כ-20 אלף בני אדם השתתפו בתהלוכה לציון הנכבה ליד עתלית

התהלוכה התקיימה במקביל לחגיגות יום העצמאות בפעם ה-21. המשתתפים הניפו דגלי פלסטין ושלטים עם שמות כ-530 כפרים שמהם נעקרו ב-48'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התהלוכה בעתלית, היום

מעל 20 אלף בני אדם השתתפו היום (חמישי) בתהלוכה המסורתית לציון הנכבה באזור עתלית - כך לפי מארגני האירוע. העמותה להגנה על זכויות העקורים בישראל ארגנה את האירוע זו השנה ה-21 במקביל לחגיגות יום העצמאות. רוב המשתתפים הם פלסטינים אזרחי ישראל.

האירוע מתקיים מדי שנה על אדמות אחד הכפרים שנעקרו ב-48' תחת השם תהלוכת השיבה. בשנים האחרונות הפכה התהלוכה למפגן המחאה הגדול בחברה הערבית, שבו משתתפים פעילים מכל הקשת הפוליטית בציבור הערבי. לצדם משתתפים יהודים המשייכים עצמם למחנה הליברל-דמוקרטי. בתהלוכה לא השתתפו פלסטינים תושבי הגדה המערבית או רצועת עזה.

המשתתפים הניפו דגלי פלסטין ושלטים עם שמות של יותר מ-530 כפרים שנעקרו ב-48'. בגדה הערבית, ברצועת עזה ובמחנות הפוליטיים מציינים את הנכבה מדי שנה ללא קשר ליום העצמאות בישראל, ומקיימים אירועים בתאריך הלועזי של ההכרזה על המדינה – ה-15 במאי. השנה בלטו בתהלוכה צעירים וילדים - דבר חיובי עבור המארגנים, המבקשים להעביר מסר לפיו הדורות הצעירים לא ישכחו את הנכבה ואת זכות השיבה.

חבר עמותת העקורים שמארגנת את התהלוכה, סלימאן פחמאווי, אמר בנאום בשם העקורים כי "במשך דורות ניסו להשכיח את הנכבה ואת זכות השיבה". לדבריו, "האלפים הרבים הנמצאים כאן אומרים - זכות השיבה היא זכות קדושה שאף אחד לא יכול לוותר עליה".

התהלוכה בעתלית, היום

יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה, אמר: "ביום הזה מנסים לעוות את ההיסטוריה, אבל אנחנו כאן כדי להגיד שלא שכחנו. הנכבה היא זיכרון כואב קשה לכל פלסטיני, בעיקר לאלה שנעקרו מבתיהם. אבל האלפים הרבים שהגיעו הם התקווה שלאדמה הזו ולעם הזה יש אדמה שקוראים לה פלסטין".

ברכה התייחס גם לאלימות הגואה בחברה הערבית, וציין שיש "לשאוף להתקדמות ולשיפור. אני קורא לציבור הערבי כולו ובכל מקום - הוקיעו את האלימות והוקיעו את אלה שעוסקים באלימות ובנשק".

התהלוכה בעתלית, היוםצילום: Ashams.com

מייסד עמותת "זוכרות", איתן ברונשטיין, אמר באירוע: "סליחה מבקשים הפוגעים אחרי שהפגיעה עברה, הסתיימה, ובמקרה שלנו היא בעיצומה ואין לה קץ באופק. צריך להתאמץ לראות מעבר לאופק ולדמיין כדי לראות עתיד אחר לגמרי, שבו שורר צדק בארץ. אני חושש שבקשת סליחה מכם עלולה להיתפס כאילו היא מתייחסת רק לעבר והיא מתעלמת מהפשעים הנוכחיים".

לצעדה קדם ויכוח בין המועצה האזורית חוף הכרמל למשטרה. ראש המועצה, כרמל סלע, שיגר ביום רביעי פנייה לביטול האירוע לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ולמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. לטענתו, המשטרה אישרה את האירוע והנפיקה אישור ל- 15 אלף משתתפים.

המפגינים בעתלית, היוםצילום: Ashams.com

"הם באים למחות ולבצע פעילות אנטי ציונית בשטחנו בזמן ביטחוני כה רגיש ובלב חגיגות ה-70 למדינת ישראל", כתב בפנייתו ראש המועצה, שגם העלה חשש מפני חיכוכים בין תושבי האזור והפגנת נגד של ארגוני ימין שלא תאפשר את קיום התהלוכה.

מנגד, המשטרה טענה כי המועצה הסכימה לצעדה לפני שפורסמה בתקשורת. לפי הודעת המשטרה, לפני כחודשיים התקבלה בקשה לרישיון לצעדה ביער עופר בהשתתפות למעלה מעשרת אלפים בני אדם. "מדובר בתהלוכה הנערכת ביום העצמאות מזה כעשרים שנה", מסרה המשטרה, שהוסיפה כי המיקום הראשוני של התהלוכה נפסל בשל החשש מחיכוך, והמיקום החלופי אושר בהסכמת המארגנים והרשות המקומית. "כל ניסיון לקשור את משטרת ישראל לקיומה של התהלוכה במקום זה או אחר שגוי ומטעה", סיכמה המשטרה.

בשבועות האחרונים התקיימו ברצועת עזה הפגנות תחת הכותרת תהלוכת השיבה, בהן נהרגו עד כה 34 פלסטינים מאש צה"ל, ומאות נפצעו. לפי הוועדה המארגנת של ההפגנות, כ-30 אלף בני אדם הגיעו לתהלוכה האחרונה באזור הגבול עם ישראל. 

צה"ל הודיע בתחילת החודש כי יפעיל מנגנון תחקיר מטכ"לי כדי לבדוק את תפקוד הכוחות בתקריות האחרונות, בהן נהרגו מפגינים מירי צלפים. בראש הצוות, שיערוך תחקיר מבצעי מקיף, יעמוד ראש חטיבת התורה וההדרכה במטה הכללי, תת-אלוף מוטי ברוך. בשלב זה טרם הוחלט כמה ממקרי המוות ייחקרו, אך נראה שהחקירה תתמקד באירועים שבהם הנפגעים היו אזרחים, בהם הצלם הפלסטיני יאסר מורתג'א.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ