ישראל מונעת את כניסתו של ראש עירייה בצרפת על בסיס חוק החרם

שר הפנים דרעי מנע את כניסתו של פטריס לקלרק במעבר אלנבי, בעקבות המלצתו של השר ארדן בעניין. "מי שפועל נגד ישראל לא ייכנס לכאן", אמר ארדן

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר אלנבי בגבול ירדן
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שר הפנים אריה דרעי מנע היום (שני) את כניסתו לישראל של ראש עיריית ז'נוויליה שבצרפת, פטריס לקלרק, שהגיע למעבר אלנבי יחד עם רעייתו. לקלרק סורב להיכנס לישראל בעקבות המלצת השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן, שקבעה כי הוא תומך בתנועת ה-BDS לחרם על ישראל.

"לא נאפשר למי שפועל נגד ישראל, להיכנס לישראל כדי לפעול ולהסית נגד המדינה", אמר השר דרעי. לדברי השר ארדן, "מי שפועל להחרים את מדינת ישראל לא ייכנס לכאן – קל וחומר כאשר מדובר במי שנושא בתפקיד רשמי".

"הארץ" פנה למשרד לנושאים אסטרטגיים ולמשרד הפנים, האחראיים לנושא, בבקשה לפרט את ההאשמות המדויקות שהובילו למניעת כניסתו מעבר ל"תומך בתנועת החרם". לפי ההודעה, בחודש נובמבר השתתף לקלרק במשלחת של ראשי רשויות שביקשה לבקר את מרואן ברגותי. לאחר שסורבה אז כניסתו בגבול, בת זוגו בחרה שלא להיכנס גם כן.

מהמשרד לנושאים אסטרטגיים נמסר כי "ההמלצה שלא להכניסו ארצה ניתנה בשל שורה של נימוקים הקשורים לפעילותו בתנועת ה-BDS וקידום חרמות נגד ישראל". כדוגמה מסרו כי בינואר 2016 היה בין החותמים הראשונים על עצומה שהופנתה לנשיא צרפת דאז, פרנסואה הולנד, הקוראת לחרם על ישראל. באתר האינטרנט האישי שלו נמצא פרסום לאירוע פרו-פלסטיני שהתקיים בעיר ובו ציטוט של עומר ברגותי, מייסד תנועת ה- BDS. 
במשרד הוסיפו כי הוא אף נתן חסות לאירוע שנערך בעירו בשנת 2011 שבו קודמה גם תנועת ה-BDS. בנוסף, ברקע להחלטה של משרד הפנים היה גם ניסיונו לבקר את האסיר מרואן ברגותי.

בשבוע שעבר נכנס ראש עיריית דבלין מייקל מקדונכה לישראל, אף שמשרד הפנים אסר גם על כניסתו, מאחר ששמו אוית לא נכון בבקשת איסור הכניסה. במשרד לנושאים אסטרטגיים הצהירו כי הם העבירו לרשות האוכלוסין, הממונה על מעברי הגבול, את שמו המלא והתקין של מקדונכה, ואף צירפו צילום מסך שמוכיח זאת לכאורה. עם עזיבתו ביום שישי, הוחתם מקדונכה על מסמך של רשות האוכלוסין וההגירה, שבו הוא מצהיר שעודכן כי אם ברצונו להיכנס לישראל בעתיד, הוא מחויב לבקש לכך היתר מראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ