ג'קי חורי
נעה לנדאו

סגן מפקד משמרות המהפכה באיראן, חוסיין סלאמי, התייחס היום (שישי) למתיחות הגואה באזור בעקבות תקיפת בסיס T-4 בסוריה, המיוחסת לישראל, ואמר כי "האצבע על ההדק והטילים מוכנים לשיגור. בכל רגע נתון שהאויב יבצע משהו נגדנו, אנחנו נשגר אותם". בדבריו לפני תפילת יום השישי בטהראן, אמר סלאמי: "למדנו את הנוסחה איך להתגבר על האויב ואנחנו יכולים לפגוע באינטרסים האסטרטגיים שלו בכל מקום". 

בדבריו פנה סלאמי לישראל, ואמר: "אנחנו מכירים אתכם היטב, אתם חשופים לנזק גדול כי אין לכם עומק, אתם מוקפים מכל הכיוונים ואין לכם לאן לברוח חוץ מליפול לים. אל תהיו בטוחים בבסיסים הצבאיים שלכם כי הם בטווח האש שלנו ואנחנו יכולים לפגוע בהם ולהשבית אותם".

סלאמי הוסיף לאיים: "אתם חיים מפיו של הנחש וההתנגדות היום היא הרבה יותר חזקה ממה שהיתה בעבר. אל תחשבו שהמלחמות החדשות יהיו כמו מלחמת לבנון השנייה. ראיתם מה עשה ציר ההתנגדות בארגוני הטרור הכופרים ואיך הצלחנו לעקור אותם... אל תתלו תקוות בארה"ב ובבריטניה, כשהן יגיעו אתם כבר תיעלמו ולכן אל תעשו חישובים לא נכונים". 

סלאמי התייחס גם לנוכחות האמריקאית בסוריה בזמן מלחמת האזרחים, ואמר: "ארה"ב הובסה בסוריה משום שלאמריקאים לא היתה אסטרטגיה ומדיניות ברורה, וכל פעולה שהם עושים מעוררת גיחוך כמו הפעולה שעשו לפני מספר ימים, משום שאין להם שום אסטרטגיה. היום אנחנו חזקים הרבה יותר ממה שהיה בעבר בכל התחומים". 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב לאיום ומסר: "לא כדאי להם לנסות את צה"ל". "אני מציע לכל אלו בגבול הצפוני לחשוב היטב מה הם עושים", אמר, "אנחנו מוכנים לתרחיש רב-זירתי".

נתניהו ושרי הממשלה בישיבת הממשלה המיוחדת, היום בבית העצמאות בתל אביבצילום: חיים צח, לע"מ

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לאיום מצד הרפובליקה האיסלאמית. "אנו בטוחים ביכולתנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו", אמר נתניהו בישיבת ממשלה מיוחדת שנערכה בבית העצמאות בתל אביב. "אנחנו שומעים את האיומים מאיראן. לוחמי צה"ל וזרועות הביטחון ערוכים לכל התפתחות. ניאבק במי שינסה לפגוע בנו. לא נירתע מהמחיר, ונגבה את המחיר ממבקשי נפשנו. צה"ל נכון למשימה, והעם יעמוד".

מקורות מודיעיניים שתודרכו בנושא התקיפה בסוריה מסרו השבוע לוול סטריט ג'ורנל כי בתקיפה נפגעו מערכת איראנית מתקדמת להגנה מפני מטוסים ומחסן מל"טים, בידיעת ארה"ב ובהסכמתה השקטה. על פי הדיווח, מערכת הנ"מ נשלחה לבסיס T-4 הסמוך לחומס לאחר העימות האווירי בחודש פברואר, שבו הופל מטוס חיל האוויר מעל שטח ישראל לאחר שתקף בסוריה, בתגובה ליירוט מל"ט איראני.

המקורות אמרו לעיתון כי התקיפה היא "הסימן האחרון" לכך שהממשל האמריקאי עובד יחד עם ישראל בניסיון לעכב את התרחבות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון. לדברי המקורות, נתניהו התייעץ עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חמישה ימים לפני התקיפה, שאירעה בלילה שבין ראשון לשני בשבוע שעבר. לפי הפרסום, לאחר מכן הורה נתניהו על תקיפת סוללת הנ"מ שהגיעה לאחרונה לבסיס, במטרה למנוע מאיראן להשתמש בה נגד מטוסי חיל האוויר התוקפים בסוריה.

בתקיפה נהרגו 14 בני אדם, רובם איראנים או חברים בקבוצות הנתמכות בידי טהראן. בין ההרוגים, שישה יועצים איראנים וקולונל שפיקד על מערך המל"טים של משמרות המהפכה. צילומים שפרסמה הטלוויזיה האיראנית מהבסיס שהותקף תיעדו הרס גדול. 

הריסות בסיס T-4 בסוריה, כפי שהפיצו האיראנים

ישראל לא הודתה בתקיפה, אך רוסיה, איראן וסוריה ייחסו אותה לצה"ל. השבוע צוטט בניו יורק טיימס מקור בכיר בצה"ל שהודה בתקיפת הבסיס, ואמר כי צה"ל כיוון לפגוע ביעדים איראניים: "זו היתה הפעם הראשונה שתקפנו מטרות איראניות חיות - הן מתקנים והן אנשים". עם זאת, הדיווח הוסר יום למחרת מהאתר. לדברי המקור, שלא זוהה בשמו, שליחת המל"ט בפברואר "פתחה עידן חדש" בעימות בין המדינות, כיוון שזו היתה הפעם הראשונה שבה ישראל ראתה "שאיראן פועלת באופן ישיר נגד ישראל". בסוף השבוע הודיע צה"ל כי המל"ט האיראני נשא חומרי נפץ ונועד לתקוף בשטח ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ