ריבלין בעצרת המרכזית של יום הזיכרון: "נגן על צה"ל מכל מחלוקת"

הרמטכ"ל איזנקוט התייחס בנאומו למעמד צה"ל בחברה הישראלית: "זה שבעה עשורים שמעמדו של צה"ל כצבא עם ממלכתי, הוא מרכיב העוצמה הגדול ביותר. הערכים המשותפים גוברים על כל פער"

אהרן רבינוביץ
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העצרת המרכזית של יום הזיכרון, הערב
העצרת המרכזית של יום הזיכרון, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי
אהרן רבינוביץ
ניר חסון

הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נערך הערב (שלישי) ברחבת הכותל המערבי. נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את הטקס בנאומו, ופנה למשפחות השכולות. "לא נפסיק לרגע לעמול עבור המדינה בשבילה נלחמו ילדיכם. לשלב ידיים בשם ההבנה: 'אחים אנחנו' שוב, ושוב, ושוב", אמר הנשיא, "אל המנהרות לא זינקנו שמאל וימין, בשוחות לא שכבנו פריפריה ומושבים, אל מול פני אויב לא הסתערנו קיבוצים, כפרים וערים". במקביל נערך טקס "שרים לזכרם" במשכן הכנסת.

ריבלין אמר עוד כי "(נמשיך ונהיה) חברה שתהדוף בלא מורא וללא רחם, כל אויב המערער על זכותנו לבית בארצנו, ובה בעת לא תאפשר לכל שסע, קיטוב, מרחק וניכור, להכות שורש בינינו. חברה שתדע להמשיך ולהתווכח, אך תזכור שצה"ל ומפקדיו הם אנחנו, כולנו, ותגן עליו מפני כל מחלוקת".

גם הרמטכ"ל גדי איזנקוט הדגיש את החשיבות של מעמדו של צה"ל בחברה הישראלית. "זה שבעה עשורים שמעמדו של צה"ל כצבא עם ממלכתי, הוא מרכיב העוצמה הגדול ביותר. הערכים המשותפים של אהבת המולדת, הרעות ההדדית ואחוות הלוחמים הם הגוברים על כל פער", אמר הרמטכ"ל, "גם בזמנים הקשים ביותר, נותר צה"ל עמוד תווך איתן השואב את עוצמתו מכל משרתיו; בן העיר ובן הכפר והקיבוץ, חילוני ודתי, בדואי, דרוזי ויהודי".

איזנקוט הוסיף: "גם כעת, אנו יודעים כי לא תמה הדרך. אויבינו מבקשים לבסס את כוחם מעבר לגבולות, למוטט את מרקם החיים הרגיש ולפגוע בריבונות המדינה. מול כל איום – עומדים איתן חיילינו בחזית הלחימה והטכנולוגיה, ומוכיחים יחד כי על חומות הארץ ניצב צבא עוצמתי; צבא האוחז ביכולות חסרות תקדים ופועל למען מציאות של ביטחון ושגשוג".

מוקדם יותר היום נערך טקס יום הזיכרון ביד לבנים בירושלים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בזכות הנופלים ובזכות ממשיכי דרכם אנחנו כאן. אנחנו החלק החי של הנופלים, הם עצרו ואנחנו ממשיכים הלאה בשליחותם. כשאנחנו בונים הם איתנו. כשאנחנו נוטעים הם איתנו. כשאנחנו יוצרים הם איתנו", אמר נתניהו. בטקס השתתף גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. 

ראש הממשלה הוסיף: "ביום הזה אנחנו עומדים כתף אל כתף כעם מלוכד שרואה בבהירות את יסודות חייו וקיומו. הערבות ההדדית מחברת איש לאחים – יהודים, דרוזים, בדואים, מוסלמים, צ'רקסים. רק כך נגן על חיינו, על מולדתנו הפורחת, על ההישגים של מדינתנו – פרי מאמץ הדורות".

מחר בשעה 11:00 תשמע צפירה בת שתי דקות ומיד לאחר מכן יחלו טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל וטקס האזכרה בבית העלמין קריית שאול. בשעה 13:00 יחל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל וב-19:45 יסתיימו אירועי יום הזיכרון בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל.

אירוע "שירים בכיכר" המסורתי יתקיים השנה ב-17 באפריל 2018 החל מהשעה 21:00 בכיכר רבין בתל אביב. בערב האירוע, אשר ישודר בערוץ 12, ישתתפו מיטב האמנים בביצועים מיוחדים ובשילוב סרטי וידאו על חללי צה"ל ומערכות ישראל. את האירוע ינחה ליאור אשכנזי.

הטקס ברחבת הכותל, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

לקראת אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים. אוכלוסיית ישראל, המורכבת מאזרחים ומתושבי קבע בישראל ובהתנחלויות בגדה המערבית, מונה 8,842,000 בני אדם. 74.5% מהם יהודים, 20.9% הם ערבים, ו-4.6% הם נוצרים שאינם ערבים, בני דתות אחרות וחסרי סיווג דתי. בנוסף, בישראל חיים כ-169 אלף בני אדם שאינם אזרחים או תושבי קבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ