברג ילדותית ולא אחראית. האופוזיציה צריכה להיות אחראית ולהתאחד סביב אירועי יום העצמאות ובוודאי לא להשמיץ נשיא שנבחר בידי העם שלו. שיעברו להונדורס ויחליפו את העם שלו".

זנדברג פנתה בשבוע שעבר לשרה רגב בבקשה לבטל את השתתפותו של הרננדס בטקס, וכינתה את הזמנתו "החלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו". לדברי זנדברג, "המילים 'לתפארת מדינת ישראל' יחווירו אל מול האורח הלא קרוא והנסיבות הקשורות בהזמנתו". עו"ד איתי מק פנה למחוז ירושלים במשטרה בבקשה לקבל רישיון להפגין בטקס נגד השתתפותו של הרננדס.

רגב התייחסה הערב גם לבחירה בשחקן זאב רווח להדלקת משואה, בעקבות התקוממות המרכז לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בשל התלונות שהוגשו נגדו והדיווחים על הטרדות מיניות שנקשרו בשמו. "זאב רווח ראוי ביותר להדליק משואה. הוא אחד השחקנים היוצרים שהחברה הישראלית אוהבת", אמרה רגב. "למדנו ושמענו על הפרשיות שלכאורה מיוחסות לו. אנחנו לא מחליפים את בית המשפט. כל עוד אין ראיות נגדו, מגיעה לו זכות החפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ