תשעה חודשים אחרי תקרית הירי שהובילה למשבר: שגריר ישראל נחת בירדן

משרת השגריר לא אוישה מאז שירה מאבטח ישראלי בשני ירדנים, אירוע בעקבותיו סירבה ירדן לחזרתה של השגרירה דאז. הגעת השגריר החדש התאפשרה רק לאחר שהושג הסכם חרטה ופיצויים

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה לנדאו
נעה לנדאו

תשעה חודשים אחרי תקרית הירי שהובילה לעזיבת צוות השגרירות הישראלית בירדן, השגריר החדש, אמיר וייסברוד, נחת היום (שני) בעמאן. וייסברוד הוא מבכירי משרד החוץ, שימש ראש חטיבת מזרח תיכון במרכז למחקר מדיני ושירת בעבר במרוקו, ושימש דובר השגרירות בירדן.

משרת השגריר בעמאן לא היתה מאוישת מאז שמאבטח ישראלי ירה בשני ירדנים בחודש יולי 2017. בירדן זעמו על הדרך שבה הציגה ישראל את התקרית ועל קבלת הפנים הפומבית שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו למאבטח היורה, זיו מויאל. 

חזרת השגרירות לפעילות התאפשרה רק לאחר שישראל הביעה חרטה על התקרית והסכימה לשלם פיצויים שהועברו למשפחות ההרוגים. בחודש ינואר דיווח העיתון הירדני אל-ע'ד כי ישראל שילמה חמישה מיליון דולר למשפחות שני ההרוגים בתקרית, בנוסף לפיצויים שהועברו למשפחתו של שופט ירדני שנהרג במעבר אלנבי ב-2014.

מתוך עמוד הטוויטר של דובר משרד החוץ הישראלי

בתקרית ביולי הרג המאבטח את מוחמד אל-ג'ואודה בן ה-17, שהגיע להתקין רהיטים בדירתו, לאחר שהאחרון תקף אותו במברג. מהירי נהרג גם בעל הבית הירדני, ד"ר בשאר אל-חמארנה, ששהה בדירה בזמן התקרית. במשך יותר מ-24 שעות לאחר התקרית היו כ-20 דיפלומטים ומאבטחים נצורים בשגרירות בעמאן.

בינואר האחרון התייחס נתניהו לפרשה ואמר: "אני בטוח שבשני הצדדים מפיקים לקחים. יש לנו אינטרס חשוב בקשר וזה בא לידי ביטוי בפתרון. אני רוצה להביע הערכה לאנשים שפעלו להביא לסיום הפרשה. ישראל מייחסת חשיבות רבה ליחסים האסטרטגיים עם ירדן והמדינות תפעלנה לקידום שיתוף הפעולה ביניהן ולחיזוק הסכם השלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ