הארץ

טקס האזכרה לחללי מערכות ישראל בחלקה הצבאית בהר הרצל נפתח הבוקר (רביעי) בצפירה בת שתי דקות. הטקס התקיים במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, המפכ"ל רוני אלשיך, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והרבנים הראשיים לישראל יצחק יוסף ודוד לאו. דני קהלני, אביו של סמל נתנאל קהלני שנרצח בפיגוע דריסה בחודש שעבר, אמר קדיש.

ראש הממשלה נתניהו אמר בנאומו: "עוצמה וכאב, כאב ועוצמה. רעייתי ואני עמדנו מולם בשבוע האחרון במפגשים מרטיטי לב עם משפחות הנופלים. ישבנו עם משפחות השוטרים שנרצחו בהר הבית בקיץ האחרון. יד מרצחים נשלחה אליהם. האבות סיפרו שהם כל כך גאים להיות אזרחים של מדינת ישראל. הם אמרו לנו 'מי שרצח את הבנים התכוון לרצוח את הקיום שלנו כמדינה. אלה שבאו להרוג, הם לא ינצחו אותנו'. כולנו, יהודים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים, בדואים וצ'רקסים, כולנו עומדים יחד מול הטרור שמאיים להשמידנו ויחד נמשיך לנצח".

צפירת יום הזיכרון, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו הוסיף בנאומו: "השבוע, אחד מיתומי צה"ל שאל אותי, 'ראש הממשלה, איך אתה מחליט לשלוח חיילים למערכה? על מה אתה חושב?'. עניתי לו, 'אני חושב על החיילים ואני גם חושב עליך ועל משפחות כמו שלך, אני חושב על חבריי לנשק. אני תמיד חושב על המחיר ואיך ניתן למנוע אבידות. ברגעי מבחן, עלינו להגן על קיומנו בתקיפות, לעמוד כחומה בצורה אל מול אויבנו". 

שר הביטחון אביגדור ליברמן נאם בטקס הזיכרון בבית העלמין קרית שאול בתל אביב. "איננו מחפשים הרפתקאות, אבל בנוגע לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה לא תהיה שום פשרה ושום מצמוץ. עצתי לשכנינו - מצפון ומדרום - קחו את זה בחשבון וקחו את זה ברצינות". לדברי ליברמן, "האיומים לפגוע בנו ולהשמיד את מדינת ישראל לא נפסקים. אנחנו זקוקים לצה"ל חזק ונחוש ולהבנה שאנו חיים במציאות שברירית ונפיצה, ובכל רגע יכולים להזדקק לכל העוצמה והמיומנות של צה"ל ומפקדיו".

בשעה 13:00 נפתח טקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה בהר הרצל. "לא נפסיק להיאבק בטרור", הכריז נתניהו בנאומו בטקס, "זוהי מחלה עולמית. היא משתוללת סביבנו וגם בארצות רחוקות כתוצאה מן הקנאות הברברית של האיסלאם הקיצוני. אנחנו נחושים לעמוד איתן מול הקנאים הללו ומול ההסתה המתמשכת של שכנינו, שחלקים גדולים מהם עדיין מסרבים להשלים עם קיומנו. ואם יש ניצנים לשינוי, ויש ניצנים לשינוי, הם נובעים קודם כל מן ההכרה בנחישותנו להגן על ארצנו ועל עמנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ