שבוע רביעי להפגנות שבוע רביעי להפגנות

הרשויות בעזה: ארבעה הרוגים ו-156 פצועים מאש חיה בגבול הרצועה

כ-3,000 פלסטינים הפגינו בחמישה מוקדים ■ משרד הבריאות בעזה מסר כי 729 נפצעו בסך הכל, ארבעה במצב קשה ■ אחד ההרוגים בן 15, מתאם האו"ם במזה"ת: "זו שערורייה" ■ שניים נפצעו מירי חי בעימותים בגדה ■ עפיפונים הנושאים בקבוקי תבערה נשלחו לשטח ישראל וכובו ללא נפגעים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגינים ברצועת עזה, היום
מפגינים ברצועת עזה, היוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

משרד הבריאות בעזה מסר כי ארבעה פלסטינים נהרגו היום (שישי) מאש צה"ל במסגרת הפגנות המחאה ברצועה, שהתקיימו זה השבוע הרביעי ברציפות. עוד 729 פלסטינים נפצעו, לפחות 156 מהם מאש חיה. 305 מהפצועים טופלו בבתי חולים ברצועה, מצבם של ארבעה מהם קשה ו-166 בינוני. בעימותים בגדה המערבית נפצעו שבעה פלסטינים, שניים מהם מירי חי.

לפי הערכות צה"ל, 3,000 מפגינים הגיעו לחמישה מוקדים בגבול הרצועה, חלקם הבעירו צמיגים ושלחו עפיפונים שנשאו בקבוקי תבערה. כמה מהם הגיעו לשטח ישראל וכובו ללא נפגעים או נזק. 

כרוז צה"ל
כרוז צה"ל

לפי הודעת משרד הבריאות ברצועה, אחמד נביל אבו עקל, בן 25, נפצע בראשו מירי צה"ל ממזרח לג'באליה ולאחר כשעתיים מת מפצעיו. בעזה דווח כי אבו עקל היה נכה בפלג גופו התחתון, והסתייע בקביים. באותו האזור נהרג גם מוחמד איוב, בן 15. אחמד רשאד אל-עתאמנה, בן 24, נורה על ידי צה"ל בצפון הרצועה ומת זמן קצר מאוחר יותר. ההרוג הרביעי הוא סעיד עבד אלעאל אבו טהא, בן 19, שנורה בצווארו סמוך לחאן יונס ומותו נקבע בבית החולים.

ניקולאי מלדנוב, מתאם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, כתב בעקבות מותו של איוב: "זו שערוריה לירות בילדים! איך הריגת ילד בעזה עוזרת לשלום? היא לא עוזרת, אלא מלבה שנאה ומובילה לעוד הרג. ילדים חייבים להיות מוגנים מאלימות, לא להיחשף אליה ולא להיהרג. התקרית הטראגית הזו חייבת להיחקר".

חיילי צה"ל סמוך לגבול הרצועה, היום
חיילי צה"ל סמוך לגבול הרצועה, היוםצילום: Tsafrir Abayov/אי־פי

בתגובה למות המפגינים, הפלסטינים הודיעו כי ידרשו ממועצת זכויות האדם של האו"ם להקים ועדה שתחקור את פעילות צה"ל בגבול רצועת עזה. "נראה כי כוחות הכיבוש הישראליים לא מרסנים את עצמם, לא מקשיבים לאף אחד וממשיכים לבצע טבח", אמר השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר כי "חמאס ממשיך לעודד אלימות נגד ישראל. המפגינים השתמשו בבקבוקי תבערה ואמצעים אחרים כדי לפגוע בגדר ולחדור לשטחנו". דנון קרא לאו"ם לגנות את חמאס על "עידוד האלימות ועל ניצול נשים וילדים".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום כי חלה ירידה בנכונות תושבי עזה להגיע להפגנות. "אנחנו עוקבים אחרי הרשתות החברתיות ואחרי התקשורת בערבית הפנים-עזתית, אני חושב שהמסר כן מחלחל וברור שאנשים פחות ופחות מתלהבים לנוכח הנחישות שלנו להגיע לכאן", אמר ליברמן. לדבריו, רוב המפגינים מקבלים שכר מחמאס. ליברמן הוסיף כי עם הירידה במספר המשתתפים בהפגנות חלה עלייה באירועי הטרור.

עפיפון שנשלח מרצועת עזה
עפיפון שנשלח מרצועת עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

הוועדה המארגנת לתהלוכת השיבה מסרה כי התהלוכות לא ייפסקו לפחות עד ה-15 במאי, התאריך הלועזי להכרזת מדינת ישראל, שבו מציינים הפלסטינים את יום הנכבה. השבוע דווח כי נעשו פניות לארגון, בעיקר מצד מצרים, בבקשה להפסיק את ההתקהלות ואת התהלוכות, אולם הארגון דחה אותן.

הבוקר פיזר צה"ל כרוזים המזהירים את תושבי הרצועה מפני התקרבות לגדר, ניסיונות פגיעה בה וניסיונות לפעול באלימות נגד אזרחים ישראלים ואנשי כוחות הביטחון. מדובר צה"ל נמסר כי "בהפרות הסדר האלימות בשבועות האחרונים נעשה שימוש באזרחים לכיסוי פעולות טרור כנגד תשתיות הביטחון של ישראל וכוחות צה"ל. צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול כל מי שמבקש לפגוע בביטחון ישראל".

בכרוז, החתום בידי "מפקדת צה"ל", נכתב: "אל תושבי עזה. הינכם משתתפים בהפרות סדר אלימות. חמאס מנצלת אתכם לביצוע פעילות טרור. צה"ל מוכן לכל תרחיש. הימנעו מהתקרבות לגדר ופגיעה בה. הימנעו משימוש בנשק וביצוע פעולות אלימות כנגד כוחות הביטחון הישראליים ואזרחי ישראל. התרחקו מגורמי טרור ומגורמים שמקדמים הפרות סדר ואלימות. צה"ל יפעל כנגד כל ניסיון לפגוע במכשול ובמרכיביו ובכל ציוד צבאי אחר. חמאס משתמשת בכם לקידום האינטרסים התנועתיים שלה. אל תצייתו להוראות חמאס אשר מסכנות את חייכם. אפשר גם אחרת - עתידכם בידכם".

בשבוע שעבר השתתפו יותר מעשרת אלפים פלסטינים במחאה ליד גבול עזה. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי אדם אחד נהרג ו-969 נפצעו, בהם 233 שנפגעו מאש חיה של צה"ל. לפי הוועדה המארגנת של ההפגנות, כ-30 אלף בני אדם הגיעו לאזור הגבול עם ישראל.

צה"ל הודיע כי הפלסטינים ניסו לפגוע כמה פעמים בגדר הגבול ולחצות אותה, והשליכו לעבר הכוחות מטען חבלה ובקבוקי תבערה. בין היתר, הפלסטינים פוצצו מטען באזור מעבר קרני וניסו לפגוע בכוחות באמצעות עפיפון שחובר אליו בקבוק תבערה. העפיפון נפל בשטח הרצועה ואיש לא נפגע.

מתחילת ההפגנות בגבול הרצועה נהרגו 37 פלסטינים מאש צה"ל, גופותיהם של שניים מהם מוחזקות בידי ישראל. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ