חיים לוינסון
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל להחריף את החקיקה שתצר את צעדיו של בג"ץ. בישיבת פורום ראשי הקואליציה היום (רביעי) הודיע נתניהו כי הוא תומך בהצעה של שר התיירות יריב לוין, שתפקיע מידי בג"ץ את הסמכות לפסול חוקים. מוקדם יותר הבהיר שר האוצר משה כחלון כי כולנו תתנגד לכל הצעה שתקשור את ידי בג"ץ באופן גורף, וכי היא תתמוך רק בפסקת התגברות ספציפית לחוק לגירוש מבקשי המקלט.

מקורות בכירים במערכת הפוליטית סבורים שנתניהו בוחר בכוונת מכוון בגישה לעומתית נגד כחלון, על מנת להוביל להקדמת הבחירות. יו"ר כולנו מצדו מחויב לקו הפומבי שהוביל בהתמדה, לפיו לא יאפשר פגיעה בבג"ץ. כחלון בחר שלא להגיע היום לפגישת ראשי הקואליציה.

בישיבה היום אמר לוין ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי מפלגתו רוצה "רק פסקת התגברות נקודתית. זו הצעה חלשה. אנחנו רוצים לקדם הצעה יותר חזקה ורחבה. דיברתי עם סמוטריץ' והוא הודה שההצעה שלו בעייתית ושיש מודלים טובים ממנה. לדוגמה, המודל הבריטי, שלא מאפשר פסילת חוקים אלא רק המלצה לרשות המחוקקת לבחון את החקיקה מחדש. זה טוב יותר מההצעה שאתם מדברים עליה, היא הוגשה בעבר וחתומים עליה יואל חסון, אביגדור יצחקי וסיעות חרדיות. ללכת היום רק על פסקת התגברות נקודתית יגרום נזק, כי זה לא יעמוד בבג"ץ, כפי שקרה בפסקת ההתגברות בחוק הגיוס".

ואולם, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הגיב לדברים בחשבון הטוויטר שלו ואמר כי זו הצעה שמעולם לא קודמה בכנסת ה-17 והוסיף: "טעיתי כשחתמתי עליה". לדבריו, "לא הייתי מצביע בעדה אז ובוודאי לא היום כששלטון החוק נמצא תחת מתקפה אלימה של נתניהו. מטרת נתניהו היא חיסול מערכת המשפט לשם שימור שלטונו גם תחת כתב אישום.זה הסיפור האמיתי וכל השאר רעש".

בנט צייץ מאוחר יותר כי הגרסה שנתניהו מציעה לחוק עדיין נותנת חופש פעולה לבג"ץ, וכי מפלגתו תתמוך בכל גרסה שתובא אך "מצפה מראש הממשלה למעשים". "הופתעתי לטובה היום מהמילים החזקות של ראש הממשלה בעניין פסקת ההתגברות", כתב. "ראש הממשלה הציע שבג"ץ יוכל רק להמליץ על ביטול חוקים, אך לא יוכל לבטלם בפועל. העברת החוק תאפשר הוצאת מסתננים, גירוש מחבלים ועוד. אנו נתמוך בכל גרסת חוק שתובא. עם כל ההערכה למילים התקיפות, אנו מצפים מראש הממשלה למעשים".

כחלון הסביר בשנה שעברה כי בעיניו "פסקת התגברות לא שומרת על הפרדת הרשויות בישראל, אלא מתגברת", והבהיר כי לא יתמוך ביוזמה בנושא שהעלו השרים נפתלי בנט ואיילת שקד

בשבוע שעבר נמסר מלשכת נתניהו כי בכוונתו לקדם חוק שיאפשר פתיחה מחדש של מתקן חולות וכליאת מבקשי מקלט שיסרבו לעזוב את ישראל לשלוש שנים, עם פסקת התגברות שתאפשר לחוקק אותו מחדש גם אם ייפסל בבית המשפט העליון. במקביל, נמשכים המאמצים של המדינה לחתום על הסכם עם אוגנדה לגירוש מבקשי המקלט. נתניהו חושש שהסכם כזה יאיין את הצורך בחוק חודש בשלב זה, והביקורת עליו מימין בנושא בית המשפט העליון תלך ותגבר. לכן הנחה את לוין להביא נוסח נרחב לישיבה היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ