איגוד העיתונאים הבינ"ל נגד ליברמן: הצלם שנהרג לא היה בחמאס, הוא נעצר בידי הארגון

דו"ח של האיגוד מתאר תקרית שבה הוכנס יאסר מורתג'א לג'יפ של חמאס והוכה עד שנזקק לאשפוז, מאחר שסירב למסור צילום שלו. "ליברמן עוסק בתעמולה וטיוח במקום לעשות צדק", אמר מזכ"ל האיגוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורתג'א מפונה לאחר שנורה סמוך לגבול. לאחר שעות אחדות הוא מת מפצעיו

העיתונאי הפלסטיני יאסר מורתג'א, שנורה למוות בהפגנות בגבול רצועת עזה, הוכה נמרצות בעבר בידי אנשי חמאס, מאחר שסירב להראות להם חומרים שצילם - כך פורסם בסוכנות הידיעות הצרפתית. התקרית אירעה לפני כשלוש שנים, ועומדת בסתירה לטענותיו של שר הביטחון אביגדור ליברמן ולפיהן מורתג'א אינו צלם, אלא איש חמאס שמקבל משכורת מהארגון בשבע השנים האחרונות והפעיל רחפן מודיעיני בעת ההפגנה. בצה"ל לא מצאו עדות להפעלת רחפן באזור החיכוך, וליברמן לא סיפק ראיות לדבריו בנוגע למורתג'א.

לפי דו"ח האירוע של איגוד העיתונאים הבינלאומי, שפורסם בסוכנות הידיעות הצרפתית, מורתג'א נעצר והוכה בידי אנשי חמאס מאחר שצילם הריסה של בית בסמוך לגבול. אנשי הארגון ביקשו ממנו לצפות בחומרים, ולאחר שסירב, הדו"ח מתאר כי "הגיעה מכונית ובה אנשי חמאס שדחפו אותו פנימה ללא הסברים". עוד נכתב כי בשלב זה הוא הוכה נמרצות במכונית, מה שהביא לאשפוזו. לפי הדו"ח, שנערך בעקבות ריאיון של תחקירן עם מורתג'א ועם עיתונאים שהיו עדים לתקרית, הצילום שבגינו נעצר הושמד.

מזכ"ל איגוד העיתונאים הבינלאומי, אנתוני בלנגר, האשים את ליברמן בטיוח. "ברור שלאחר רצח של עיתונאי, שר הביטחון מעדיף לעסוק בתעמולה ובטיוח מאשר בהקמת חקירה יסודית שתעשה צדק עם רוצחיו של יאסר", אמר.

ביום שלישי הודיע משרד החוץ האמריקאי כי חברת ההפקות של מורתג'א קיבלה בחודש שעבר מענק בגובה 11,700 דולר. על פי ההודעה, המענק אושר בהתאם ל"דרישות המחמירות" של קרן USAID של הממשל. החברה שמורתג'א היה אחד ממקימיה, "עין מדיה", נכנסה לתוכנית הסיוע, התומכת בפיתוח עסקים פרטיים. בהודעה נמסר כי הליך העברת המענק היה בשלבים ראשוניים, וכי עד כה לא הועברו לחברה ציוד או סיוע טכני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ