צה"ל מגבה את הצלף שתועד יורה בפלסטיני, החיילים שהריעו יטופלו משמעתית

בתחקיר הראשוני של התיעוד שבו חיילים מריעים לצלף שפגע בפלסטיני בגבול עזה, עלה כי הירי הגיע לאחר שהפעולות שקדמו לו "לא הועילו". על התבטאויות החיילים: "זו לא מידת האיפוק המצופה מצה"ל"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל פרסם היום (שלישי) את ממצאי התחקיר הראשוני של הירי שתועד בגבול רצועת עזה, ובו לוחמי צה"ל מריעים לצלף שפוגע בפלסטיני. התחקיר קובע כי הירי הגיע לאחר שהפעולות שקדמו לו לא הועילו, וכי קריאות השמחה מצד החיילים אינן הולמות ויטופלו במישור הפיקודי.

לפי התחקיר, הסרטון צולם ב-22 בדצמבר 2017 במהלך הפרות הסדר של יום שישי בגבול רצועת עזה. "במהלך הפרת הסדר ננקטו צעדים רבים לפיזורה, לרבות כריזה וקריאה לעצירה, הפעלת אמצעים לפיזור הפגנות וירי לאוויר", נכתב בממצאי התחקיר הראשוני. "משכל אלה לא הועילו, בוצע ירי של כדור בודד לעבר אחד החשודים בארגון והובלת האירוע כשהוא נמצא מטרים ספורים מהגדר. כתוצאה מהירי הוא נפגע ברגלו ונפצע".

על הסרטון, הובהר כי הוא לא צולם מעמדת הירי וכי מי שצילם אותו היה חייל שאינו שייך לצוות שירה. עוד נמסר כי לאחר השלמת התחקיר המבצעי המלא על ידי שדרת הפיקוד הרלוונטית יועברו ממצאיו, כמקובל, לבחינת הפרקליטות הצבאית. "באשר לצילום בלתי מורשה של אירוע מבצעי, הפצת החומר המצולם וההתבטאויות הנשמעות בו, יצויין כי אלו אינן הולמות את הרוח ומידת האיפוק המצופה מחיילי צה״ל ויטופלו במישור הפיקודי בהתאם", נכתב.

מוקדם יותר היום התייחס יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, לאירוע ויצא להגנתם של החיילים. "כל מי שהיה אי פעם בשדה יודע שלשבת בתל אביב או באולפנים ולשפוט לפי התבטאויות את חיילי צה"ל, כשהם עוסקים בהגנה על גבולותינו, זה דבר לא רציני", אמר בנט בראיון לגלי צה"ל. "אנחנו מתחילים לשפוט חיילים לפי איכות השיח שלהם ואם זה נשמע יפה או לא יפה? זה לא קל, אתה נמצא בעמדה יום או יומיים או 20 יום מול אנשים שמניחים מטענים על הגדר, אז עם כל הכבוד, לשבת ולהגיד 'הם התבטאו בצורה לא מספיק אלגנטית', זה לא רציני", אמר.

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגן על החיילים. "הגענו לרמה של טירוף והזיה", אמר בראיון לכאן ב', "מה, היה לנו משעמם במדינה ביממה האחרונה שהסרטון הזה צריך לקבל כזו חשיפה? לקחת סיטואציה משדה קרב, שחיילים נמצאים במתח ומושלכים עליהם מטענים ומתבצעים ניסיונות חדירה, ולקחת את התגובה האנושית שלהם ולשפוט אותם מכורסאות בתל אביב? אין מדינה בעולם שעושה דבר כזה. תגובות השמחה, מוטב היה שלא יתפרסמו, אבל לשפוט אותן ולהסיק שמשהו שם היה לא בסדר, זה דבר הזוי". להאזנה לראיון עם ארדן:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ