שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נעה לנדאו
נעה לנדאו
מקדונכה בכנס ברמאללה, ביום רביעי
מקדונכה בכנס ברמאללה, ביום רביעיצילום: ABBAS MOMANI/אי־אף־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

משרד החוץ זימן היום (חמישי) לשיחת בירור את שגרירת אירלנד בישראל, אליסון קלי, בעקבות השתתפות ראש העיר דבלין בכנס ברמאללה ועל רקע שתי החלטות שקיבלה השבוע מועצת עירו. עיקר הזעם במשרד החוץ מתמקד בהחלטה שעלתה באפריל במועצת העיר דבלין לתמוך בעקרונות תנועת ה-BDS ותמיכה שהביע ראש העיר מייקל מקדונכה בגירוש השגריר הישראלי מאירלנד.

סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, רודיקה רדיאן גורדון, הביעה בפני קלי את "תדהמתה ואכזבתה העמוקה מכך שראש העיר בחר להשתתף באירוע אנטי-ישראלי מובהק. הדבר צורם במיוחד לאור עיתוי האירוע - דווקא בשבוע שבו ישראל מציינת את יום השואה של העם היהודי".

דובר משרד החוץ הוסיף כי "ממשלת ישראל מצפה לתגובה אירית פומבית ורשמית בנוגע להתנהלותה של מועצת עיר הבירה של אירלנד בכלל, ושל העומד בראשה בפרט, המנהלים מסע של אפליה ושל שטנה כנגד מדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב הערב בעמוד הפייסבוק שלו כי הנחה את משרד החוץ לזמן את השגרירה לשיחה. "יש לי מסר אחד ללורד מישל מק דונצ'ה: תתבייש", כתב. נתניהו התייחס לכך שראש העיר דבלין השתתף בכנס שבו הופיעו תמונות של המופתי חאג' אמין אל חוסייני וציטט קטע מספרו "מקום תחת השמש". נתניהו כתב כי העדויות שציטט "שופכות אור על מעורבותו של המופתי בשיתוף פעולה עם הנאצים ובסיוע לרצח היהודים בשואה".

ראש העיר דבלין הוא תואר כבוד ובפועל הוא ממונה בעיקר על הובלת דיוני מועצת העיר. שלשום נכנס מקדונכה לישראל, על אף שמשרד הפנים אסר על כניסתו. במשרד הפנים מסרו כי הסיבה לתקלה היא ששמו של מקדונכה לא אוית נכון בבקשת איסור הכניסה שהועברה אליהם. במשרד לנושאים אסטרטגיים הצהירו כי הם העבירו לרשות האוכלוסין, הממונה על מעברי הגבול, את שמו המלא והתקין של מקדונכה, ואף צירפו צילום מסך שמוכיח זאת לכאורה.

שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן הודיעו ביום שני כי מנעו את כניסתו של מקדונכה לישראל, אלא שהודעתם פורסמה אחרי שהוא נחת בנתב"ג ונסע בהמשך לרמאללה. לאחר הודעתם של השרים, ראש העיר השיב לשאלת "הארץ" וצייץ בטוויטר: "אני יכול לאשר שאני ברמאללה ונערך לקראת כינוס מחר". מקדונכה הוזמן על ידי הרשות הפלסטינית להשתתף בכינוס בנושא מעמדה של עיריית ירושלים.

במשרד לנושאים אסטרטגיים אמרו כי העילה להחלטה לאסור על כניסתו של מקדונכה היתה שיתוף פעולה שלו עם ארגון הקורא להחרים מוצרים של חברות ישראליות ובינלאומיות הפועלות בארץ. במשרד אמרו שראש העיר קידם את מסרי הארגון בהחלטות מועצת עירו והביע בהם תמיכה פומבית. לפי ארדן, "המדיניות שקבעתי ברורה: מי שפועל באופן עקבי להחרמת ישראל - לא ייכנס לכאן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ