צה"ל: מתנצלים על הבהלה שנגרמה בשל אימוני מטס יום העצמאות

הבוקר התאמנו טייסי חיל האוויר בשמי גוש דן ועוררו בהלה בקרב אזרחים, לאור התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה ואיומי טהראן בנקמה. לאחר הביקורת, הצבא פרסם את מועדי האימונים הבאים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסי חיל האוויר בשמי תל אביב, הבוקר
מטוסי חיל האוויר בשמי תל אביב, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

צה"ל הודיע כי הוא מתנצל על הבהלה שגרמו מטוסי חיל האוויר שהתאמנו היום (חמישי) במרכז הארץ לקראת מטס יום העצמאות. הבוקר הופתעו תושבי גוש דן לראות מטוסי קרב חגים בגובה נמוך, זמן קצר לאחר צפירת יום הזיכרון לשואה ובצל המתיחות בין ישראל, סוריה ואיראן. צה"ל לא הודיע מראש על האימון.

בהודעת צה"ל נכתב כי "בימים האחרונים עורך חיל האוויר חזרות למטס יום העצמאות כחלק מתוכנית האימונים השנתית. חזרות אלו מתקיימות כחלק מרצון החיל להבטיח קיום בטיחותי, איכותי ומכובד למטס העצמאות ה-70. במסגרת האימונים תורגש תנועה ערה של מטוסי חיל האוויר בשמי הארץ. צה"ל מצר על הבהלה אשר נגרמה".

לאור הביקורת על כך שלא עדכן מראש, צה"ל פרסם את מועדי האימונים הבאים לקראת המטס ביום העצמאות:

יום ראשון - טבריה 10:15-9:50

יום שני - תל אביב 10:20-10:05, אזור חיפה 11:10-10:35, טבריה 13:50-13:30, עמק יזרעאל 14:10-13:30, ירושלים 14:45-14:25, באר שבע 17:00-16:35

בנוסף, צה"ל הודיע כי ייתכן שיקיים אימונים נוספים ביום שלישי בירושלים ובתל אביב בשעות 11:45-10:45.

האימון התקיים על רקע התקיפה שמיוחסת לישראל בבסיס חיל האוויר בסוריה וכאשר בכירים באיראן מאיימים להגיב לתקיפה. בימים האחרונים כלי התקשורת מדווחים בהרחבה על מתיחות לקראת תקיפה אפשרית של ארצות הברית בסוריה, ולפיכך המטוסים יצרו בהלה בקרב האזרחים.

במהלך האימון שחררו הטייסים נורים ממערכת שאמורה להתמודד עם איום מטילי נ"מ. ואולם, למי שצופה בירי מהצד, הנורים יכולים להיראות כמו ירי של אמצעי חימוש מהמטוס. פניות רבות הגיעו למוקדי החירום, ובראשם למשטרת ישראל. עם הצטברות הפניות, מיהרו בצה"ל ובמשטרה להבהיר שמדובר בתרגול של טייסי חייל האוויר לקראת מטס יום העצמאות.

בצה"ל נוהגים ליידע את הציבור בנוגע לתרגילים שבהם תיתכן תנועה מוגברת של כוחות צבא. בשל המצב בימים האחרונים והמתיחות בצפון, טוענים אזרחים ברשתות החברתיות שניתן היה לגלות מעט יותר רגישות ולהוציא הודעה מוקדמת לכלי התקשורת, כפי שעושה צה"ל בדרך כלל, כדי למנוע את הבהלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ