ליברמן אסר על 110 פלסטינים להשתתף בטקס יום הזיכרון: "מפגן של טעם רע"

שר הביטחון נימק את האיסור בכך שהטקס הישראלי-פלסטיני הוא מפגן של חוסר רגישות ופוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל". כניסתם של כמאה פלסטינים נוספים נאסרה מטעמים ביטחוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, בשנה שעברה בתל אביב
טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, בשנה שעברה בתל אביבצילום: חי אשכנזי

משרד הביטחון סירב לאשר ל–110 פלסטינים להשתתף בטקס יום הזיכרון הישראלי־פלסטיני, שייערך בערב יום הזיכרון. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שלישי) כי "זהו לא טקס זיכרון אלא מפגן של טעם רע וחוסר רגישות, שפוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל".

תנועת "לוחמים לשלום" ו"פורום המשפחות השכולות" אמרו כי ביקשו היתרי כניסה ל–220 פלסטינים. כניסתם של כמחצית מהם אושרה ביטחונית, אולם ליברמן החליט שלא לתת להם היתרים. "אולי ליברמן לא מכיר בהורים שכולים שמאלנים, השכול והזיכרון זה משהו מאוד אישי, ככה החלטנו להנציח את זה", אמרה רובי דמלין, דוברת פורום המשפחות השכולות.

גם בשנה שעברה סירבה ישראל לאשר ל-225 פלסטינים לקחת חלק בטקס המשותף. הסיבה הרשמית היתה ביטחונית — פיגוע דקירה כמה ימים קודם לכן — אך לדברי המארגנים מדובר בהחלטה פוליטית. בעקבות האיסור, התקיים טקס מקביל, ראשון מסוגו, בבית ג'אלה, בהשתתפות כ–600 אנשים. 

את טקס יום הזיכרון מארגנות תנועת "לוחמים לשלום" ו"פורום המשפחות השכולות הישראלי־פלסטיני". הטקס הראשון התקיים ב–2006, ובשנה שעברה השתתפו בו כ–4,000 איש, חלקם הותקפו בידי פעילי ימין. "בטקס המשותף אנחנו מכירים בכאב ובמחיר האיום שמשלמים שני הצדדים, ובוחרים ביחד להפסיק את האלימות", נמסר מהמארגנים, "אנחנו מבינים שכשם שהכאב הוא אותו כאב, והדמעות הן אותן דמעות, כך גם העתיד חייב להיות משותף".

הסופר דויד גרוסמן יהיה אחד משני הדוברים המרכזיים בטקס. הדוברת המרכזית הנוספת תהיה ד"ר אמאל אבו סעד. גרוסמן שכל את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה, ואבו סעד היא אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שנורה למוות בשנה שעברה באום אל חיראן. האירוע יתקיים יומיים לפני טקס הענקת פרסי ישראל, במסגרתו יקבל גרוסמן את פרס ישראל לספרות.

השנה ייערך הטקס בגן הוורדים, סמוך לפארק גני יהושע בתל אביב. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי עיריית חולון סירבה לקיים בשטחה את הטקס בטענה כי מדובר ב"אירוע פוליטי", לדברי גורמים ב"לוחמים לשלום" וב"פורום המשפחות השכולות". בשני הארגונים סיפרו כי ניהלו משא ומתן ממושך על קיום הטקס במתחם הספורט העירוני בחולון, השייך לחברה שבבעלות העירייה. לדבריהם, לאחר חודש וחצי של דיונים מתקדמים, נאמר להם במפתיע כי לא יוכלו לקיימו במקום. בחברה העירונית לבידור ולבילוי בחולון, השייכת לעירייה, סירבו להגיב.

מארגני הטקס אמרו כי יפנו לבג"ץ מחר נגד החלטתו של ליברמן. הם מסרו כי "שר הביטחון ליברמן הוא שבהתנהלותו מחלל את יום הזיכרון ופוגע במשפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות שמבקשות לקדם שיח של פיוס. מדובר בשימוש פוליטי ציני בכלי שמהותו אמורה להיות ביטחונית. שימוש שכל מטרתו לפגוע במשפחות שכולות ובישראלים ופלסטינים שמבקשים לציין יחד את יום הזיכרון, מתוך כבוד הדדי והכרה בכך שהכאב והצער אינם נחלתו הבלעדית של אף צד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ