בניגוד לעמדת האיחוד, רומניה מקדמת הצעה להעברת השגרירות שלה לירושלים

ראשת הממשלה של רומניה העבירה הצעת החלטה בנושא לשרים. נתניהו הכריז כי ישראל תסייע לעשר המדינות הראשונות שיעבירו את השגרירויות שלהן לעיר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ של רומניה תאודור מלשקנו וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בבוקרשט, החודש
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראשת ממשלת רומניה העבירה היום (חמישי) הצעת החלטה לממשלה לפיה ממשלת רומניה תעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. ההצעה תלויה כעת באישור השרים. במקביל, יו״ר הפרלמנט הרומני הצהיר בראיון לתקשורת הרומנית שאכן בכוונתם להעביר את השגרירות. במשרד החוץ ממתינים לעדכונים רשמיים מבוקרשט.

הצעת ההחלטה הועברה לאחר ביקור של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (ליכוד) במדינה בשבוע שעבר, שם נפגשה בין היתר בבוקרשט עם שר החוץ של רומניה, תאודור מלשקנו. חוטובלי אמרה לו בפגישה כי "יש כאן חלון הזדמנויות היסטורי בעקבות העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. זה הזמן לבחור לעמוד בצד הנכון של ההיסטוריה ולהיות מהמדינות החלוצות שיעבירו את השגרירות שלהן לעיר הבירה שלנו ירושלים". שר החוץ ענה לה כי יקיים הערכה רצינית בנושא וישקול את העניין.

חוטובלי צפויה לבקר בקרוב גם בצ'כיה, שמסומנת כמדינה הבאה שתצהיר על כוונה דומה. שתי המדינות, רומניה וצ'כיה, חברות באיחוד האירופי שמדיניותו הרשמית מתנגדת להכרה חד-צדדית בירושלים כבירת ישראל - ותומכת בהכרה בירושלים כבירתן של שתי מדינות, ישראל ופלסטין, על בסיס קווי 67׳.

מוקדם יותר היום אמר נתניהו בקבלת פנים לדיפלומטים זרים לרגל יום העצמאות כי ישראל תסייע לעשר המדינות הראשונות שיעבירו את השגרירויות שלהן לעיר: "יש שני דברים שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לישראל לחגוג את יום העצמאות הנהדר הזה. הדבר הראשון הוא לדבר נגד איראן... הדבר השני שאתם יכולים לעשות על מנת לקדם שלום הוא להזיז את השגרירויות שלכם לכאן... אני שמח לומר שיש לפחות חצי תריסר מדינות שכעת משוחחות איתנו ברצינות על העברת שגרירויותיהן לירושלים... אז אנא, יש עיקרון פשוט, אתם מכירים אותו – ׳הראשון להגיע זוכה׳. החלטתי שעשר השגרירויות הראשונות שיגיעו לכאן יקבלו יחס מועדף. נעזור לכם! כולכם צריכים לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ